Przygotowanie do układania płytek podłogowych - co zrobić przed przystąpieniem do prac
Jeżeli chcemy samodzielnie układać płytki podłogowe, powinniśmy w odpowiedni sposób się przygotować i nabyć niezbędnej wiedzy. Podczas układania terakoty należy zachować odpowiednią kolejność prac i użyć właściwych preparatów. W przeciwnym wypadku płytki podłogowe już po kilku miesiącach mogą zacząć odpadać od powierzchni.
Zamierzasz ułożyć płytki? Na kalkulatorze budowlanym obliczysz, ile zapłacisz za wszystkie potrzebne materiały. Jeżeli natomiast nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie ułożyć płytki, wypełnij ten formularz i otrzymaj atrakcyjne oferty od lokalnych firm remontowo-budowlanych.

Przygotowanie do układania płytek
Zanim zaczniemy samodzielnie układać płytki, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Podłoże powinno być zwarte i nośne. Jeżeli będzie zbyt słabe, to nawet jeśli je zagruntujemy to pod upływem czasu i nacisku płytki mogą zacząć odpadać. Dlatego należy usunąć wierzchnią warstwę luźnej posadzki do momentu, aż nie damy rady zarysować jej powierzchni ostrym narzędziem. Następnie jeżeli podłoże jest chłonne, powinniśmy dokładnie zagruntować je specjalną emulsją gruntującą, która zwiększy jego odporność na wilgoć. W przeciwnym razie zaprawa będzie miała zbyt niską przyczepność, aby dobrze utrzymać płytki.
Po drugie, ważne jest aby odpowiednio dobrać zaprawę i zwrócić uwagę na jej parametry. Na przykład gres różni się od płytek ceramicznych i wymaga zastosowania innych zapraw klejących. Zawsze należy zwracać szczególną uwagę dodatkowy parametr - tzw. czas otwarty. Parametr ten informuje, w jakim czasie od momentu położenia zaprawy klejącej należy położyć płytki, aby miały one prawidłową (czyli najwyższą) przyczepność. Czas otwarty zależy przede wszystkim od temperatury, w jakiej układamy płytki. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na takie przypadku jak rury centralnego ogrzewania biegnące pod podłogą. Czas otwarty jest wtedy znacznie krótszy, niż ten podany na opakowaniu i lepiej będzie układać płytki małymi partiami.
W czasie przygotowania bardzo ważne jest odpowiednie rozplanowanie pracy. Przed rozpoczęciem prac warto się zastanowić, które miejsca w pomieszczeniu będą najbardziej reprezentacyjne. Tam powinny trafić całe płytki. Natomiast docinki najlepiej schować w mniej widocznych miejscach, na przykład pod meblami lub w niewidocznych zakamarkach. Układanie płytek wprawdzie zaczynamy zwykle od ściany, ale ułożenie płytek należy zaplanować tak, aby w tych reprezentacyjnych miejscach ilość docinanych płytek ograniczyć do minimum.

Szukasz dobrej jakości przecinarki do glazury, ale nie chcesz wydać na nią górę pieniędzy? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane przycinarki do płytek.
Sposoby układania płytek
Jeśli pomyśleliśmy już o wszystkich powyższych etapach przygotowań, możemy przejść do właściwych prac. Istnieje kilka sposobów układania płytek i warto jest wymienić najbardziej powszechne:
- Układ prosty - jest najczęściej stosowany, ma fugi równoległe do krawędzi płaszczyzny, które przecinają się, tworząc krzyże.
- Układ karo - płytki mają siatkę fug ustawioną pod kątem 45o w stosunku do ścian.
- Układ mijankowy - kolejne rzędy płytek są przesunięte względem poprzednich. Jeżeli przesunięcie wynosi pół długości płytki, mówimy o ułożeniu w cegiełkę.
- Układ mieszany - duże płytki układa się w połączeniu z małymi, uzyskując efekt przesunięcia w obu kierunkach.
Warto pamiętać, że sposoby układania można mieszać, uzyskując ciekawe efekty. W większości kolekcji są płytki o różnych fakturach i harmonizujących ze sobą barwach. Można je zestawiać, podkreślając w ten sposób układ mebli i ich funkcjonalność w pomieszczeniu albo użyć je jako element dekoracji - na podłodze w układzie prostym możemy centralnie wstawić fragment ułożony w karo. Taki "dywanik" może okalać pasek płytek o innym kolorze lub ornamencie.
