Nowoczesne i stylowe listwy przypodłogowe drewniane

Listwy podłogowe z drewna – cena

Listwy przypodłogowe drewniane są, jak można się zapewne domyślać, droższe od tych wykonanych z MDF. Lite drewno jednak uchodzi za stylowe i eleganckie, dodające wnętrzu klasy i szlachetności. Znakomicie komponują się przede wszystkim z drewnianymi podłogami, można także stosować je tam, gdzie położone zostały panele. Ich ceny są dość zróżnicowane, jednak średnio za egzemplarz długości 2-2,5 metra zapłacić należy 30-40 złotych. Warto kupować je na posezonowych wyprzedażach w sklepach z artykułami budowlanymi, mona wtedy wygenerować spore oszczędności.

Cena listew przyściennych z drewna (bo i tak się je niekiedy określa) nie należy do najniższych, jednak pamiętajmy o tym, że zakup tego elementu wykończenia podłogi wystarcza na wiele lat. Jest to zatem długoterminowa inwestycja, na której nie warto zbytnio oszczędzać. Modele dostępne w najniższej cenie rzadko charakteryzuje zarazem perfekcja wykonania i wysoka jakość.

Klienci bardzo często decydują się na wprowadzenie białych listew, które z wielkim powodzeniem sprawdzą się w przeróżnych aranżacjach. Warto zamontować je zarówno we wnętrzach urządzonych w stylu vintage, jak i tam, gdzie króluje nowoczesność czy klimat rustykalny. Klienci często decydują się także na zakup listew podłogowych w kolorze drewna. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o listwach przypodłogowych.

Eleganckie listwy przyścienne z drewna

Bywają proste, takie, które świetnie komponują się w przestrzeniach minimalistycznych. Nie brakuje także listew do podłóg drewnianych z frezami i bogatymi zdobieniami, takich, które stanowią dodatkową ozdobę przestrzeni. To, które z nich warto wybrać, uzależnić należy przede wszystkim od aranżacji całości wnętrza. Tworzy się je z drewna pozbawionego sęków, by były estetycznym dopełnieniem pomieszczenia.

Coraz bardziej popularne listwy przyścienne z drewna dębowego stają się elementem nadającym całości aranżacji niezwykłego stylu. Bardzo solidne, wytrzymałe i trwałe, łatwe do zamontowania, cieszą się dużym powodzeniem wśród kupujących. Można dobrać je klasycznie pod kolor podłogi albo postąpić nieco inaczej, dopasowując ich barwę do mebli.

Zakrycie szczeliny dylatacyjnej, stabilizacja posadzki oraz ochrona ściany przed zabrudzeniem – to główne funkcje listew przyściennych z drewna. Warto jednak podkreślić raz jeszcze ich walory natury estetycznej oraz fakt, że należą do niezwykle trwałych elementów wykończeniowych.

Drewniane listwy: modne cokoły drewniane

Cokoły drewniane stanowią specyficzny typ listew. Są on nich nieco wyższe, zwykle posiadają także bogatsze zdobienia i mają różnorodne kształty. Stosuje się głównie do podłóg drewnianych, panelom podłogowym dedykując modele z MDF.

Gdy poszukujemy cokołów drewnianych, powinniśmy kierować się kilkoma zasadniczymi kryteriami. Ważna jest ich kolorystyka. Specjaliści radzą zwykle, by barwa cokołu była niejako przedłużeniem koloru ściany. Czasami dobiera się je tak, by rozdzielała ona te dwie powierzchnie, ale z taką sytuacją spotykamy się zdecydowanie rzadziej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rodzajach listew przypodłogowych?

A co z wysokością cokołu do podłóg drewnianych? Niskie listwy cokołowe dedykowane są miejscom, gdzie posadzka ma ciemną barwę. Wysokie pozostawmy zaś przestrzeniom z jasnymi, powiększającymi optycznie wnętrze podłogami. Nawet w przypadku zastosowania w niedalekiej odległości od siebie różnych typów i kolorów posadzek, należy stosować tylko jeden kolor listew cokołowych. Pozwoli to uniknąć aranżacyjnego chaosu.

Montaż listew przyściennych z drewna

Kleje do parkietu lub listew nie będą nam potrzebne, kiedy będziemy montować dębowe lub wykonane z innego drewna listwy czy cokoły. Robi się to w nieco inny sposób, przykręcając do nich klipsy montażowe. Kiedy natomiast montujemy modele wykonane z MDF, będzie nam potrzebny klej montażowy. Działa on na niemal na takiej zasadzie, co kleje do parkietu. Listwy dębowe zamontujemy szybko.

Skoro zaś mowa o klejach do parkietu, dzielą się one na rozpuszczalnikowe, jednoskładnikowe poliuretanowe, dwuskładniowe poliuretanowe, dwuskładnikowe poliuretanowo-epoksydowe oraz hybrydowe i silanowe. Niektórych typów kleju do parkietu używa się wyłącznie do niewielkich klepek, innych zaś do tych pokaźnych rozmiarów.

Wygodny i szybki montaż listew przyściennych dębowych i nie tylko to duża zaleta tego coraz bardziej popularnego rozwiązania. Choć cena, jak już pisaliśmy, nie należy do najniższych, warto w nie zainwestować. Listwy podłogowe z drewna:

  • elegancko się prezentują
  • są stworzone z naturalnego materiału
  • wybór kolorów jest imponujący
  • charakteryzuje je trwałość i wytrzymałość
  • do wyboru są wersje gładkie oraz ze zdobieniami

Sprawdź także ten artykuł o listwach przypodłogowych w OBI.

Modne listwy do podłóg drewnianych

Ozdobne listwy drewniane i nie tylko

Ozdobne listwy drewniane stanowić mogą ciekawy element dekoracyjny, który stanie się interesującą częścią aranżacji wnętrza urządzonego choćby w klimacie retro czy rustykalnym. Proste i minimalistyczne modele znakomicie spiszą się natomiast tam, gdzie postawiono na nowoczesność.

Pamiętajmy także o cokołach, czyli specyficznym podtypie listew drewnianych. Klienci decydują się na ich zakup zwłaszcza wtedy, kiedy pragną, by ten element wykończenia wnętrza zwracał na siebie uwagę.

Przypomnij także, że listwy do podłóg drewnianych nie wymagają używania kleju podczas ich montowania, dlatego też są coraz powszechniej wybierane przez kupujących.

Białe listwy i ich popularność

Okazuje się, że białe listwy cokołowe są najpopularniejszymi i najchętniej przez klientów nabywanymi. Jednak, co już podkreślaliśmy, inne wersje kolorystyczne również są godne uwagi.

Każdy egzemplarz ozdobnych listew drewnianych powinien być dopasowany do stylu i kolorystyki wnętrza, by był do nich idealnie dobrana. W przeciwnym razie pomieszczenie nie prezentowałoby się stylowo i brakowałoby w nim harmonii. A może zainteresuje cię także ten artykuł o podłodze pływającej?

Lite drewno od zawsze cieszy się dużym powodzeniem. Mowa zarówno o meblach, jak i elementach wykończeniowych. Nie inaczej stało się w przypadku listew podłogowych z drewna! Listwa przypodłogowa drewniana to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii panele podłogowe