Panele z fugą czy bez fugi – które wybrać?

Szeroki wybór paneli podłogowych

Panele podłogowe można ogólnie podzielić według kryterium materiału, z jakiego zostały wykonane albo według sposobu ich montażu. Biorąc pod uwagę materiał, można wyróżnić:

 • Panele podłogowe drewniane – składają się zwykle z trzech warstw: sklejki, drewnianej listwy i warstwy utwardzonego drewna na wierzchu. Drewniane panele mogą być stosowane w każdym wnętrzu, nawet w pomieszczeniach o dużej wilgotności (drewno tekowe), jednak głównym ograniczeniem może być wysoka cena – przeciętnie około 100 zł/m2.
 • Panele podłogowe winylowe – dobrze imitują drewno zarówno wyglądem jak i dotykiem. Są wodoodporne, co oznacza możliwość swobodnego mycia bez obawy, że wilgoć wniknie w głębsze warstwy.
 • Panele podłogowe polimerowe – wykonane z zastosowaniem najnowszej technologii. Podłoga z takich paneli jest odporna na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Nie tracą estetycznego wyglądu nawet narażone na promienie słoneczne. Mają opinie materiału, który daje poczucie ciepłego dotyku, przypominającego podłogi z olejowanego drewna.

Ze względu na sposób montażu można podzielić panele podłogowe na dwie grupy:

 • Panele bezklejowe – łączenie na zatrzask umożliwia zdjęcie źle wykonanego fragmentu podłogi i ułożenie go na nowo. Można też panele zdjąć na przykład na czas remontu i zamontować je w innym ułożeniu.
 • Panele na klej – raz ułożone nie dadzą się zdjąć i poprawić, ale też nie rozchodzą się z czasem i nie powstają między nimi szczeliny.

Chociaż panele z fugą są coraz częściej wybierane, to jednak panele bez V fugi wciąż są widoczne na podłogach. Wynika to zarówno z indywidualnego poczucia estetyki, jak i pewnych uprzedzeń do paneli z rowkami. Podłoga ułożona z paneli tradycyjnych tworzy płaszczyznę gładką i jednolitą, bez widocznych wyraźnych łączeń. Inną sprawą jest (nieuzasadniona zresztą) obawa o czystość podłogi z rowkami-fugami. Jeśli planujesz zakup paneli, sprawdź także ten artykuł z cennikiem paneli podłogowych.

V fuga – czyli o co tutaj właściwie chodzi?

Aby panele podłogowe zyskały wzmocnienie optycznego podobieństwa do drewna, stosowana jest tak zwana V fuga. Po prostu krawędzie panelu są sfrezowane i po ułożeniu obok siebie powstaje powierzchnia z rowkami w kształcie litery „V”. Właściciel mieszkania otrzymuje do wyboru trzy rodzaje fug podłogowych:

 • Fugi bez faz (na styk) – w zależności od wzoru mogą być praktycznie niewidoczne.
 • Panele fazowane na dwóch krawędziach – imitują długie deski podłogowe, podkreślają głębię pomieszczenia.
 • Z czterech stron frezowane panele podłogowe – tworzą wrażenie podłogi ułożonej z krótkich desek drewnianych. Efekt wzmacnia odpowiednia tekstura i rysunek na powierzchni. Z tego względu układając laminat skośnie, lepiej jest zrezygnować z V fugi.

Właściwości i rodzaje paneli z fugą V

Mechaniczne i fizyczne właściwości V-fugi

Panele z fugą w formie „V” tworzą bruzdy w podłodze o szerokości dochodzącej do kilku milimetrów. Te zamierzone nierówności wywołują właściwości, których nie posiada laminat układany na styk.

 • Fugi są wyczuwalne bosymi stopami i w skarpetkach.
 • Przetaczanie po podłodze foteli biurowych niszczy fugi.
 • Ewentualne nierówności powierzchni powodują, że V-fugi poszerzają się nierównomiernie.
 • Podczas mycia podłogi nadmiar wody może zbierać się w rowkach.
 • Rozlane płyny trzeba niezwłocznie zebrać ścierką z wypełnionych fug.

Obawy, że panele z rowkami utrudniają dbanie o czystość podłogi, są nieuzasadnione. Opinie długotrwałych użytkowników paneli z fugą świadczą, że specjalne zabiegi czyszczące nie są potrzebne. Gromadzący się w rowkach kurz daje się łatwo usunąć odkurzaczem i mopem.

Przede wszystkim nie należy się sugerować fugami między płytkami ceramicznymi w łazience albo w przedpokoju. Tego rodzaju fuga wykonana ze specjalnej zaprawy już po krótkim czasie traci pierwotna świeżość i nie przypomina pierwotnej wersji. Fuga V pozostaje przez cały czas bez zmian, w rowkach nie ciemnieje ani nie zmienia swojego wyglądu.

Istnieją opinie, że frezowane panele podłogowe z fugą V wykazują większą trwałość, niż tradycyjne. Wiele zależy od jakości wybranych paneli, jednak w przypadku paneli z rowkami lekkie uniesienie krawędzi pod wpływem czasu i wilgoci jest zdecydowanie mniej widoczne, a także mniej prawdopodobne.

Przodujące firmy produkujące panele z V-fugą

 • Kronopol – polska firma szwajcarskiego holdingu posługuje się obecnie nazwą Swiss Krono

Firma Kronopol (Swiss Krono) oferuje panele podłogowe V-fuga w wielu kolekcjach, m.in. dąb, wiąz, orzech. Przykładowa cena wynosi 66 zł/m2 i więcej.

 • Classen – niemiecka firma działająca także na rynku polskim

Do najpopularniejszych wyrobów firmy Classen należą panele podłogowe wysokiej klasy. Liczne kolekcje Classen, to m.in. grusza, świerk, dąb. Przykładowa cena wynosi 45 zł/m2. Panele podłogowe Classen z fugą V mają fazowane brzegi odpowiednio zabezpieczone, przez co ich odporność i wytrzymałość nie zostają zmniejszone.

Tworzenie efektu przestrzennego przy pomocy V-fugi

Panele podłogowe z fugą na dwóch albo na czterech krawędziach dają możliwość, w zależności od wybranego wariantu, kształtowania przestrzennego podłogi i całego pomieszczenia. Laminat bez fazy daje obraz jednolitej powierzchni, która mało przypomina szlachetne drewno. Panele z dwiema fazowanymi krawędziami, ułożone w szeregu, wyglądają niczym długie deski podłogowe, które czynią pomieszczenie większym i otwartym. Rozwiązanie z czterema fazowanymi krawędziami daje szczególny efekt elegancji i luksusu.

V fuga sprawia, że obok koloru i struktury panele podłogowe pokazują jeszcze jedna cechę prawdziwego drewna: widoczne oddzielnie pojedyncze, krótkie deski. Aby laminat mógł nadążyć za wspaniałym wzorem, jego krawędzie są w procesie produkcji fazowane. W rezultacie powstaje po złożeniu do złudzenia podobna imitacja litego drewna szlachetnych gatunków.

ikona podziel się Przekaż dalej