Mata korkowa i mata wygłuszająca pod panele

Doskonałą izolację akustyczną zapewni nam mata korkowa, do produkcji której wykorzystano wyłącznie naturalne materiały. Pianka wykonana z kory dębu korkowego skutecznie tłumi dźwięki, nie przenosi też drgań na podłoże. W przeciwieństwie do innych podkładów, mata korkowa jest bardziej cicha, a przy tym zdecydowanie cieplejsza. Dodatkowo korek jest gwarancją dobrej izolacji termicznej. Jego ogromną zaletą jest brak absorpcji wilgoci. Za tak dobrymi parametrami stoi niestety wysoka cena, ponieważ m2 korka może nas kosztować 8-9 zł.

Innym przykładem naturalnego podkładu pod panele podłogowe są płyty ekologiczne o charakterystycznym zielonym lub brązowym kolorze. Mata o grubości 4-7 mm doskonale wyrównuje niedoskonałości podłoża. Dzięki wysokiej porowatości jest też dobrym izolatorem akustycznym i termicznym. Nadaje się do stosowania na różnego rodzaju podłogi pływającej. Niestety taka mata wygłuszająca jest podatna na działanie wilgoci, dlatego też warto jest zabezpieczyć podłoże za pomocą folii paraizolacyjnej. Za tego typu materiał przyjdzie nam zapłacić 4-9 zł/m2. Sprawdź także, jaki podkład pod panele warto wybrać.

Maty pod panele: pianka i podkłady XPS

Bardzo popularne są też pianki, które jakościowo odbiegają od naturalnych podkładów. Pianka o grubości 2-3 mm nie przepuszcza powietrza, dlatego też doskonale sprawdzi się jedynie na podłożach sztucznych. Jej wadą jest niestety słaba izolacja dźwięków i ciepła. Zaletą jest tu natomiast niska cena. Tego typu mata pod panele to koszt rzędu 2 zł/m2.

Podkłady wykonane z polistyrenu ekstradowanego są dobrym izolatorem nie tylko akustycznym, ale również termicznym. Maty są dostępne o grubości od 3 mm do 7 mm, dlatego nie sprawią nam trudności podczas układania na nierównych podłożach. Tego rodzaju podkłady charakteryzują się odpornością na wilgoć, dzięki czemu mogą być też stosowane do ogrzewania podłogowego. Za podkład XPS pod podłogę pływającą o grubości 3 mm możemy zapłacić ok. 4,5 zł. Sprawdź także nasze porady, jakie panele wybrać.

Mata pod panele podłogowe to nie tylko element konstuckji, służy także wyciszeniu podłogi, może także dodatkowo ocieplać.
Maty pod panele podłogowe – co najlepiej wybrać?

Mata kwarcowa pod panele

W przypadku ogrzewania podłogowego doskonale sprawdzi się nie tylko podkład poliestrowy, ale również mata kwarcowa. Jej zaletą jest niski współczynnik przenikania ciepła, a także skuteczność tłumienia fal dźwiękowych. Za tego typu rozwiązanie możemy zapłacić nawet 18 zł/m2. Wybierając matę kwarcową pod panele, nie będziemy musieli martwić się natomiast o zastosowanie folii paraizolacyjnej.

O czym należy pamiętać?

Podczas wyboru odpowiedniego podkładu pod panele podłogowe powinniśmy wziąć pod uwagę jego porowatość i grubość. Im większa grubość i porowatość maty, tym lepsza izolacja akustyczna. Nie zaleca się jednak wyboru podkładów o grubości 7-8 mm, ponieważ może to przełożyć się na uginanie się paneli podłogowych podczas ich użytkowania. Nie należy także ulegać pokusie niskiej ceny pianki pod panele. Atrakcyjna cena niestety świadczy o słabej jakości i niskim parametrom akustycznym i termicznym.

Przed położeniem podkładu pod panele, powinniśmy zadbać o odpowiednio wysuszenie, oczyszczenie i wyrównanie podłoża. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie go za pomocą folii paraizolacyjnej o minimalnej grubości 0,2 mm, która ochroni panele podłogowe przed działaniem wilgoci. Brzegi folii należy skleić taśmą, wywijając je przy ścianach na wysokość 3 cm. Po wykonaniu tych czynności możemy przystąpić do układania podkładu prostopadle do kierunku ułożenia paneli.

ikona podziel się Przekaż dalej