Płytki ceglane na ścianę – ponadczasowa dekoracja wnętrz

Płytki cementowe mają na celu zastąpić prawdziwą cegłę, na którą tak naprawdę możemy sobie rzadko pozwolić. W końcu jest ona domeną starych, murowanych domów, a nie nowoczesnych mieszkań. Jeżeli jednak nie chcemy rezygnować z tego typu dekoru, powinniśmy zdecydować się na kafelki imitujące cegłę. Najczęściej znajdują one zastosowanie w takich pomieszczeniach jak kuchnia, sypialnia lub salon. Ciekawym pomysłem będą również płytki elewacyjne, które przyozdobi taras lub balkon. Najładniej płytki z cegły prezentują się jako wypełnienie różnych wnęk lub też dekoracyjna wstawka na wielkopowierzchniowych ścianach.

Jak już wcześniej wspomniano, płytki dekoracyjne znajdują uniwersalne zastosowanie, jeżeli chodzi o wybór stylizacji. Świetnie sprawdzą się jako klasyczny dodatek do rustykalnych wnętrz, tworząc ciepłą, wręcz kominkową atmosferę. Z drugiej jednak strony okładzina ceglana jeszcze bardziej podkreśli industrialną, bardzo surową przestrzeń. Natomiast białe płytki ceglane na ścianę idealnie dopasują się do skandynawskiego stylu.

Chociaż możemy liczyć na zbliżony efekt końcowy, to tak naprawdę producenci płytek są w stanie zaskoczyć nas różnymi rozwiązaniami. Niektórzy z nich rzeczywiście proponują ręcznie formowane płytki ceglane na ściany, dzięki czemu zachowują one swoją oryginalną fakturę i naturalny kolor. Częściej jednak mamy do czynienia z płytkami, które tylko imitują cegłę. W związku z tym okładzina ceglana będzie najczęściej wyprodukowana z gipsu. Innym rozwiązaniem jest po prostu terakota ceglana, czyli płytki ścienne wypalane z drobnoziarnistej gliny. Najczęściej terakota znajduje swoje zastosowanie w przypadku podłóg. Jeżeli jednak interesuje nas cegiełka, wtedy możemy liczyć na płytki ścienne. Sprawdź także ten artykuł z poradami o samodzielnym układaniu płytek.

Płytki z cegły – przykładowe ceny i opinie

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny i opinie, jeśli chodzi o płytki z cegły proponowane przez popularnych producentów.

Cennik płytek z cegły

Nazwa produktu

Cena

Płytki elewacyjne ceglane melanż, ręcznie formowane, Cegielnia Trojanowscy

Ceny od 129 zł/m2 – bardzo dobre opinie

Płytki z cegły retro,  ręcznie formowane, Cegielnia Trojanowscy

Ceny od 135 zł/m2 – bardzo dobre opinie

Płytki elewacyjne ceglane wiśniowe, ręcznie formowane, Cegielnia Trojanowscy

129,00 zł/m2

Płytki elewacyjne ceglane postarzane pomarańczowe, ręcznie formowane, Cegielnia Trojanowscy

139,00 zł/m2

Płytki dekoracyjne Tamoe Paradyż, białe – 9,8x19,8 cm

69,97 zł/m2

Okładzina ceglana mozaika Grafite Arte 29,8x29,8 cm, kafelki ścienne białe

32,84 zł/szt.

Płytki z cegły Moderna, Stare Cegły

58,75 zł/m2

Płytki z cegły Wenecja, Stare Cegły

49,50 zł/m2

Terakota ceglana Loft 20,6x6,3 Stegu, białe

26,50 zł/szt.

Terakota ceglana Country

59,90 zł/opakowanie

Terakota ceglana Metro 1 z fugą 46,5x8,5 cm, Stegu, kafelki białe

53,99 zł/m2

Płytki cementowe imitujące cegłę, Grafitowe

79,00 zł/m2

Płytki cementowe imitujące cegłę, Stara Cegła Skalna

79,00 zł/m2

Płytki cementowe imitujące cegłę, Stara Cegła Naturalna Jasna

79,00 zł/m2

Płytki ceglane na ścianę w pokoju dziennym w stylu nowoczesnym, czyli polecane ścienne płytki z cegły i ceny
Płytki ceglane na ścianę – opis, ceny, opinie, polecani producenci

Przykładowe płytki z cegły w porównaniu do standardowych kafli są często o wiele droższe. Na ostateczny koszt największy wpływ ma sposób ich wykonania. Jeżeli są to zwykłe płytki dekoracyjne, to cena waha się już od 50 złotych za metr kwadratowy. Najdroższe okażą się płytki ręcznie robione, które pochodzą nie z linii produkcyjnej, ale powstają w wyniku pracy rzemieślniczej. Dlatego każda płytka jest zupełnie inna. Ostatecznie nie należy martwić się zbyt dużą inwestycją, ponieważ zazwyczaj zapotrzebowanie na płytki ceglane na ściany jest naprawdę nieduże – zazwyczaj nie przekracza ono kilkunastu metrów kwadratowych. Sprawdź także ten artykuł o płytkach z białej cegły na ścianę.

Okładzina ceglana - doskonała jakość

Popularna cegiełka to nie tylko sposób na ciekawy wystrój swojego mieszkania, ale również sprawdzona jakość. Bardzo dużą popularnością cieszą się kafelki ścienne gipsowe. Są one dostępne w atrakcyjnej cenie, jednocześnie nie stwarzając większych problemów, jeżeli chodzi o ich układanie. Chcąc, aby okładzina ceglana była wyjątkowo trwała, warto zdecydować się na płytki klinkierowe. Cegiełka wytwarzana jest z gliny, co czyni ją wyjątkowo trwałym materiałem dekoracyjnym. Jak wiadomo, klinkier świetnie radzi sobie nie tylko z zabrudzeniami i silnymi detergentami, ale również ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Gdy będzie zależeć na oryginalnym efekcie, to najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie starej cegły. Dekor powstaje poprzez przecięcie cegieł elewacyjnych. Tego typu cegiełka jest łatwo dostępna na rozmaitych ogłoszeniach prywatnych oraz aukcjach internetowych. Jeżeli jednak sami dysponujemy cegłą z rozbiórki, to z powodzeniem oryginalne płytki wykonamy we własnym zakresie. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat wyboru płytek ściennych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii płytki podłogowe