Kafelki do łazienki – rodzaje

Wybierając płytki ozdobne, nie możemy skupiać się wyłącznie na ich rozmiarach oraz wzorze. Istotne jest także, z jakiego materiału, a także w jaki sposób zostały wyprodukowane. Właśnie pod tym względem możemy wyróżnić poszczególne rodzaje płytek:

  • Glazura łazienkowa – to kafelki do łazienki, które są uprzednio wypalane, by potem później zostać pokryte warstwą glazury. To jest nic innego niż powłoka politury. Chociaż glazura łazienkowa jest wyjątkowo popularna, to jednak zalicza się ona do najmniej wytrzymałych i odpornych na wilgoć płytek ceramicznych. Kafelki glazurowane znajdują zastosowanie wyłącznie wewnątrz budynków jako płytki ścienne.
  • Terakota do łazienki – domeną terakoty jest bardzo wysoka wytrzymałość. Dlatego właśnie płytki kamionkowe, których głównym składnikiem jest drobnoziarnista glina, wykorzystywane są najczęściej jako okładzina podłogowa.  Dodatkowo terakota do łazienki wykazuje się ogromną wytrzymałością na środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia.
  • Gres – płytki ścienne i podłogowe, które powstają w wyniku wypalania w temperaturze wynoszącej 1200 stopni Celsjusza. Ze względu na wysoką wytrzymałość na wilgoć oraz czynniki atmosferyczne, w tym temperatury poniżej zera, mogą być stosowane również na zewnątrz. Głównymi składnikami gresu jest m.in. glin, skaleń oraz piasek kwarcowy połączone z naturalnymi barwnikami. Wyróżnia się takie rodzaje gresu, jak gres lapatto (porcelanowy), szkliwiony, półpoler czy też polerowany (również porcelanowy ze szlifem całej powierzchni). Jeśli zainteresował cię ten rodzaj wykończenie, sprawdź koniecznie zebrane w tym miejscu artykuły na temat gresu.
  • Cotto – do wypalania płytek tego typu wykorzystuje się glinę pozyskiwaną wyłącznie z Basenu Morza Śródziemnego bądź okolic Ameryki Środkowej. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd w postaci nieregularnych brzegów oraz spękania, płytki cotto traktowane są jako manufaktura. Chociaż są one traktowane jako płytki ozdobne, to z powodzeniem można je wykorzystać także jako okładziną podłogową, szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym, ponieważ doskonale przewodzą ciepło.
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze przecinarki do płytek

Szukasz dobrej jakości przecinarki do glazury, ale nie chcesz wydać na nią górę pieniędzy? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane przycinarki do płytek.

Glazura łazienkowa i kafelki do łazienki, czyli polecane płytki łazienkowe i ozdobne oraz ich kolory i faktura i przykładowe ceny
Glazura łazienkowa – rodzaje, opinie, ceny, najlepsi producenci

Jak już wcześniej wspomniano, płytki łazienkowe możemy podzielić także pod względem bogatego wzornictwa. Glazura łazienkowa pod tym względem daje bardzo szerokie możliwości. Wśród popularnych wzorów znajdziemy między innymi płytki ozdobne przypominające naturalny kamień. W sprzedaży dostępny jest także rozbudowana oferta płytek drewnopodobnych. Dzięki temu w łazience możemy pozwolić sobie na imitację drewna bez obaw o narażenie na wilgoć tego naturalnego surowca. Jeżeli interesują nas oryginalne aranżacje łazienki, to świetną propozycją mogą okazać się płytki ścienne w formie mozaiki. Tego typu kafelki do łazienki najczęściej wykorzystywane są do wykańczania kabin prysznicowych.

Płytki łazienkowe – popularni producenci

Płytki kuchenne oraz łazienkowe bez problemu znajdziemy w większości sklepów internetowych oraz w stacjonarnych marketach budowlanych. Warto jednak dowiedzieć się, jakich producentów kafelki są najczęściej rekomendowane. Dzięki temu zyskamy pewność, iż za wysoką ceną na pewno idzie również wysoka jakość produktu.

Do znanych i polecanych producentów płytek łazienkowych zaliczyć możemy m.in.:

  • Paradyż – marka znana również jako zakład ceramiki z Opoczna. To właśnie tam w 1991 pojawił się pierwszy zakład produkcyjny firmy. Obecnie w ofercie marki Paradyż znajdziemy zarówno płytki ścienne, jak i również podłogowe wyprodukowane w technologii klinkierowej, monoporosa, gresu nieszkliwionego, czy też podwójnego zasypu.
  • Ceramstic - producent płytek ceramicznych, który posiada w swojej ofercie nie tylko glazurę, ale również terakotę i płyty gresowe. Oprócz tego w sprzedaży dostępny jest beton architektoniczny wraz z mozaikami. Obecnie glazura łazienkowa obejmuje ponad 80 różnych produktów, wśród których znajdziemy najmodniejsze kolory w połączeniu z ponadczasowym wzornictwem.

Płytki kuchenne i łazienkowe – przykładowe ceny i opinie 

Ceny płytek drewnopodobnych, imitujących naturalny kamień lub wyróżniających się iberyjskim wzornictwem, mogą się między sobą mocno różnić. Dlatego właśnie warto skorzystać z poniższego zestawienia informującego, które kolekcje zaliczają się do najdroższych, a które dedykowane są na każdą kieszeń.

Przykładowe ceny popularnych płytek ozdobnych

Nazwa produktu

Cena

Paradyż, kolekcja płytek drewnopodobnych Adaggio Beige 25x40

Cena od 45,51 zł/m2 – bardzo dobre opinie

Paradyż, kolekcja płytek drewnopodobnych Amiche Beige 30x60

Cena od 75,65 zł/m2 – bardzo dobre opinie

Kafelki do łazienki Polaris 30x90 cm Brillo

Cena od 99,98 zł/m2 – bardzo dobre opinie

Płytki łazienkowe Esempa Ceramstic 30x60 cm Crema Fiori

69,98 zł/m2

Płytki łazienkowe Centro 30x60 cm, grafitowe – nowoczesne aranżacje łazienki

64,98 zł/m2

Płytki ścienne Augusto 30x60 cm, fala beżowa

59,98 zł/m2

Płytki ozdobne Neutral Arte 29,8x59,8 cm beżowe patchwork, nowoczesne aranżacje łazienki

79,98 zł/m2

Terakota do łazienki Toscana brąz

89,59 zł/m2

Terakota do łazienki Verno Zuri

55,04 zł/m2

Płytki kuchenne Carrea Triana 44,7x44,7, wielokolorowe

59,00 zł/m2

Płytki kuchenne Mont Blanc

83,98 zł/m2

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii płytki podłogowe