Listwy wykończeniowe do płytek – rodzaje, ceny, opinie, porady
Perfekcja w wykończeniach wnętrz opiera się na detalach. To one decydują o tym, że pomieszczenie estetycznie się prezentuje i może spełniać swoje funkcje bez zarzutu. Taką rolę pełnią listwy wykończeniowe do płytek, które są przez producentów tworzone w różnych profilach i wariantach wymiarowych. Co warto na ich temat wiedzieć?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Listwa wykończeniowa do płytek – estetyka i walory praktyczne
Po co listwy do płytek ceramicznych?
Stanowią metodę zabezpieczenia przerw dylatacyjnych, chroniąc jednocześnie dół ściany przed zabrudzeniem. Dlatego są elementami, których nie można pomijać podczas przeprowadzania remontu bądź wykańczania wnętrz z płytkami ceramicznymi oraz glazurą.
Jednocześnie podkreślają one wygląd płytek ceramicznych, stanowiąc niejako ich interesujące zwieńczenie. Wpływają także na funkcjonalność wnętrz, eliminując ryzyko potknięcia się na niewykończonych fragmentach podłogi.
Listwa wykończeniowa do płytek każdorazowo powinna swoim wyglądem korespondować z kolorem i stylem płytek. Tylko wtedy bowiem będą one razem stanowiły spójną i estetyczną całość.
Funkcjonalna listwa narożna do płytek
Dzięki zastosowaniu listew narożnych do płytek można skutecznie zabezpieczyć ścianę przed zniszczeniem i zabrudzeniem i jednocześnie sprawić, by zostały wypełnione skomplikowane połączenia pomiędzy płytkami ceramicznymi. Listwa narożnikowa ma zatem szereg praktycznych zalet.
Dość często stosowanym rozwiązaniem jest listwa aluminiowa. Jej cena należy do przystępnych, a solidność i wytrzymałość sprawiają, iż element wykończeniowy okazuje się być niezwykle funkcjonalnym. Narożnikowe listwy zakupić można także w wersji z innych materiałów:
- mosiądzu
- stali nierdzewnej
Producenci nierzadko proponują kupującym listwy narożne o półokrągłym profilu. Klienci doceniają zarówno ich walory praktyczne, jak i ciekawy design. Wyglądem wpisują się z powodzeniem zarówno w bardzo nowoczesne przestrzenie, jak i te, które urządzone są w klimacie klasycznym. Tego typu listwa wykończeniowa do płytek to w opinii kupujących dobry wybór. Jeśli nie chcesz podejmować się samodzielnego układania płytek, kliknij i wypełnij krótki formularz, by sprawdzić oferty polecanych wykonawców.
Nie tylko listwy narożnikowe, czyli najlepsze modele do płytek ściennych
Eleganckie i wykonane z dbałością o detale listwy do płytek ściennych dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych od wyboru. Ich ciekawe zestawienie z płytkami powoduje, że przestrzeń zyskuje nową jakość.
Egzemplarze zestawiane z płytkami ściennymi najczęściej stosowane są w przestrzeniach kuchennych i łazienkowych, tam bowiem stawia się na to funkcjonalne wykończenie powierzchni ścian.
Te najbardziej efektowne modele tworzą na powierzchni płytek ściennych eleganckie sztukaterie, dzięki czemu można podnieść estetykę wnętrza.
Jakie listwy do glazury o charakterze wykończeniowym?
Listwy do glazury wykonane z plastiku jeszcze do niedawna uchodziły za te najbardziej popularne i najchętniej wykorzystywane. Sytuacja jednak zmieniła się wówczas, kiedy pojawiła się bardziej nowoczesna opcja. Listwa aluminiowa prezentuje się bowiem znacznie bardziej efektownie, będąc dopasowaną zwłaszcza do glazury z brokatem, płytek z połyskiem czy tych bogato zdobionych.
Choć w przypadku elementów z PCV cena jest niższa, wielu specjalistów z branży wnętrzarskiej poleca zainwestowanie w droższe egzemplarze, które pozytywnie wpłyną na wygląd pomieszczenia.
W opinii wielu użytkowników nawet niedrogie i niewyróżniające się kafelki w połączeniu z listwą aluminiową prezentują się lepiej niż te, które wykończone zostały elementami z PCV. Pamiętajmy jednak, że oba rodzaje są w stanie idealnie ukryć ewentualne niedoskonałości, które pojawiły się na płaszczyźnie z kafelkami.
Listwa aluminiowa i PCV – cena
Jak już wspomnieliśmy, zwykle za modele aluminiowe zapłacić trzeba więcej niż za te stworzone z plastiku. Jak dokładnie kształtują się ich ceny? Posłużmy się przykładami:
- Za najtańszy plastikowy model o długości 250 cm zapłacimy 15-20 złotych
- Listwa aluminiowa to koszt rzędu >20 złotych
- Mosiężna listwa narożna do płytek do płytek ceramicznych kosztuje średnio 80-100 złotych
Listwy stanowią bardzo eleganckie i efektowne wykończenie nawierzchni płytki (zwłaszcza wtedy, kiedy styka się ona z innego typu powierzchnią, na przykład dywanem czy wykładziną).
Niekiedy bywa również tak, że w jednym wnętrzu funkcjonuje obok siebie więcej niż jeden typ płytek. Należy je wówczas precyzyjnie od siebie oddzielić, w tym właśnie pomoże zastosowanie listwy w przypadku glazury.
Kafelki i listwy – połączenie idealne!
Listwa krawędziowa i jej zastosowanie
Listwa krawędziowa pomoże sprawić, że wykończenie wnętrza będzie zarazem komfortowe dla mieszkańców i efektowne. Producenci oferują kupującym egzemplarze różnych wysokości, by dało się je zastosować do rozmaitych wymiarów płytek.
Listwy krawędziowe z powodzeniem zabezpieczają brzegi powierzchni z płytkami ceramicznymi, chroniąc je zarówno od wewnątrz, jak i od strony zewnętrznej. Skutecznie tuszują łączenia i ewentualne nierówności.
Najtańsze egzemplarze nabyć można z PCV, nieco droższe są aluminiowe. Najwięcej trzeba zapłacić za wersje mosiężne, które wnoszą do wnętrza dawkę luksusu i elegancji. Kiedy zatem inwestor pragnie, by pomieszczenie charakteryzowało się wysokim standardem wykończenia, prócz najwyższej jakości płytek postawić powinien właśnie na mosiężne egzemplarze.
Listwy do płytek ściennych – producenci
Kupujący mają do dyspozycji szereg rodzajów listew do płytek ceramicznych i płytek ściennych. Różnią się one materiałem wykonania, kolorystyką oraz wymiarami.
Najpopularniejszymi producentami tych elementów są:
- Laguna
- Paradyż
- Anima Domus
- Effector
- Cezar
- Tubądzin
- Diall
Ich różnorodność w połączeniu z faktem, iż stale pojawiają się w sprzedaży nowe egzemplarze, to gwarancja tego, że każdy z kupujących może wykończyć swoje pomieszczenia z płytkami dokładnie tak, by efekt finalny był satysfakcjonujący pod względem estetycznym oraz praktycznym.