Cementowe płytki podłogowe – właściwości

Pierwsze co przychodzi na myśl przeglądając kolekcje płytek cementowych, to różnorodność wzorów oraz odniesienie ich do sztuki wywodzącej się z Maroka i Hiszpanii. Drugim atutem jest długowieczność płytek cementowych, a także wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Głównymi surowcami kafli jest nie tylko cement, ale również kamienie rzeczne oraz marmur. Te składniki zostały uprzednio zmielone na drobny proszek. Do całości dodawane są odpowiednie pigmenty, by nadać kafelkom odpowiedni kolor i wzór.

Płytki cementowe i ich właściwości

Gładką powierzchnię

Cementowe płytki podłogowe przechodzą obróbkę w specjalnej prasie hydraulicznej. Dlatego kafle cementowe wyróżniają się gładką, wręcz aksamitną powierzchnią, czego nie odczujemy w przypadku płytek ceramicznych.

Integralność pigmentu

Technika produkcji płytek doprowadza do tego, że naniesiony wzór jest integralną częścią kafelek. Dzięki temu można z powodzeniem zetrzeć ich powierzchnię, a następnie zaimpregnować, bez żadnych strat w pigmentacji.

Możliwość układania bez widocznego fugowania

Płytki dekoracyjne z cementu różnią się od płytek ceramicznych idealnie prostą krawędzią. Pomiędzy kafle betonowe układa się minimalną warstwę cementu lub fugi, jednak jest ona praktycznie niewidoczna.

Możliwość zmiany wykończenia płytek cementowych

Płytki cementowe można samodzielnie wykańczać poprzez nakładanie odpowiednich impregnatów. Na powierzchnię nanosi się woski dające efekt matu, połysku lub satyny.

Płytki marokańskie – sposób montażu

Zanim zaczniemy układać cementowe płytki podłogowe, pamiętaj o ich wcześniejszym zaadaptowaniu w nowych warunkach. W tym celu należy je rozpakować, a następnie na kilka dni rozłożyć na posadzce. Ważne jest to, by pomieszczenie, w którym będą leżeć płytki cementowe, charakteryzowało się jak najniższą wilgotnością powietrza. Jest to również doskonały moment na obejrzenie wszystkich kafli i wyłapanie ewentualnych defektów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o wyborze i zastosowaniu płytek hiszpańskich.

Podłoże, na którym zamierzasz ułożyć płytki dekoracyjne z cementu, powinno być wyrównane oraz suche. Zawilgocona posadzka poskutkuje tym, że na kaflach pojawią się nieestetyczne wykwity. Cementowe płytki podłogowe układaj jak najbliżej siebie. Do mocowania kafelek stosuje się specjalny klej, który w swoim składzie zawiera cement. Fugowanie odbywa się przy pomocy tradycyjnych spoin lub płynnego betonu. Jednak, jak już wcześniej wspomniano, ten efekt ostatecznie nie musi być widoczny. Chcąc zebrać nadmiar fug, należy wykonać to przy pomocy wilgotnej ściereczki.

Płytki cementowe w mozaikę lub popularne kafle cementowe oraz polecane cementowe płytki podłogowe i ich właściwości
Płytki cementowe – rodzaje, ceny, opinie, porady zakupowe
Jak znaleźć dobrego glazurnika?

Jeżeli szukasz sprawdzonego glazurnika, wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi dostaniesz oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy.

Sprawdź!

Przed położeniem płytek powinno się koniecznie je odpowiednio zaimpregnować. Dzięki temu kafle cementowe są zabezpieczone przed wilgocią, a także działaniem czynników mechanicznych. Drugi etap impregnacji musi się odbyć, gdy płytki hiszpańskie będą przytwierdzone do podłogi. A może zainteresują cię zebrane w tym miejscu artykuły o płytkach do kuchni?

Płytki marokańskie – przykładowe ceny i opinie

Nazwa produktu

Cena

Tino - płytki hiszpańskie 20x20 cm

Ceny od 360 zł/m2

Juanito – płytki orientalne 20x20 cm

Ceny od 390 zł/m2

Bada – płytki hiszpańskie 20x20 cm

360 zł/m2

Blanc – płytki hiszpańskie 20x20 cm

440 zł/m2

Rosa – płytki hiszpańskie 20x20 cm

440 zł/m2

Pepe – płytki marokańskie 20x20 cm

560 zł/m2

Raul – płytki marokańskie 20x20 cm

560 zł/m2

Husam – płytki heksagonalne 20x23 cm

440 zł/m2

Patchwork – płytki heksagonalne 20x23 cm

490 zł/m2

Patchwork - płytki heksagonalne ścienne podłogowe 20x23 cm

590 zł/m2

Marcio – płytki heksagonalne 20x23 cm

440 zł/m2

Kafle cementowe – Patchwork jednobarwne mozaika 20x20 cm

369 zł/m2

Kafle cementowe Patchwork mozaika 20x20 cm

300 zł/m2

Kafle betonowe Patchwork BW Mozaika 20x20 cm

369 zł/m2

Kafle betonowe Patchwork BWG Mozaika 20x20 cm

369 zł/m2

Płytki dekoracyjne nr 4804 20x20cm

390 zł/m2

Płytki dekoracyjne nr 2122 20x20 cm

369 zł/m2

Kafle betonowe orientalne nr 3320 20x20 cm

390 zł/m2

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze przecinarki do płytek

Szukasz dobrej jakości przecinarki do glazury, ale nie chcesz wydać na nią górę pieniędzy? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane przycinarki do płytek.

Powyższe zestawienie produktów ukazuje dość wysokie ceny w porównaniu do płytek ceramicznych. Należy jednak wziąć pod uwagę pozytywne opinie na temat kafli cementowych, które uchodzą za długowieczne. Ich sposób wytwarzania jest zupełnie inny. Produkcję zastępuje tradycyjna manufaktura. Dlatego każda płytka cementowa tworzy indywidualny produkt, którego nie da się już idealnie powtórzyć.

Jak dbać o kafle orientalne?

Wbrew pozorom płytki cementowe czyści się tak samo, jak innego typu okładziny. W tym celu wystarczą standardowe środki czystości. Należy jednak unikać silnie żrących preparatów, ponieważ mogą one doprowadzić do zniszczenia powierzchni betonowych kafelek. Jeżeli będziesz chciał usunąć uporczywe zabrudzenia, dobrze jest sięgnąć po preparaty dedykowane przez konkretnego producenta.

Płytki orientalne nie stanowią żadnego problemu w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego. Wręcz tego typu okładzina posiada pod tym względem pozytywne opinie. Ich największą zaletą jest doskonała absorpcja ciepła. Po nagrzaniu płytki cementowe oddają energię cieplną znacznie dłużej niż w przypadku płytek ceramicznych. Jedynym minusem jest dłuższy czas na efektywne ogrzanie podłogi. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o płytkach podłogowych.

Opinie ze strony fachowców wskazują na dużą uniwersalność betonowych kafli. Ponieważ mogą one przykryć ogrzewanie podłogowe elektryczne, jak i również centralne. Nagrzewając podłogę w godzinach nocnych, płytki cementowe będą oddawać ciepło przez cały dzień. Ostateczny zakup płytek cementowych będzie strzałem w dziesiątkę. Choć ich cena przewyższa nawet kilkukrotnie koszty innych produktów, to mnogość korzyści jest niezliczona. Niezależnie od tego, na jakie płytki cementowe padnie decyzja - marokańskie płytki, heksagonalne płytki czy inne płytki cementowe - oryginalność gwarantowana!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii płytki podłogowe