Kolejność układania płytek ściana czy podłoga? Rozpoczynamy od ściany

W kuchniach oraz łazienkach przeważnie znajduje się glazura ścienna i podłogowa. Które z nich należy ułożyć jako pierwsze? Czy najpierw zaczynamy od układania płytek podłogowych, a może od wykończenia ścian?

Kolejność układania płytek ściana czy podłoga? Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Glazurnicy stosują różne zasady układania kafelków. Większość wykonawców twierdzi, że prace zaczynamy od układania płytek ściennych. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że nowo ułożona podłoga ulegnie uszkodzeniu lub zabrudzeniu przez spływającą fugę.

Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest fakt, że podłoga częściej ulega uszkodzeniu. W związku z tym, ułożona jako druga glazura podłogowa będzie łatwiejsza do demontażu. Jej skuwanie nie będzie ingerowało w płytki ścienne, co powinno ułatwić ewentualne prace remontowe. Przy układaniu płytek należy zastosować podstawowe zasady. Jedna z nich zaleca, by glazura ścienna została najpierw ułożona bez pierwszego rzędu.

Kolejność układania płytek ściana czy podłoga? Zaczynamy od podłogi

Druga metoda wskazuje, że prace nad układaniem płytek zaczynamy od podłogi. Jest to metoda, która umożliwia wyrównanie płytek przy podłożu. Rozpoczęcie montażu płytek od podłogi może też umożliwić zamaskowanie krzywizn, co nabiera szczególnego znaczenia przy pracach remontowych.

Metoda zakładająca rozpoczęcie prac od układania płytek podłogowych nie jest tak popularna, jak rozpoczęcie prac od płytek ściennych. Mimo tego rozwiązanie znajduje swoich zwolenników.

Pewnym mankamentem wynikającym z takiej kolejności jest możliwość ubrudzenia płytek podłogowych podczas układania płytek ściennych. Dlatego nowo wykonana podłoga powinna być starannie zabezpieczona. Jeśli na glazurę spadnie klej lub fuga z układanych płytek ściennych, należy ją natychmiast usunąć. Do czyszczenia warto wykorzystać mokrą gąbkę, która pozwoli na dokładne wyczyszczenie powierzchni.

A może glazura ścienna bez dolnego rzędu? Metoda krok po kroku

Kolejność układania płytek może przełożyć się nie tylko na wygodę prac, ale i na ostateczny efekt. Znacznie wygodniej będzie, jeśli pierwsze płytki układamy na ścianie, a dopiero później przechodzimy do układania kafelków na podłogach. Istnieje jeszcze trzecie rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością wśród doświadczonych wykonawców.

Jako pierwsze układa się płytki ścienne na listwie startowej. Glazura powinna być ułożona od drugiego rzędu. W drugiej kolejności układa się płytki podłogowe, a dopiero na końcu pierwszy rząd płytek ściennych. Wprowadzenie tej zasady nie tylko ułatwia prace, ale i umożliwia osiągnięcie najlepszego efektu dekoracyjnego.

Ułożone płytki na podłodze, a także jaka jest kolejność układania płytek krok po kroku
Gotowe płytki na podłodze i ich układanie krok po kroku, prawidlowa kolejność

Niestety trzecia metoda wymaga pewnego doświadczenia i umiejętności. Przeważnie wybierają ją doświadczeni glazurnicy, którzy potrafią dokonać precyzyjnych pomiarów i ułożyć płytki z dużą dokładnością. Metoda daje możliwość dokładnego docięcia płytek przy nierównościach ściany. Dodatkowo można zastosować specjalne listwy wykańczające, które skutecznie maskują nierówności i zapewniają ciekawy efekt wizualny. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o układaniu płytek podłogowych.

Glazura na ścianie i podłogach – najpopularniejsze sposoby układania płytek

Podczas wyboru kolejności układania płytek, powinniśmy uwzględnić podstawowe czynniki. Będzie to między innymi format kafelków, rozmiary i specyfika pomieszczenia, a także zamierzony efekt dekoracyjny. Duże znaczenie może odgrywać także sposób układania glazury. Podczas prac glazurniczych możemy ułożyć płytki kilkoma metodami, które zapewniają ciekawy efekt dekoracyjny.

Sposób układania płytek prosto – to najłatwiejsza, a jednocześnie najbardziej popularna metoda. Glazura zostaje ułożona równolegle do krawędzi ściany. Dzięki temu ograniczamy liczbę docinanych elementów, a jednocześnie ułatwiamy prace. Metoda jest szczególnie polecana dla początkujących glazurników, którzy zdecydowali się na samodzielny remont lub wykończenie własnego pomieszczenia.

Sposób układania płytek w jodełkę – glazura ułożona w jodełkę przypomina klasyczny, drewniany parkiet. Metoda jest szczególnie polecana w przypadku prostokątnych, długich i wąskich płytek. Sposób układania płytek w jodełkę dobrze sprawdza się przy większych powierzchniach podłogi.

Sposób układania płytek w karo – to kolejne popularne rozwiązanie, które idealnie prezentuje się w łazienkach i kuchniach. Podłoga z płytkami w karo zapewnia niebanalny efekt dekoracyjny. Kafelki zostają ułożone pod kątem 45 stopni pod kątem linii narożnika ściany. Wiąże się to z koniecznością częstszego docinania i większymi stratami materiału. Sposób możemy zastosować w pomieszczeniach o dowolnym metrażu. Płytki ułożone w karo są uniwersalnym, ponadczasowym rozwiązaniem, które pasuje do większości pomieszczeń.

Sposób układania płytek na tzw. cegiełkę – kolejna popularna metoda, którą przeważnie stosuje się na ścianach. Glazura powinna zostać ułożona z delikatnym przesunięciem. Zaleca się przesunięcie o połowę długości płytki z sąsiedniego rzędu. Metoda pozwala na osiągnięcie ciekawego efektu dekoracyjnego i dobrze sprawdza się zarówno w kuchniach, jak i łazienkach. Minusem jest natomiast nieco większy stopień skomplikowania prac. Płytki muszą być ułożone i wymierzone bardzo dokładnie, w przeciwnym wypadku efekt cegiełki będzie wyglądał mało estetycznie.

Wiemy już, jaka jest kolejność układania płytek ściana czy podłoga. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami. Dowiesz się z nich między innymi, jak przedłużyć wężyk do baterii lub jak kłaść panele winylowe na stare płytki. Podpowiadamy również, jaka grubość wylewki na ogrzewanie podłogowe sprawdzi się najlepiej.

ikona podziel się Przekaż dalej