Zalety płytek ceramicznych

Główną zaletą płytek ceramicznych jest atrakcyjna cena. Schody wykonane z tego tworzywa są znacznie tańsze niż konstrukcje z drewna. Dodatkowym atutem jest łatwość utrzymania w czystości. Płytki ceramiczne są odporne na zabrudzenia, a w razie potrzeby można je szybko wyczyścić wodą z dodatkiem detergentu.

Kolejnym atutem wykonania schodów z płytek ceramicznych jest szybki czas realizacji. Proces układania płytek na schodach trwa do kilku dni. W porównaniu z montażem schodów drewnianych (wynoszącym nawet kilka tygodni) jest to bardzo zadowalający wyniki. Nie bez znaczenia jest także fakt, że dobre jakościowo płytki ceramiczne są odporne na uszkodzenia mechaniczne i powierzchniowe odbarwienia. Nie zagrażają im skrajnie niskie temperatury ani silne działanie promieni słonecznych.

Jakie płytki najlepiej sprawdzą się na schodach zewnętrznych?

Na schodach zewnętrznych dobrze sprawdzają się płytki z klinkieru, terakota oraz gres porcelanowy. Powinniśmy pamiętać, że nasza nawierzchnia musi być odporna na działanie zmiennych warunków pogodowych. Wybierajmy płytki mrozoodporne, które posiadają nasiąkliwość poniżej 3%. Zastosowanie płytek ceramicznych o większej nasiąkliwości będzie się wiązało z ryzykiem ich szybkiego uszkodzenia podczas pierwszych, silniejszych mrozów.

Zwróćmy też szczególną uwagę na stopień antypoślizgu. Najlepiej będzie wybrać płytki oznaczone symbolami B11-B13. Owe numery oznaczają najwyższy współczynnik antypoślizgowości. Jeśli chcemy dodatkowo zwiększyć nasze bezpieczeństwo możemy wybrać płytki o chropowatej fakturze. Bardzo popularne są także produkty reliefowane i ryflowane. Specjalne żłobienia w fakturze płytek sprawiają, że możemy się po nich poruszać bez żadnych obaw o bezpieczeństwo (nawet w czasie zimy i podczas marznących opadów atmosferycznych). W czasie wyboru płytek ceramicznych na schody zewnętrzne warto też zwrócić uwagę na stopień ich ścieralności.

Trwałe płytki powinny być twarde i odporne na intensywne użytkowanie. Najtrwalsze produkty posiadają IV i V klasę ścieralności. Owe oznaczenie odpowiada 7-8 stopniom twardości w skali Mosha. Tego typu płytki są bardzo odporne na ścieranie, powierzchniowe zarysowania oraz różnego typu uszkodzenia mechaniczne.

Płytki na schodach wewnętrznych to stosunkowo tanie rozwiązanie. Pasują nie tylko w biurowcach, świetnie komponują się z wnętrzami w stylu nowoczesnym i minimalistycznym
Ile kosztują płytki na schodach? Ceny układania płytek na schodach

Płytki na schody wewnętrzne

Na schodach wewnętrznych możemy stosować takie same płytki podłogowe jak na schodach zewnętrznych. Świetnie sprawdzą się płytki klinkierowe, gres oraz terakota. W przypadku schodów wewnętrznych nie musimy zwracać szczególnej uwagi na stopień nasiąkliwości płytek. Całkowicie wystarczą produkty, które nie posiadają odporności na mróz. Nie należy natomiast rezygnować z właściwości antypoślizgowych. W niektórych wnętrzach stosuje się gładkie płytki podłogowe, jednak mogą być dość śliskie. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem są produkty ryflowane lub reliefowane, które zabezpieczają użytkowników przed pośliźnięciem.

Jak znaleźć dobrego glazurnika?

Jeżeli szukasz sprawdzonego glazurnika, wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi dostaniesz oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy.

Sprawdź!

