Panele podłogowe na ścianę – porady, zasady montażu
Pomysły na aranżacje wnętrz, dają obecnie szeroki zakres możliwości. Wśród nich wymienia się również panele podłogowe na ścianie. Pomysł z pozoru wydaje się dziwny, jednak w rzeczywistości tworzy niesamowite rozwiązania. Poniżej dowiemy się, w jaki sposób przebiega montaż paneli na ścianie, a także jakie ciekawe aranżacje dzięki nim możemy uzyskać.
Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie podłogi z paneli lub parkiet, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Panele podłogowe na ścianie
Już wiemy, że panele laminowane znajdują swoje zastosowanie nie tylko jako okładzina podłogowa, ale również jako okładzina ścienna. Uzyskane aranżacje są wyjątkowo intrygujące. Świetnie komponują się one z nowoczesnym wyposażeniem wnętrz, dodając im nieco przytulniejszego charakteru.
Panele podłogowe montowane na ścianie idealnie wpasują się szczególnie w takie wnętrza jak sypialnie, przedpokoje lub salony. Tam, gdzie chcemy uzyskać typowo domowy klimat, obecność drewna zawsze będzie działać na korzyść wystroju. Tym bardziej, że mamy do wyboru przeróżne panele laminowane, dostępne są one w bogatej kolorystyce, a nawet we wzornictwie. Dlatego świetnie wpasują się zarówno w styl skandynawski, jak i również rustykalny. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o panelach podłogowych.
Montaż paneli na ścianie
Zanim panele podłogowe zaczniemy przytwierdzać do ściany, wcześniej musimy pamiętać o przygotowaniu odpowiednich materiałów. Niezwykle istotny jest podkład pod panele podłogowe składający się z drewnianej konstrukcji. W jej skład wchodzą łaty, do których będziemy przytwierdzać panele podłogowe. Do montażu potrzebne są również specjalne uchwyty początkowe oraz jednostronne. Uchwyty początkowe służą do mocowania panelu, od którego zaczynamy układanie całej okładziny. W przypadku pozostałych desek posługujemy się uchwytami jednostronnymi.
Wyposażając się już w podkład pod panele podłogowe, musimy pamiętać również o elementach wykończeniowych. Do nich zaliczają się listwy maskujące oraz przypodłogowe. Listwy przypodłogowe są znane nam z montażu paneli podłogowych na posadzce. Ponieważ służą one do maskowania szczelin dylatacyjnych pomiędzy ścianami a podłogą. W tym przypadku odgrywają identyczną rolę. Natomiast listwy maskujące wypełniają narożniki pomiędzy panelami a sufitem.
Stosując podkład pod panele podłogowe, musimy pamiętać o przeciwległym montażu łat względem kierunku układania desek. Jeżeli chcemy panele laminowane układać poziomo, to łaty przytwierdzamy pionowo. Natomiast decydując się na montaż paneli na ścianie pionowo, wtedy łaty przytwierdzamy poziomo. A może zainteresuje cię także artykuł o panelach podłogowych do kuchni?
Co jeszcze w kwestii montażu paneli?
Przytwierdzając pierwsze łaty, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich przestrzeni od przylegających ścian. Przestrzeń ta powinna wynosić około 5 cm. Kolejne listewki montujemy w odległości ok. 50-60 cm względem siebie. Wtedy będziemy mieli pewność, iż ciężar wszystkich paneli zostanie z powodzeniem utrzymany. Oczywiście łaty przymocowujemy do ściany za pośrednictwem specjalnych wkrętów. Dopiero gdy cała konstrukcja stabilnie zostanie przytwierdzona do ściany, możemy przejść do montażu paneli. Sprawdź także ten artykuł o klasach ścieralności paneli podłogowych.
Panele podłogowe na ścianie zaczynamy montować w odległości ok. 1,5 cm od ściany. Pierwszą deskę przymocowujemy przy pomocy uchwytu początkowego. W uchwyt początkowy wsuwamy tzw. pióro, natomiast wpust przymocowujemy już do uchwytu jednostronnego. Jeżeli uda nam się zachować odpowiedni poziom lub pion, możemy przejść do przybicia uchwytów do łat. Dopiero później przechodzimy do montażu paneli. Kolejne panele montujemy w taki sposób, by pióro poprzedniej deski łączyło się z wpustem kolejnej. Natomiast wpust kolejnego rzędu zawsze mocujemy do uchwytu jednostronnego. Jeśli szukasz porad, sprawdź także artykuł o samodzielnym montażu paneli podłogowych.
Taki sposób z powodzeniem utrzyma ciężar paneli podłogowych na ścianie. Oczywiście w przypadku, gdy ciężar desek jest zdecydowanie większy w porównaniu do reszty paneli, należy zastosować stabilniejsze mocowanie. Ostatnim krokiem jest montaż listew przypodłogowych, jak i również maskujących szczeliny pomiędzy ścianą a sufitem. W ten sposób jesteśmy w stanie stworzyć wyjątkowe aranżacje, całkowicie we własnym zakresie. Dlatego warto zastanowić się nad obecnością paneli podłogowych na ścianie, w swoich wnętrzach.