Układanie paneli podłogowych krok po kroku - poradnik dla złotej rączki
Obecnie na rynku panele podłogowe oferowane są w najróżniejszych wzorach. Panele są w większości laminowane i posiadają specjalne pióro-wpusty, dzięki którym każdy domowy majsterkowicz będzie w stanie wykładać panele samodzielnie. Zobacz, jak układać panele podłogowe laminowane krok po kroku.
Przypominamy, że koszty układania paneli podłogowych w Twoim domu obliczysz na kalkulatorze kosztów remontu salonu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Które panele podłogowe kładzie się najłatwiej?
Na rynku mamy obecnie bardzo szeroki wybór podłóg. Panele podłogowe są dostępne w różnych wzorach, konfiguracjach kolorystycznych, dając możliwość imitacji praktycznie dowolnego rodzaju drewna. Pod kątem jakości panele podłogowe różnią się przede wszystkim pod względem klasy ścieralności - czyli wytrzymałości na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Więcej o klasach ścieralności paneli podłogowych przeczytasz tu. Generalnie można stwierdzić, że jeżeli szukasz dobrych paneli do salonu czy sypialni, klasa AC-3 powinna wystarczyć, do pomieszczeń takich jak przedpokój warto wybrać przynajmniej AC-4. Warto również zwrócić uwagę na dobrego producenta - na rynku znane są między innymi Bel Pol Podłogi, Pol Drzwi Podłogi czy Artens. Designerskie panele od renomowanego producenta ozdobią Twój dom! Ale jak ułożyć panele?
Najłatwiejsze jest układanie paneli podłogowych ze specjalnymi wpustami. Kolejne panele podłogowe kładziemy i łączymy wtedy na zwykły zatrzask, dzięki czemu bez problemu ułoży je praktycznie każdy. Wystarczy przestrzegać kilku prostych instrukcji opisanych poniżej i wykazać się odrobiną cierpliwości przy pierwszych metrach Twojej nowej podłogi. Zobaczmy więc, jak wygląda układanie paneli podłogowych krok po kroku
Montaż paneli podłogowych – przygotowanie wnętrza
Pierwszą niezwykle ważną zasadą, jeżeli chodzi o układanie podłogi z paneli, jest dokładne przygotowanie pomieszczenia. Powinna być wykonana wylewka, a także zakończone prace wykończeniowe na ścianach oraz suficie. Mowa jest o położeniu tynku, gruntowaniu ścian, a także wszelkich przecierkach w celu zniwelowania nierówności.
Jeżeli po raz pierwszy przymierzamy się do układania paneli w świeżo remontowanym pomieszczeniu, warto zadbać również o położenie na ścianach oraz suficie białej farby podkładowej. Tego typu prace są niezbędne przed właściwym montażem paneli, ze względu na ich bezpieczeństwo. W innym przypadku mogłoby łatwo dojść do zniszczenia okładziny podłogowej.
Układanie paneli podłogowych - przygotowanie posadzki
Kolejnym krokiem, jeżeli chodzi o układanie paneli podłogowych, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Bardzo często instrukcja opisująca, jak kłaść panele, zaleca ułożenie warstwy izolacyjnej. Dzięki niej podłoga będzie znacznie cieplejsza, a także straty ciepła w mieszkaniu okażą się dużo niższe.
Posadzka betonowa powinna być dokładnie wyrównana, a także odkurzona. Wszelkie bruzdy i pozostające pyłki mogą przyczynić się do pogorszenia jakości montażu, a nawet uszkodzenia paneli podłogowych. Wyrównywanie posadzki wykonujemy przy pomocy specjalnych elektronarzędzi lub zwykłego papieru ściernego. Natomiast wszelkie ubytki uzupełniamy zaprawą betonową, koniecznie odczekując do jej momentu wyschnięcia. Poszukując informacji jak kłaść panele dowiemy się, że najlepszym podkładem będzie folia, filc lub specjalny korek. Natomiast jako warstwę akustyczną zaleca się ułożenie pianki polipropylenowej.
Jak montować panele podłogowe?
Na pewno dylemat jak montować panele podłogowe, należy rozstrzygnąć od uzyskania odpowiedzi na pytanie, w którą stronę powinniśmy się kierować. Okazuje się, że instrukcja wskazuje nam kierunek układania paneli zgodny z kierunkiem padania promieni słonecznych. Jeżeli jednak nadal nie wiemy, w którą stronę układać panele, należy robić to równolegle względem najdłuższego boku pomieszczenia.
Montaż paneli podłogowych najlepiej jest rozpocząć od pozostawienia ich przynajmniej przez dobę w pomieszczeniu, w którym docelowo mają znaleźć się na posadzce. Wtedy materiał przyzwyczai się do panujących warunków. Pierwszą zasadą, jak kłaść panele, jest pozostawienie szczelin dylatacyjnych przy samych ścianach, o szerokości około 1 cm. Najpierw układanie podłogi z paneli przeprowadzamy wzdłuż jednej ściany tworząc tylko jeden pas. Wtedy również będzie nam łatwiej określić, w którą stronę kolejno będą przemieszczać się nasze prace. Panele podłogowe obecnie posiadają innowacyjne złącza, które łatwo się ze sobą zazębiają. Oczywiście montaż paneli podłogowych przy samej ścianie wymaga obcięcia „piór”, ponieważ są one zupełnie niepotrzebne.
