Listwy przypodłogowe MDF – opinie, ceny, rodzaje, porady przy wyborze
Trudno byłoby wyobrazić sobie wykończenie podłóg bez nich. Listwy przypodłogowe MDF są elementem spełniającym jednocześnie funkcje estetyczne i praktyczne. Wykonane zostały z połączenia żywicy oraz drewna, stając się dla kupujących ciekawym sposobem na wypełnienie przestrzeni między podłogą a ścianą.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Funkcjonalne listwy przypodłogowe MDF
Listwy MDF – szeroki wybór modeli
Pozwalają na to, by wykończenie podłóg mogło mieć różne style. Są listwy przypodłogowe MDF bardzo nowoczesne, takie, które sprawdzają się w przypadku przestrzeni industrialnych czy loftowych, nie brak również tych przywodzących na myśl stylistykę retro lub vintage. Oczywiście we wnętrzach klasycznie urządzonych również znajdzie się dla nich miejsce.
Ich producenci zadbali o daleko idącą różnorodność również w kwestii kolorów, by ich dopasowanie do całości aranżacji nie stanowiło problemu. Zwykle są białe lub w jednym z kolorów drewna, można jednak spotkać także wersje czarne lub szare, które w owoczesnych przestrzeniach będą prezentowały się znakomicie.
Wybierając białe listwy mdf, warto zabezpieczyć je przed osiadaniem kurzu, który na nich jest najbardziej widoczny. Ich dodatkowe polakierowanie okazuje się być dobrą metodą. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o listwach przypodłogowych.
Dlaczego listwy MDF?
Warto wiedzieć, że na zakup listew MDF warto zdecydować się z kilku zasadniczych powodów:
- ich cena jest stosunkowo niska
- są odporne na uszkodzenia mechaniczne
- wybór kolorów jest zaskakująco duży
- wpisują się zarówno w przestrzenie nowoczesne, jak i te urządzone klasycznie
- wysoka jakość ich wykonania zadecydowała o trwałości i solidności takiego rozwiązania
- wykazują odporność na wilgoć
- są ciekawe pod względem wizualnym
- z łatwością dopasowują się do ściany
MDF wilgocioodporna to dobry wybór!
Podczas wybierania listew MDF warto poznać ich specyficzny podtyp. Okazuje się bowiem, że MDF wilgocioodporna jest aż o jedną trzecią bardziej odporna na działanie wilgoci od klasycznej. Występuje ona zarówno w białej wersji kolorystycznej, jak i w innych.
Pamiętajmy, że wilgoć budowlana dotyczy budynków nowych, natomiast w tych użytkowanych od lat może ona stać się wynikiem mycia podłóg z użyciem zbyt dużej ilości wody. W opinii ekspertów warto jest wybierać listwy MDF wilgocioodporne, których właściwości zostały potwierdzone w niezależnym badaniu o nazwie Badanie pęcznienia grubości po zanurzeniu w wodzie na 24h. Spełnia ono standardy europejskie EN 317. Zbierają one bardzo dobre noty, ciesząc się znakomitymi opiniami. Określa się je mianem nowoczesnych, trwałych i solidnych, a do tego niezmiernie praktycznych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rodzajach listew przypodłogowych?
Nowoczesne cokoły MDF i listwy MDF
Cena listew MDF
Za listwy przypodłogowe MDF nie musimy wiele zapłacić, ich ceny nazwać możemy umiarkowanymi w kierunku niskich. Co to oznacza w praktyce? Za mb tego typu elementu wykończeniowego należy zapłacić 8-12 złotych. Zwykle jednak sprzedaje się cokoły MDF w dłuższych odcinkach, po 2 mb i więcej. Dla przykładu listwy przypodłogowe drewniane to już koszt rzędu 16-20 złotych za mb. Ceny listew MDF są zatem sporo niższe.
