Panele drewniane - alternatywa dla podłóg drewnianych

Drewniane panele podłogowe – rodzaje

By dowiedzieć się, jakie występują rodzaje paneli drewnianych, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z ich konstrukcją. Drewniane panele podłogowe w odróżnieniu od tradycyjnych desek drewnianych, cechują się warstwową budową. Najczęściej mamy do czynienia z panelami trójwarstwowymi, w których to warstwa spodnia i środkowa stanowi drewno iglaste. Natomiast warstwa wierzchnia jest wykonana ze szlachetnych gatunków drewna europejskiego lub egzotycznego. Całość tworzy panel o grubości ok. 7-8 mm. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o panelach podłogowych.

Do wyboru mamy panele drewniane, które są wykonane z różnych gatunków drewna. Wśród nich wymienia się buk, olchę, dąb, jesion, merbau, teak czy też jatobe lub sapella. Dodatkowo wyróżniają się one rozmaitymi odcieniami, a także zróżnicowanym stopniem usłojenia. Niektóre z paneli drewnianych są uszlachetniane konkretnym sposobem wykończenia, poprzez szczotkowanie lub fazowanie. Szczotkowane panele drewniane są bardziej szorstkie w dotyku, ponieważ naturalna faktura zostaje jeszcze bardziej podkreślona. Natomiast proces fazowania polega na minimalnym przycięciu paneli. W ten sposób dochodzi do jeszcze wyrazistszego podkreślenia faktury desek. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku niewielkich pomieszczeń, ponieważ zostają one optycznie powiększone. Podłogi drewniane zawsze ciesza się dużym powodzeniem.

Klasy ścieralności paneli podłogowych

Drewniane panele podłogowe dzielą się również pod względem klasy ścieralności. Symbolem tego wskaźnika są litery AC z dodaniem odpowiedniej numeracji od 0 do 7. W rzeczywistości jednak klasy ścieralności paneli podłogowych AC0 oraz AC1 nie są produkowane, ze względu na wysoką podatność na uszkodzenia. Dlatego w sprzedaży dostępne są najczęściej panele z drewna o klasie ścieralności na poziomie od AC2 do AC5. Im wyższy wskaźnik, tym drewniane panele podłogowe są odporniejsze na ścieranie. Panele o niższym wskaźniku są proponowane do wnętrz o niskim natężeniu ruchu. Natomiast wybierając okładzinę podłogową na korytarz lub do pomieszczeń, w których podłogi narażone są na większe uszkodzenia, należy wybierać panele z drewna o wyższej klasie ścieralności. A może zainteresuje cię także artykuł o panelach podłogowych do kuchni?

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze panele podłogowe

Sprawdź najczęściej wybierane panele podłogowe przez internautów. Panele te są bardzo wysokiej jakości, a ich ceny są bardzo atrakcyjne.

Oprócz tego wskaźnika podłogi drewniane są dodatkowo zabezpieczane poprzez olejowanie lub lakierowanie. Najczęściej w tym przypadku stosuje się olej naturalny, utwardzany promieniami UV, bądź lakier połyskowy, półmatowy lub matowy. W ten sposób zyskujemy jeszcze większy szereg kombinacji do wyboru.

Panele drewniane to świetne rozwiązanie na podłoge. Są trwałe i ładne, mają wysokie klasy ścieralności i dobrze sprawdzają się w pokojach.
Panele drewniane – rodzaje, ceny, opinie, klasy ścieralności, wiodący producenci

Opinie o panelach drewnianych

Panele warstwowe na podłogi cieszą się pozytywnymi opiniami. Ich największą zaletą jest wyjątkowa trwałość, a także stabilność, która jest zdecydowanie wyższa w porównaniu do tradycyjnych desek drewnianych. Dodatkowym plusem jest to, że panele podłogowe sprawdzą się niemalże w każdych warunkach. Tutaj wymienia się między innymi panele na ogrzewanie podłogowe, które mimo zmian temperatury nie powodują znacznych zmian w swojej strukturze. Panele na ogrzewanie podłogowe, powinny jednak spełniać wszystkie wymagania związane z montażem. Do nich zalicza się wcześniejsze podgrzewanie podłogówki, a także układanie paneli na specjalny klej. Jeśli szukasz porad, sprawdź także artykuł o samodzielnym montażu paneli podłogowych.

