Układanie płytek gresowych

Zanim kupimy płytki, do powierzchni, jaką chcemy pokryć kafelkami, należy doliczyć od 5 do 15% materiału. Wynika to właśnie z powstałych strat podczas przycinania oraz dopasowywania płytek. Pierwszym krokiem podczas układania terakoty będzie odpowiednie przygotowanie podłoża. Posadzki oraz ściany powinny być idealnie gładkie oraz suche. Szlifowanie podłoża może odbywać się przy pomocy szlifierki bądź gruboziarnistego papieru ściernego.

Zanim weźmiemy się za przycinanie płytek ceramicznych, warto jest uprzednio rozplanować układ wszystkich rzędów, pamiętając, iż pierwszy z nich zawsze składa się z całych kafelek. Dobrze jest zastosować izolację na przykład w formie folii w płynie, by dopiero później zacząć przyklejać kafelki. Oczywiście pamiętajmy o stosowaniu krzyżyków dystansowych, które wyznaczą nam miejsce na spoiny. Fugowanie zazwyczaj przeprowadzamy kilkanaście godzin po ułożeniu płytek, czyli po dokładnym wyschnięciu kleju. Sprawdź także ten artykuł z poradami o samodzielnym układaniu płytek.

Cięcie płytek podłogowych

Cięcie glazury wymaga nie lada doświadczenia oraz precyzji. Niestety nieprawidłowe podejście do tej czynności może doprowadzić do niewielkich uszczerbków, a nawet do zniszczenia całej płytki. W przypadku niedużych nierówności na brzegach pomocne okaże się szlifowanie przy użyciu szlifierki kątowej. Należy pamiętać o założeniu tarczy diamentowej, która poradzi sobie w przypadku dużych i twardych kafli.

Cięcie glazury nie jest jedyną czynnością, z jaką musimy się zmierzyć podczas jej układania. Oprócz tego często czeka nas fazowanie płytek, czyli przycinanie krawędzi pod kątem 45 stopni. Jest to niezbędny proces, abyśmy mogli ułożyć kafle w narożnikach. Jednak wykonanie takiej obróbki wymaga zastosowania specjalnych tarcz do szlifierek. Jeżeli nie jesteśmy pewni, że wykonamy fazowanie płytek z odpowiednią precyzją, lub nie dysponujemy potrzebnym sprzętem, lepiej jest pozostawić takie zadanie fachowcom. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o płytkach podłogowych?

Cięcie glazury – przykładowe ceny cięcia płytek i opinie

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny za usługi obejmujące cięcie płytek podłogowych i ściennych.

Cennik cięcia płytek podłogowych i ściennych

Nazwa usługi i region

Cena

Cięcie glazury, Wrocław

Ceny od 15 zł/mb

Cięcie terakoty pod kątem 45 stopni, Wrocław

Ceny od 15 zł/m

Cięcie mozaiki pod kątem45 stopni, Wrocław

50 zł/mb

Ukosowanie narożników pod kątem 45 stopni, Wrocław

35zł/mb

Cięcie dużych płytek gresowych na mokro, Wrocław

25 zł/mb

Cięcie płytek podłogowych i ściennych na mokro, Poznań

20 zł/mb

Fazowanie płytek pod kątem 45 stopni, Poznań

25 zł/mb

Fazowanie płytek ręczne, Poznań

45 zł/mb

Usługa przycinania płytek ceramicznych na mokro, Szczecin

24,50 zł/mb

Usługa przycinania płytek ceramicznych o długości powyżej 60 cm na mokro, Szczecin

28,50 zł/mb

Szlifowanie terakoty, Bielsko-Biała

22 zł/mb

Szlifowanie dużych kafli ceramicznych, Bielsko-Biała

26 zł/mb

Szlifowanie krzywoliniowe dużych płytek ceramicznych, Bielsko-Biała

41,00 zł/mb

Jak widać, usługa przycinania płytek ceramicznych jest dość powszechna. Natomiast ceny są zbliżone, mimo różnych regionów w Polsce. Jeżeli interesuje nas całkowity koszt przycinania płytek ceramicznych, możemy zgłosić się po wycenę do konkretnej firmy lub skorzystać z praktycznego kalkulatora budowlanego. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat wyboru płytek ściennych?

Cięcie płytek podłogowych i cięcie glazury oraz wskazówki jak docinać kafle krok po kroku, poradnik praktyczny dla samodzielnych majsterkowiczów
Cięcie płytek krok po kroku – poradnik praktyczny cięcia glazury

Przycinanie płytek ceramicznych – przydatne narzędzia do cięcia płytek

Gdy będziemy chcieli docinać kafle we własnym zakresie, warto wiedzieć, z jakich dostępnych narzędzi możemy korzystać. W ten sposób znajdziemy dla siebie optymalne rozwiązanie, na miarę swoich umiejętności i zaplanowanego budżetu.

Jednym z najpopularniejszych narzędzi jest przycinarka do glazury. Przy jej pomocy możemy z łatwością docinać kafle, dbając o jak największą precyzję. Istnieje możliwość cięcia na sucho, jak i również na sucho. Ponadto przycinarka do glazury umożliwia fazowanie płytek. Takie urządzenie ma bardzo dobre opinie, ze względu na swoją poręczność, ale jednocześnie bardzo dużą moc. Nie ma najmniejszego problemu z przewożeniem urządzenia w wybrane przez siebie miejsca. Przycinarka do glazury o największej mocy, poradzi sobie również z przecinaniem kamienia naturalnego.

Innym, często używanym narzędziem jest szlifierka kątowa przeznaczona między innymi do płytek gresowych. Tak samo, jak przycinarka do glazury posiada bardzo dobre opinie. Do mocnych stron tego urządzenia, jest nie tylko precyzyjne cięcie płytek podłogowych i ściennych, ale również ich fazowanie. Dodatkowo zastosowanie odpowiedniej tarczy pozwoli na wygładzenie naruszonych krawędzi.

Jeżeli chcemy docinać kafle jak najbardziej podręcznym narzędziem, to z pewnością sprawdzi się nóż szklarski. Chociaż opinie na temat stosowania noża są podzielone, to w rzeczywistości najwięcej będzie zależeć od indywidualnych zdolności manualnych. Ponieważ przy pomocy noża szklarskiego można docinać kafle zarówno prostoliniowo, jak i również krzywoliniowo. Mając na uwadze powyższe porady, a także opisy najczęściej stosowanych narzędzi, na pewno znajdziemy idealne rozwiązanie do zaplanowanego przycinania płytek. Sprawdź także ten artykuł na temat płytek podłogowych z Castoramy.

ikona podziel się Przekaż dalej