Oczywiście koszt konkretnego egzemplarza zależny jest od kilku wytycznych, między innymi:
- producenta
- użytych zdobień lub ich braku
- wykończenia
Zwykle cena listew MDF wyróżniających się prostotą formy jest nieco niższa od tych, w przypadku których zdecydowano się na zastosowanie ozdobnych sztukaterii czy dekoracyjnych wytłoczeń. Wszystko uzależnione jest tutaj od potrzeb i preferencji kupującego oraz od tego, do jakiego typu przestrzeni poszukuje on elementów wykończeniowych.
Cokół przypodłogowy – specyficzny rodzaj listwy MDF
Cokół przypodłogowy charakteryzuje się tym, że jest nieco wyższy od klasycznej listwy podłogowej. Zwykle pełni on także funkcję dekoracyjną ze względu na zastosowane w jego przypadku zdobienia. Cokoły przypodłogowe MDF sprawdzą się zarówno w przypadku paneli położonych na podłodze, jak i tam, gdzie położona jest wykładzina dywanowa albo terakota. Eleganckie cokoliki są w stanie zadecydować o stylowej aranżacji wnętrza.
Cokół podłogowy MDF charakteryzuje się stosunkowo łatwym montażem, poza tym estetycznie prezentuje się w przestrzeni, zakrywając szczelinę dylatacyjną pomiędzy ścianą a podłogą. Cokoliki bardzo dobrze przylegają do ściany, stając się praktycznym sposobem wykończenia. Sprawdź także ten artykuł o listwach przypodłogowych w OBI.
W zdecydowanej większości przypadków kupujący szukają takich cokołów MDF, które są dopasowane pod względem kolorystyki do podłogi, stanowiąc niejako jej przedłużenie w górę. Niekiedy w koncepcjach aranżacyjnych pojawiają się także pomysły na to, by cokoliki były utrzymane w kontrastujących z sobą barwach.
Nowoczesne cokoły przypodłogowe i listwy podłogowe – porady praktyczne
Bez ich zastosowanie wykończenie podłogi z paneli (i nie tylko) byłoby właściwie niemożliwe. Pomijając kwestię natury estetycznej, w szczelinie dylatacyjnej zbierałoby się mnóstwo kurzu i brudu, a ich uprzątnięcie byłoby z pewnością właściwie niemożliwe.
Jaką wysokość cokołów warto wybierać? Pamiętajmy, że jeżeli dobieramy je do podłogi utrzymanej w ciemnych barwach, powinniśmy zdecydować się na te niskie. Wyższych cokolików używa się tam, gdzie podłogi są jasne.
Kiedy w niedalekiej odległości od siebie mamy kilka rodzajów posadzek, pamiętajmy, aby zostały one wykończone tylko jednym typem cokołów czy listew podłogowych drewnianych lub MDF. Gdyśmy natomiast zastosowali ich więcej, zyskalibyśmy niemalże pewność tego, że aranżacja będzie niespójna i wkradnie się do niej element chaosu.
A może listwy przypodłogowe drewniane?
Tym, dla których drewno jest jedynym w zasadzie tolerowanym materiałem elementów wykończeniowych, poleca się listwy z niego wykonane. Miejmy jednak na uwadze fakt, że trzeba się w takim wypadku liczyć z relatywnie wysokimi cenami.
Materiał MDF (łączący, przypomnijmy, drewno z żywicą) jest znacznie tańszy, a jednocześnie pełen zalet. Ceny listew MDF pozwalają na wykończenie przestrzeni niedużym kosztem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o podłodze pływającej?
Uniwersalne i funkcjonalne, bardzo dobrze prezentujące się w przestrzeni listwy przypodłogowe MDF cieszą się dużą popularnością wśród kupujących. Wszystko wskazuje na to, że ta sytuacja będzie trwała nadal, wszak Polacy chętnie montują na podłogach panele, których znakomitym wykończeniem są cokoliki oraz listwy MDF.