Kolejną zaletą, jaką wyróżniają się panele drewniane w porównaniu do tradycyjnych desek, to ich konserwacja. W tym przypadku nie musimy się martwić o regularną renowację paneli, szczególnie w postaci cyklinowania, a także lakierowania. Często decydując się na parkiet lub deski drewniane, należy liczyć się z dodatkowymi obowiązkami związanymi z utrzymaniem jak najlepszego wyglądu podłogi.

Podłogi drewniane – wiodący producenci

Cena paneli drewnianych

Cena paneli drewnianych jest o wiele przystępniejsza, w porównaniu do desek drewnianych lub parkietu. Jednocześnie uzyskujemy wyjątkowo elegancką podłogę, która nie wymaga większego doświadczenia przy samodzielnym montażu.

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny na panele drewniane:

 • Deska trójwarstwowa Dąb Country Barlinek 1-lamelowa – 98,98 zł/m2
 • Deska trójwarstwowa Dąb standard 3-lamelowa – 69,98 zł/m2
 • Deska trójwarstwowa Dąb Standard 3-lamelowa – 79,98 zł/m2
 • Deska trójwarstwowa Jesion lakierowany biały 3-lamelowa – 79,98 zł/m2
 • Deska trójwarstwowa Vintage Dąb Barlinek – 147,99 zł/m2
 • Deska trójwarstwowa Dąb Various Advance Barlinek 1-lamelowa – 138,00 zł/m2
 • Deska trójwarstwowa Dąb Jesion Popiel Barlinek 1-lamlelowa – 109,00 zł/m2
 • Deska trójwarstwowa Dąb Advance Barlinek – 134,00 zł/m2
 • Deska trójwarstwowa Various Dąb Barlinek – 118,00 zł/m2
 • Deska trójwarstwowa Dąb Cognac Barlinek 1-lamelowa – 144,00 zł/m2
 • Deska trójwarstwowa Dąb Gold Advance Barlinek 1-lamelowa – 118,00 zł/m2
 • Deska trójwarstwowa Dąb Jota 1-lamelowa – 144,00 zł/m2
 • Deska trójwarstwowa dąb Theta 1-lamelowa – 138,99 zł/m2
 • Deska trójwarstwowa Dąb Various Barlinek 1-lamelowa – 138,00 zł/m2
 • Deska trójwarstwowa Country Dąb Złoty Barlinek – 138,00 zł/m2
 • Deska trójwarstwowa Dąb Bis 1-lamelowa – 148,00 zł/m2
 • Białe panele drewniane Sigma 1-lamelowa – 148,00 zł/m2
 • Białe panele drewniane Dąb lakierowany 3-lamelowa – 94,97 zł/m2
 • Deska trójwarstwowa Dąb Winter Barlinek 3-lamelowa – 121,99 zł/m2
 • Deska trójwarstwowa Jesion Standard 3-lamelowa – 79,98 zł/m2
 • Deska trójwarstwowa Dąb Gamma 1-lamelowa – 138,99 zł/m2

Drewniane panele podłogowe – czy warto?

Jeżeli poszukujemy eleganckiej i wyjątkowo wytrzymałej okładziny podłogowej, to drewniane panele okażą się idealną propozycją, spełniającą wszystkie nasze wymagania. Szeroki wybór kolorystyki, a także struktury drewna pozwala na dopasowanie paneli do konkretnej aranżacji. Wnętrze nabierze ciepłego i przytulnego charakteru, identycznie, jak w przypadku zastosowania drewnianych desek. Jednak panele podłogowe z drewna są o wiele przystępniejsze pod względem ceny. Jak widać, podłogi drewniane to nie jedyna możliwość na szlachetne wykończenie wnętrz.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii panele podłogowe