Jak odnowić starą łazienkę?

Remont łazienki wykonuje się z myślą, że posłuży ona przez wiele najbliższych lat. Często jednak zdarza się sytuacja, że aktualny wystrój przestaje się podobać jego użytkownikom. Renowacja łazienki wiąże się z gruntownym remontem, kuciem ścian czy przekładaniem armatury. Nie każdy ma na to czas, energię, a przede wszystkim fundusze. Dobrym rozwiązaniem byłoby wykonanie renowacji bez skuwania płytek.

Terakota, gres czy ceramika to bardzo trwałe materiały, ale z biegiem czasu mogą być na nich widoczne odbarwienia, miejscowe uszkodzenia czy ukruszenia. To kolejny z powodów, dla których warto zrobić odnawianie łazienki. Obecnie dostępnych jest dużo ciekawych pomysłów technologicznych. Przykładem mogą być rozwiązania, jak zrobić prysznic bezbrodzikowy czy jak połączyć panele z płytkami. W tej sytuacji nawet remont łazienki bez skuwania starych płytek będzie możliwy.

Odnawianie łazienki bez skuwania

Niewątpliwie zaletą odnawiania łazienki bez usuwania starych płytek jest możliwość zachowania względnej czystości. Z kuciem ścian kojarzy się wyłącznie wszechobecny kurz, pył i gruz, a przez kolejne tygodnie ogrom sprzątania. Dodatkowo kucie płytek wiąże się z koniecznością późniejszego wygładzenia ścian i przygotowania ich pod nowy materiał. Taka całkowita renowacja łazienki może pochłonąć duże nakłady finansowe.

Układanie nowych płytek czy okleiny na starych płytkach staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, ponieważ dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań wnętrzarskich i architektonicznych. Na samym początku prac remontowych trzeba jednak dokładnie przygotować powierzchnię. Przede wszystkim należy umyć i odtłuścić stare płytki. Ominięcie tego kroku może skutkować nieefektywnym przyklejeniem nowego materiału. W przypadku istniejących ubytków w starych płytkach dobrze jest wypełnić je zaprawą murarską. Sprawdź także ten artykuł na temat układania płytek na płytkach w łazience.

Co położyć na stare płytki w łazienkach?

Jak kłaść panele wzdłuż czy w poprzek? Kiedy złom jest najdroższy? Co położyć na stare płytki w łazienkach? Te i wiele innych praktycznych porad można znaleźć na forach dyskusyjnych czy grupach użytkowników właścicieli domów i mieszkań. Jak się okazuje, na to ostatnie pytanie można uzyskać dużo odpowiedzi, ponieważ możliwości aranżacji łazienki po renowacji jest wiele.

Przede wszystkim na stare płytki w łazience można położyć nowe płytki. W przypadku układania ich na ścianie to warto wybrać te o niewielkiej grubości, aby dodatkowo nie zmniejszały przestrzeni i dobrze trzymały się na starych płytkach. Dobrym rozwiązaniem będzie także wykorzystanie paneli ściennych czy płytek samoprzylepnych. Te drugie wykonane są z winylu czy specjalnej folii i można je z łatwością nakleić na starych płytkach. Do zakrycia starych płytek podłogowych można wykorzystać panele winylowe, które charakteryzują się wysoką odpornością na wodę i wilgoć. Są proste w montażu i łatwe w użytkowaniu. Konieczne jest jednak, aby stare płytki nie miały nierówności, ponieważ wtedy również panele będą nieestetycznie położone.

Niektórzy wybierają także płyty gipsowo-kartonowe w celu zakrycia starych płytek ściennych. Trzeba jednak pamiętać, aby wszystkie materiały, z których się korzysta, były wysoce wodoodporne. W przeciwnym razie kolejny remont będzie konieczny szybciej niż by się mogło wydawać. Elementy drewniane też z powodzeniem mogą być nakładane na stare płytki, o ile będą dobrze zaimpregnowane przed panującą w łazience wilgocią. Jak widać, możliwości renowacji łazienki bez skuwania starych płytek jest dość dużo. Pozostaje tylko zdecydować się na jedną z opcji i rozpocząć remont.

ikona podziel się Przekaż dalej