Kolejnym krokiem będzie układanie kolejnych pasów, aż do momentu, gdy dojdziemy do przeciwległej ściany. Czasami układanie podłogi z paneli wymaga od nas przycięcia poszczególnych elementów. Dlatego wcześniej warto wszystko sobie wymierzyć, by zachować jak najlepsze walory stylistyczne podłogi. Zastanawiając się, jak montować panele podłogowe na ogrzewaniu podłogowym, najpierw musimy sprawdzić, czy producent nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Najczęściej sposób montażu odbywa się na klej, by nie dochodziło do zmian w konstrukcji paneli podczas podgrzewania oraz wychładzania posadzki. Producenci niektórych paneli podłogowych zalecają przegrzewanie pomieszczenia przy pomocy podłogówki, już na kilkadziesiąt dni przed montażem. W ten sposób w pomieszczeniu stwarzamy jak najlepsze warunki do montażu paneli, szczególnie wykonanych z litego drewna.
Etap 1 - odpowiednio przygotuj się na kładzenie paneli podłogowych
Instrukcja montażu paneli podłogowych to nie wszystko. Przed przystąpieniem do pracy należy zaopatrzyć się w stosowny sprzęt do ich układania. Niezbędne są: miara, drewniany klocek chroniący panele w trakcie ich dobijania, gumowy młotek, klocki dystansujące w kształcie klinów, piła lub pilarka do docinania paneli.
Warto również pamiętać aby pozostawić laminowane panele podłogowe w rozciętych paczkach i zapewnić im dostęp powietrza zanim zaczniemy montaż. Okres ten pozwoli wyrównać wilgotność i temperaturę materiału z otoczeniem, dzięki czemu panele nie będą nam się wyginały w trakcie późniejszego użytkowania.
Całą powierzchnię na której zamierzamy położyć panele należy najpierw wypoziomować i wyrównać oraz oczyścić z kurzu i wszelkich zanieczyszczeń. Pozostawienie nierówności czy wybojów mogłoby spowodować nieprzyjemne wybrzuszenia na naszej nowej podłodze.
Przed rozpoczęciem montażu należy jeszcze dokładnie rozplanować, jakie będzie ułożenie paneli. Zajmie to zaledwie kilka-kilkanaście minut a pozwoli uniknąć kilkukrotnego układania i rozbierania podłogi. Pamiętajmy, że układanie paneli podłogowych należy zacząć od rogu pomieszczenia, umieszczając pierwszy panel piórem do ściany.
Etap 2 - Izolacja pod panele podłogowe
Na odpowiednio przygotowane podłoże nakładamy folie oraz izolację akustyczną (najczęściej używa się pianki polipropylenowej o grubości 3 mm – do kupienia w każdym markecie budowlanym). Dla ułatwienia warto przykleić folię do podłoża z użyciem dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Izolacja nie jest konieczna, jeżeli mamy zamiar układać panele na starej podłodze (na przykład parkiecie) która już jest izolowana od spodu. W takim wypadku instrukcja montażu paneli mówi, że wystarczy sama folia.
Etap 3 - Układanie paneli podłogowych
Najłatwiejszym w wykonaniu i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montaż podłogi pływającej. Przy takim ułożeniu panele podłogowe nie stykają się ze ścianami, a szczeliny między nimi (utworzone przez włożenie klinów dystansowych pomiędzy ścianę a skrajne rzędy paneli) mają szerokość od 10 do 15 mm. Pozwala to podłodze swobodnie pracować przy zmianach temperatury i wilgotności w pomieszczeniu.
Układanie paneli podłogowych rozpoczynamy zawsze od rogu pomieszczenia. Pierwsze panele należy umieścić piórem do ściany. Następnie kładziemy kolejne panele wzdłuż krótszego boku tego pierwszego. Po dojściu do ściany lub drzwi możemy rozpocząć kolejny rząd. Warto pamiętać, aby deski w kolejnym rzędzie rozpoczynały się w połowie długości deski z poprzedniego rzędu – układamy je „na zakładkę”, a nie jeden za drugim. Dzięki temu cała konstrukcja będzie dużo silniejsza i stabilniejsza.
Postępując w ten sposób, należy ułożyć kolejne rzędy, docierając do przeciwległej ściany. Zdarza się, że ostatni rząd paneli będzie wymagał docięcia, gdyż będzie za szeroki. Podczas pomiaru wymaganej szerokości pasa paneli trzeba pamiętać, żeby pomiar odległości wykonać na całej długości pomieszczenia. Często, zwłaszcza w starszym budownictwie, ściany nie są proste i odległości w poszczególnych miejscach mogą się nieznacznie różnić między sobą.
Etap 4 - Na koniec montaż listwy na podłogę
Po ułożeniu ostatniego rzędu pozostaje tylko zamontować listwy przypodłogowe. O ile sam montaż paneli podłogowych jest czynnością w miarę prostą, montaż listew wymaga już trochę większej wprawy. W przypadku podłogi pływającej listwy mocowane są bezpośrednio do ściany - na łączeniu ściany z podłogą, oczywiście z pominięciem drzwi i dużych okien. Można to zrobić z użyciem kleju lub kołków rozporowych i wkrętów. Klejenie listew polecane jest w przypadku pomieszczeń o nierównych ścianach. W ten sposób wyeliminujemy szczeliny powstające na nierównościach i zapewnimy trwałe przyleganie do powierzchni ściany. Montując listwy na kołki rozporowe, należy wywiercić otwory w ścianie na wysokości ok. 2 cm od paneli i zamocować w nich klamry.
Czy już wiesz, jak ułożyć panele? Mamy nadzieję, że nasz poradnik montażu paneli podłogowych pomoże Ci zrobić to samodzielnie!