Pamiętajmy, że dzięki płytkom antypoślizgowym nie będziemy musieli umieszczać na schodach dywaników ochronnych o wątpliwych walorach wizualnych. Jeśli chcemy, aby nasze schody wewnętrzne były bardzo trwałe, możemy wybrać płytki podłogowe o wysokim stopniu twardości. Jednak według wielu fachowców całkowicie wystarczą nam produkty o twardości 5-6 w skali Mosha. Schody wewnętrzne nie są tak intensywnie użytkowane jak konstrukcje znajdujące się na zewnątrz. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na zakup płytek o mniejszej twardości.

Ile kosztuje ułożenie płytek na schodach?

Koszt ułożenia płytek na schodach zewnętrznych i wewnętrznych jest bardzo zbliżony. Uniwersalne płytki o właściwościach mrozoodpornych i antypoślizgowych kupimy za 50-90 zł/m2. Ceny produktów o wyższym stopniu nasiąkliwości wahają się pomiędzy 30-70 zł/m2. Musimy jednak pamiętać, że podczas wykańczania schodów wykorzystamy średnio o 15% więcej materiału. Wynika to z konieczności docinania i dopasowywania płytek do powierzchni naszych schodów.

Do kosztów całkowitych należy też dołączyć cenę zaprawy klejącej oraz zaprawy do spoinowania. 25 kg opakowanie dobrego jakościowo, mrozoodpornego kleju do płytek to wydatek rzędu 40-70 zł. Jego średnia wydajność wynosi 5 k/m2. Z kolei zaprawa do spoinowania kosztuje ok. 25-35 zł za opakowanie 2 kg. Taka ilość wystarczy do spoinowania fragmentu schodów o powierzchni 1 m2.

Analizując powyższe dane możemy wygenerować orientacyjny kosztorys wykonania schodów o powierzchni 10 m2.

Układanie płytek na schodach lepiej powierzyć specjaliście. Muszą być idealnie dopasowane i odpowiednio zabezpieczone, by nie poddawały się działaniu mrozu ani wody
Ile kosztują płytki na schodach? Ceny układania płytek na schodach

  • Koszt zakupu płytek na schody zewnętrzne – 575-1 135 zł
  • Koszt zakupu płytek na schody wewnętrzne – 400-805 zł
  • Zaprawa klejąca – 80-140 zł
  • Zaprawa do spoinowania – 250-350 zł
  • Koszt wynajęcia fachowców – 800-1000 zł (skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy aby otrzymać oferty od fachowców)
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze przecinarki do płytek

Szukasz dobrej jakości przecinarki do glazury, ale nie chcesz wydać na nią górę pieniędzy? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane przycinarki do płytek.

Zatem możemy przyjąć, że wykończenie schodów zewnętrznych o powierzchni 10m2 będzie wydatkiem oscylującym pomiędzy 2 100 - 3 600 zł. Z kolei wykonanie schodów wewnętrznych o tej samej powierzchni będzie kosztowało od 1 130 do 1 850 zł. Owe ceny uwzględniają zakup płytek ze średniej półki. W ofertach handlowych znajdziemy także szeroki wybór znacznie droższych, luksusowych płytek polerowanych. Jednak tego typu produkty nie sprawdzają się dobrze w przypadku schodów zewnętrznych (są zbyt śliskie). 

Koszty wykonania schodów

Płytki na schodach – praktyczne wskazówki

Ułożenie płytek na schodach może być nawet kilkukrotnie tańsze niż wykonanie nawierzchni drewnianej. Co więcej, płytki nie wymagają regularnej konserwacji i są uodpornione na działanie wszystkich niekorzystnych warunków pogodowych. Należy jednak pamiętać, że tego typu produkty mogą być układane jedynie na betonowym, bardzo równym podłożu.

Jeśli nasze betonowe konstrukcje posiadają wgłębienia i liczne nierówności będziemy je musieli poprawić (co może się wiązać z podniesieniem kosztów całego przedsięwzięcia). Zwróćmy też uwagę na fakt, że płytki podłogowe na schodach są nieprzepuszczalne. Dlatego należy wykonywać je w taki sposób, by na stopniach znajdowały się niewielkie spadki lub wgłębienia, które umożliwią odprowadzanie wody. Właściwe ułożenie płytek na schodach zapewni im dużą żywotność i sprawi, że schody staną się eleganckim elementem wyposażenia aranżacyjnego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii płytki podłogowe