Przygotowanie do układania płytek

Zanim zaczniemy samodzielnie układać płytki, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Podłoże powinno być zwarte i nośne. Jeżeli będzie zbyt słabe, to nawet jeśli je zagruntujemy to pod upływem czasu i nacisku płytki mogą zacząć odpadać. Dlatego należy usunąć wierzchnią warstwę luźnej posadzki do momentu, aż nie damy rady zarysować jej powierzchni ostrym narzędziem. Następnie jeżeli podłoże jest chłonne, powinniśmy dokładnie zagruntować je specjalną emulsją gruntującą, która zwiększy jego odporność na wilgoć. W przeciwnym razie zaprawa będzie miała zbyt niską przyczepność, aby dobrze utrzymać płytki.

Po drugie, ważne jest aby odpowiednio dobrać zaprawę i zwrócić uwagę na jej parametry. Na przykład gres różni się od płytek ceramicznych i wymaga zastosowania innych zapraw klejących. Zawsze należy zwracać szczególną uwagę dodatkowy parametr - tzw. czas otwarty. Parametr ten informuje, w jakim czasie od momentu położenia zaprawy klejącej należy położyć płytki, aby miały one prawidłową (czyli najwyższą) przyczepność. Czas otwarty zależy przede wszystkim od temperatury, w jakiej układamy płytki. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na takie przypadku jak rury centralnego ogrzewania biegnące pod podłogą. Czas otwarty jest wtedy znacznie krótszy, niż ten podany na opakowaniu i lepiej będzie układać płytki małymi partiami.

W czasie przygotowania bardzo ważne jest odpowiednie rozplanowanie pracy. Przed rozpoczęciem prac warto się zastanowić, które miejsca w pomieszczeniu będą najbardziej reprezentacyjne. Tam powinny trafić całe płytki. Natomiast docinki najlepiej schować w mniej widocznych miejscach, na przykład pod meblami lub w niewidocznych zakamarkach. Układanie płytek wprawdzie zaczynamy zwykle od ściany, ale ułożenie płytek należy zaplanować tak, aby w tych reprezentacyjnych miejscach ilość docinanych płytek ograniczyć do minimum.

Przygotowanie do układania płytek warto zacząć od wybrania sposobu ich ułożenia. Najbardziej popularne jest układanie płytek prosto lub w karo.
Przygotowanie do układania płytek podłogowych - co zrobić przed przystąpieniem do prac
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze przecinarki do płytek

Szukasz dobrej jakości przecinarki do glazury, ale nie chcesz wydać na nią górę pieniędzy? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane przycinarki do płytek.

Sposoby układania płytek

Jeśli pomyśleliśmy już o wszystkich powyższych etapach przygotowań, możemy przejść do właściwych prac. Istnieje kilka sposobów układania płytek i warto jest wymienić najbardziej powszechne:

  • Układ prosty - jest najczęściej stosowany, ma fugi równoległe do krawędzi płaszczyzny, które przecinają się, tworząc krzyże.
  • Układ karo - płytki mają siatkę fug ustawioną pod kątem 45o w stosunku do ścian.
  • Układ mijankowy -  kolejne rzędy płytek są przesunięte względem poprzednich. Jeżeli przesunięcie wynosi pół długości płytki, mówimy o ułożeniu w cegiełkę.
  • Układ mieszany - duże płytki układa się w połączeniu z małymi, uzyskując efekt przesunięcia w obu kierunkach.
Jak znaleźć dobrego glazurnika?

Jeżeli szukasz sprawdzonego glazurnika, wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi dostaniesz oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy.

Sprawdź!

Warto pamiętać, że sposoby układania można mieszać, uzyskując ciekawe efekty. W większości kolekcji są płytki o różnych fakturach i  harmonizujących ze sobą barwach. Można je zestawiać, podkreślając w ten sposób układ mebli i ich funkcjonalność w pomieszczeniu albo użyć je jako element dekoracji - na podłodze w układzie prostym możemy centralnie wstawić fragment ułożony w karo. Taki "dywanik" może okalać pasek płytek o innym kolorze lub ornamencie.

Ostatnią rzeczą, o której warto pamiętać jest zakupienie większej ilości płytek, niż to wynika z powierzchni pomieszczenia. Podczas układania płytek zawsze zdarza się konieczność docinania (w tym również te nieudane podczas których płytka pęka w sposób uniemożliwiający późniejsze wykorzystanie). Często też płytki po prostu pękają (upadek, czy w momencie układania). W układzie prostym wystarczy zapas 5%. Przy mijankowym potrzeba do 10%, zaś układ karo wymaga około 15% płytek więcej. Jeśli będą układane w małym pomieszczeniu o nieregularnym kształcie, należy zwiększyć też ten zapas na odpady.

Układanie płytek

Po wszystkich przygotowaniach można przejść w końcu do właściwego układania płytek. Proces ten warto podzielić na kilka etapów, takie jak przygotowanie podłoża, nakładanie kleju, układanie płytek i na koniec fugowanie.

Aby dowiedzieć się, jak wygląda układanie płytek w praktyce zapraszamy do drugiej części naszego poradnika. Aby tam przejść, kliknij w ten link - NASTĘPNA STRONA.

Jeżeli nie czujesz się na siłach układać płytki samodzielnie, zawsze możesz otrzymać oferty od sprawdzonych lokalnych firm budowlanych. Jedyne co musisz zrobić to wypełnić ten formularz - my zajmiemy się resztą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii płytki podłogowe