Ostatnią rzeczą, o której warto pamiętać jest zakupienie większej ilości płytek, niż to wynika z powierzchni pomieszczenia. Podczas układania płytek zawsze zdarza się konieczność docinania (w tym również te nieudane podczas których płytka pęka w sposób uniemożliwiający późniejsze wykorzystanie). Często też płytki po prostu pękają (upadek, czy w momencie układania). W układzie prostym wystarczy zapas 5%. Przy mijankowym potrzeba do 10%, zaś układ karo wymaga około 15% płytek więcej. Jeśli będą układane w małym pomieszczeniu o nieregularnym kształcie, należy zwiększyć też ten zapas na odpady.
Układanie płytek
Po wszystkich przygotowaniach można przejść w końcu do właściwego układania płytek. Proces ten warto podzielić na kilka etapów, takie jak przygotowanie podłoża, nakładanie kleju, układanie płytek i na koniec fugowanie.
Aby dowiedzieć się, jak wygląda układanie płytek w praktyce zapraszamy do drugiej części naszego poradnika. Aby tam przejść, kliknij w ten link - NASTĘPNA STRONA.
Jeżeli nie czujesz się na siłach układać płytki samodzielnie, zawsze możesz otrzymać oferty od sprawdzonych lokalnych firm budowlanych. Jedyne co musisz zrobić to wypełnić ten formularz - my zajmiemy się resztą.
Powiązane artykuły
-
Płytki imitujące drewno – opinie, ceny, polecani producenci ceramiki drewnopodobnej
-
Terakota drewnopodobna – warto wiedzieć przed zakupem
-
Najważniejsze parametry płytek łazienkowych - na co zwrócić uwagę?
-
Płytki winylowe – opis, zastosowanie, opinie, ceny, porady
-
Płytki do kuchni na ścianę - rodzaje, wymagania, porady, opinie
-
System poziomowania płytek - opis, zasada działania, opinie, porady
-
Płytki kuchenne - rodzaje, opinie, ceny, porady przy wyborze
-
Płytki heksagonalne (sześciokątne) – opinie, ceny, porady przedzakupowe
-
Płytki na taras - rodzaje, ceny, opinie, porady przy wyborze
-
Przecinarka do glazury do użytku domowego – rodzaje, ceny, opinie, producenci
-
Jak dobrać płytki na schody i ile kosztuje ich ułożenie?
-
Płytki ścienne - rodzaje, opinie, ceny, najlepsi producenci, porady
-
Listwy wykończeniowe do płytek – rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Płytki na balkon - rodzaje, opinie, ceny, porady przy wyborze
-
Układanie płytek na podłodze i ścianie krok po kroku - poradnik praktyczny
-
Jakie płytki do kuchni na podłogę? Oto 10 najlepszych rodzajów
-
Płytki marokańskie - opinie, ceny, zastosowanie, najciekawsze modele
-
Płytki klinkierowe - zastosowanie, opinie, ceny, najlepsi producenci
-
Malowanie płytek łazienkowych – porady praktyczne – farby, instrukcja – krok po kroku
-
Glazura i terakota do łazienki - jak wybrać idealne płytki?
-
Listwy narożne do płytek – rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
-
Płytki gipsowe dekoracyjne na ścianę - opinie, ceny, najlepsze propozycje
-
Płytki szklane do kuchni - pomysł na oryginalne wykończenie wnętrza
-
Płytki rektyfikowane - czym się różnią od innych płytek?
-
Kafle łazienkowe - rodzaje, ceny, opinie, porady, producenci
-
Malowanie kafelek krok po kroku – farby, porady, instrukcje
-
Flizy do kuchni, łazienki i salonu - które wybrać, żeby nie przepłacić?
-
Płytki hiszpańskie - porady jeszcze przed zakupem
-
Płytki mrozoodporne - czym się charakteryzuje tego typu terakota?
-
Glazura łazienkowa – rodzaje, opinie, ceny, najlepsi producenci