Malowanie płytek podłogowych, glazury lub terakoty - czy to dobry pomysł?
Najkorzystniej remont generalny łazienki byłoby wykonać wymianą wszystkich płytek. Wiąże się to jednak z czasem, dużymi kosztami oraz bałaganem. Jeśli nie możesz lub nie chcesz inwestować pieniędzy w duży remont łazienki, pomyśl nad odświeżeniem jej wyglądu – pomaluj płytki. W efekcie szybko i tanio (w porównaniu do skuwania układania nowych płytek) wykonasz renowację starych, brzydkich płytek i nadasz łazience nowoczesny wygląd. Rezultaty są naprawdę rewelacyjne.
W Internecie prawdopodobnie znajdziesz informację, że do malowania glazury potrzebna jest specjalistyczna farba epoksydowa, dwuskładnikowa, np. Hydropox firmy Noxan. Zazwyczaj jest ona niedostępna w sklepach budowlanych, ale można ją zamówić przez Internet na stronie producenta, z dostawą do domu. Proces przygotowania do malowania polega na tym, że dwa składniki należy wymieszać mechanicznie w odpowiednich, podanych przez producenta proporcjach. Następnie przystępujemy od razu do malowania – farba zachowuje swoje właściwości przez określony, krótki czas, np. 20–30 minut, i wtedy należy ją nanieść specjalnym wałkiem na płytki. Po tym czasie, mimo, że nadal można nią malować, farba traci swoje właściwości, takie jak przyczepność czy wytrzymałość.
Najpierw jednak należy przygotować płytki – wyczyścić, odtłuścić, osuszyć, a jeśli są ubytki w fudze, uzupełnić ją i wyszlifować. Jeśli w płytkach są pęknięcia – należy je zaakrylować, wypełnić fugą lub masą wodoodporną, a następnie wyszlifować. Po malowaniu te naprawy nie będą widoczne.
Farby epoksydowe nie są tanie, koszt materiału na małą łazienkę wynosi kilkaset złotych. Ponadto farba wymaga dosyć sporej wprawy w malowaniu. Należy wymieszać ją w odpowiedniej proporcji, bowiem przy złej farba będzie się słabo trzymać, łuszczyć, nie zachowa odpowiednich właściwości. Malowanie taką farbą polecamy osobom, które już wcześniej miały z tym do czynienia. Efekty zastosowania takiej farby na płytki są naprawdę zadowalające – powierzchnia ma bardzo dobre właściwości, ładnie wygląda, jest bardzo trwała, odporna na ścieranie i wodoodporna. Farba może być również stosowana na podłogi – należy zakupić odpowiedni rodzaj o konkretnej klasie ścieralności. Wspomniany Hydropox posiada również atesty, w tym atest na kontakt z żywnością. Dostępny jest w różnych kolorach; do malowania należy używać specjalnego wałka, który można zakupić np. na stronie producenta.
Farba epoksydowa schnie kilkanaście godzin, drugą warstwę można nałożyć po minimum 6 godzinach od położenia pierwszej, kolejne warstwy schną minimum pół doby. Z naszego doświadczenia wiemy, że położenie dwóch warstw jest wystarczające.
Tańszą alternatywą dla malowania płytek farbą epoksydową jest malowanie emalią ftalową np. śnieżnobiałą Cieszynką. Najpierw wykonaj próbę malowania na fragmencie powierzchni – umyj i odtłuść płytki, a następnie pomaluj. Większość płytek można malować, farba będzie się trzymać, jeśli płytki są porowate. Jeśli są szkliwione, farba może spływać, dlatego należy dokonać próby. Jeśli farba trzyma się na płytkach, nałóż 2–3 warstwy na odpowiednio przygotowane płytki (umyte i odtłuszczone). Takie malowanie daje bardzo dobre efekty wizualne, trwałość również jest satysfakcjonująca – należy jednak pamiętać, że jest to tylko rozwiązanie zastępcze, tymczasowe.
Emalia ftalowa jest ciekawą alternatywą dla farb epoksydowych, kiedy myślimy o naszym budżecie. Dostępne są różne kolory – zarówno fugę, jak i płytki malujesz wałkiem. Do takich farb potrzebne będą wałki z gąbki – najlepiej zapytać o nie obsługę w markecie budowlanym, wskażą odpowiedni rodzaj wałka
Taka emalia nada się również do pomalowania frontów i boków szafek łazienkowych – za jej pomocą odświeżysz też meble lub zabudowę i łazienka będzie czysta, jasna i ładna. Farba wysycha do kilku godzin od pomalowania, szybciej, jeśli pomieszczenie jest wietrzone. Minusem malowania emalią ftalową jest fakt, że farba intensywnie pachnie i jej zapach jest drażniący. Zazwyczaj farby są stosowane do malowania mniejszych powierzchni. Trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenia – np. maskę, żeby nie nawdychać się farby. Farby epoksydowe są bezwonne.
Powyższy fragment pochodzi z książki „Jak sprytnie wyremontować i wyposażyć mieszkanie? Poradnik (nie tylko) dla właścicieli mieszkań na wynajem”. Książkę w wersji drukowanej lub elektronicznej (ebook) można kupić na stronie: http://sprytneremontowanie.pl/. Z kodem rabatowym kalkulatorybudowlane uzyskasz 15 % rabatu.