Płytki bezfugowe – czym różnią się od tradycyjnych płytek?

Standardowa terakota podczas produkcji jest odpowiednio kalibrowana. Jednak nie zapewnia to idealnie prostych krawędzi. Dlatego podczas układania płytek ceramicznych, konieczne jest spoinowanie. Natomiast kafelki bezfugowe posiadają krawędzie przycięte pod kątem 90 stopni. Różnica pomiędzy poszczególnymi płytkami wynosi zaledwie 0,2 mm.

Płytki bezfugowe nazywane są zatem płytkami rektyfikowanymi. Mimo określenia bezfugowych ich montaż odbywa się przy użyciu spoiny. Rzeczywiście warstwa fugi pomiędzy płytkami jest tak cienka, że jej praktycznie nie widać.

Układanie płytek podłogowych i ściennych bezfugowych

Zapewne zastanawiasz się, dlaczego płytki rektyfikowane pomimo idealnie równych krawędzi, nie mogą być układane bezpośrednio obok siebie. Pozostawienie 1-2 mm odstępu na fugę ma na celu zabezpieczenie płytek przed popękaniem. Dodatkowo z większą łatwością usuniesz uszkodzoną płytkę, nie naruszając pozostałej części okładziny. Glazura bezfugowa ułożona w ten sposób nie będzie sprawiać wrażenia mniej estetycznej. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o wyborze i zastosowaniu płytek hiszpańskich.

Zanim rozpoczniesz układanie płytek podłogowych lub ściennych rektyfikowanych, musisz koniecznie zadbać o idealnie gładką powierzchnię ścian i posadzek. Wszelkie nierówności odbiją się ostatecznym wizerunku okładziny. Kafelki bezfugowe najlepiej jest układać na specjalną zaprawę. Zaleca się, by zarówno podłoże, jak i również płytki rektyfikowane potraktować zaprawą. Ma to na celu uniknięcie wszelkich nierówności oraz wyeliminowaniu niedokładnie przytwierdzonych kafelek.

Jak znaleźć dobrego glazurnika?

Jeżeli szukasz sprawdzonego glazurnika, wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi dostaniesz oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy.

Sprawdź!

Zaprawa powinna być nakładana pacą. Tradycyjna terakota wymaga nałożenia zaprawy grzebieniem. Jednak w tym przypadku należy zadbać o jak najściślejsze przyleganie płytek do powierzchni. Niezależnie od tego, czy kładziemy płytki łazienkowe, czy też płytki ścienne w innych pomieszczeniach, warto zdecydować się na wodoodporną spoinę. Warto poznać zasady układania płytek ceramicznych krok po kroku.

Płytki rektyfikowane – ceny i opinie

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny i opinie popularnych płytek bezfugowych:

Płytki bezfugwe – przykładowe ceny i opinie

Producent

Nazwa produktu

Cena

Tubądzin

Płytki bezfugowe Torano White MAT 598x598 mm

Ceny od 74,62 zł/m2 – bardzo dobre opinie

Ceramica Santa Claus

Płytki bezfugowe Travertino Poler 60x120 cm

Ceny od 91,50 zł/m2 – bardzo dobre opinie

Arte

Glazura bezfugowa Estrella Arte

Ceny od 69 zł/m2

Tubądzin

Glazura bezfugowa Dekor Florito

18,88 zł/szt.

Tubądzin

Glazura bezfugoa Enduria

90,95 zł/m2

Artens

Terakota bezfugowa Moderat

59,99 zł/m2

Paradyż

Terakota bezfugowa Paradyż Sorro Sorenta

54,88 zł/m2 – bardzo dobre opinie

Artens

Gres bez fug Estrella Artens

74,99 zł/m2

Paradyż

Gres bez fug Malmo

Ceny od 59,97 zł/m2

Arte

Gres bez fug Estrella Arte

Ceny od 79,97 zł/m2

Paradyż

Gres bez fug Legend

Ceny od 79,98 zł/m2

Tubądzin

Płytki łazienkowe Bellante

Ceny od 96,16 zł/m2

Arte

Płytki łazienkowe Satini

159 zł/m2 – bardzo dobre opinie

Arte

Płytki łazienkowe Versus

79,98 zł/m2

Ceramsit

Płytki ścienne Mozaika Shell 30x25 cm

52,00 zł/szt.

Ceramsit

Płytki ścienne Mozaika Unit 30x25,5 cm

52,00 zł/szt.

Opoczno

Płytki ścienne Crystal Palace Brown Inserto

30,00 zł/szt.

Domino

Płytki ścienne Opium Grafit 25x36 cm

31,00 zł/szt.

Jak widać, ceny płytek bezfugowych są nieco wyższe w porównaniu do tradycyjnych kafelek. Jednak efekt końcowy, jaki są w stanie zagwarantować, rzeczywiście wprowadza w zachwyt. Płytki rektyfikowane pozwalają na stworzenie nowoczesnych wnętrz. Tym bardziej, jeśli zdecydujemy się na kafelki bezfugowe drewnopodobne lub imitujące naturalny kamień. Opinie na temat tych płytek są pozytywne, biorąc pod uwagę nie tylko wygląd, ale również jakość wykonania. A może zainteresują cię zebrane w tym miejscu artykuły o płytkach do kuchni?

Płytki bezfugowe lub kafelki bezfugowe podczas układania na podłodze, czyli glazura bezfugowa jako płytki łazienkowe bez fug
Płytki bezfugowe – opis, opinie, ceny, polecani producenci i inne porady

Kafelki bezfugowe – porady przedzakupowe

Układanie płytek podłogowych bezfugowych jest dość intrygujące. Już wiemy, że dzięki tym płytkom można wykreować nowoczesne i minimalistyczne wnętrze. Dodatkowo opinie na temat ich jakości są wyłącznie pozytywne. Co jednak w przypadku, kiedy podobają nam się zupełnie inne płytki ceramiczne, ale nie są one rektyfikowane? Okazuje się, że na to jest sprawdzony sposób.

Tak naprawdę wszystkie płytki możemy poddać procesowi rektyfikacji. Polega to na wyrównaniu krawędzi, tak aby możliwe było układanie płytek podłogowych techniką bezfugową. W związku z tym nie musisz się martwić, że Twój zakres wyrobu kafelek do kuchni czy łazienki jest mocno ograniczony. Musisz tylko znaleźć odpowiednią firmę, która oferuje tego typu usługi.

Na płytki bezfugowe warto zdecydować się, gdy zależy ci na uzyskaniu minimalistycznego stylu w swoim mieszkaniu. Dodatkowo dzięki kaflom rektyfikowanym stworzysz wrażenie jeszcze większej przestrzeni. Imitacja drewna lub naturalnego kamienia sprawi, że pomieszczenia będą prezentować się wyjątkowo elegancko. Trzeba jednak pamiętać o idealnym połączeniu kolorów z pozostałymi elementami wyposażenia mieszkania. Wtedy na pewno nie zepsujesz efektu końcowego. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o płytkach podłogowych.

Zakupy płytek bezfugowych planujemy dokładnie tak samo, jak w przypadku tradycyjnych kafelek. Wyliczamy potrzebną powierzchnię, a następnie dodajemy ok. 5-10%. Wtedy zyskasz gwarancję, że w trakcie układania nie zabraknie Ci kilku płytek. Układanie kafli wiąże się z przycinaniem, co może przyczynić się do sporych strat w materiałach. Końcowy wynik przeliczamy na sztuki lub opakowania. Ponieważ właśnie w tej firmie najczęściej płytki bezfugowe są sprzedawane.

ikona podziel się Przekaż dalej