Płytki gipsowe dekoracyjne na ścianę - opinie, ceny, najlepsze propozycje
Dekoracyjne płytki gipsowe w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. Kładzione na ścianę mogą znakomicie imitujące płytki kamienne lub cegłę czy też kamień dekoracyjny. W tym artykule przedstawimy, jakie zastosowanie i właściwości mają płytki gipsowe, a także jakie są opinie o płytkach gipsowych na ścianę i ich ceny. Pokażemy również, jak układać prawidłowo gipsowe płytki ozdobne oraz przedstawimy inne, cenne porady dotyczącego tego popularnego rozwiązania.
Jeśli szukasz firmy, która ułoży płytki w twoich wnętrzach, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Płytki gipsowe - najważniejsze informacje
Dekoracyjne płytki gipsowe mogą do złudzenia imitować kamień lub cegłę. Stosuje się je współcześnie z kilku powodów. Układanie płytek nie wymaga bardzo dużej wprawy i pod względem technicznym jest znacznie łatwiejsze niż układanie płytek kamiennych. Dzięki temu do ich układania nie musimy korzystać ze specjalistycznej ekipy. Z powodzeniem możemy przeprowadzić samodzielnie ich montaż. Ponadto, jeżeli prawidłowo je zabezpieczymy płytki nie będą one pod żadnym względem płytkom kamiennym ani cegle, a zwłaszcza pod względem trwałości.
Zastosowanie dekoracyjnych płytek gipsowych może być pod wieloma względami być nawet lepsze niż kamień dekoracyjny. Płytki gipsowe na ścianę są może i pod wieloma względami lepszym rozwiązaniem niż kamień. Musimy jednak pamiętać o tym, że ich układanie może wiązać się z kilkoma ważnymi rzeczami, na które powinniśmy być zawczasu przygotowani. Dekoracyjne płytki gipsowe są jednak dosyć ciężkie w wykończeniu. Gdy cegiełki gipsowe lub kamieniopodobne płytki gipsowe ułożymy na źle przygotowane albo na niespójne podłoże może się to skończyć katastrofą remontową, choć czasami dopiero, gdy od układania płytek upłynie pewien czas. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kamieniu dekoracyjnym wewnętrznym?
Warto również wspomnieć o tym, że okładziny gipsowe nie są sprzedawane jako materiały gotowe do ułożenia. Musimy je przygotować samodzielnie, jednak ich przygotowanie nie powinno zająć dużo czasu, a także nie musimy do tego celu korzystać ze specjalistycznych narzędzi. Musimy jednak przeprowadzić je bardzo dokładnie.
Okładziny gipsowe - jak układać?
Przygotowanie ściany i płytek
Podobnie jak przy układaniu każdego rodzaju płytek na ścianę, tak samo w przypadku kafli gipsowych musimy odpowiednio przygotować podłoże. Należy przede wszystkim usunąć starą farbę, zdrapać stary tynk oraz jakichkolwiek inne stare warstwy wykończeniowe, gdyż mogłyby się one oderwać od ściany. Gdy ściana jest już oczyszczona, należy ją wyrównać, a następnie zagruntować. Ma to na celu zapewnienie ścianie maksymalnej spoistości i dużej powierzchni przylegania płytek.
Po stronie spodniej każdej płytki gipsowej znajduje się dosyć spora warstwa nalotu gipsowego. Nalot ten nie jest wadą, lecz z nim nie da się położyć płytek. Płytki musimy więc wyczyścić, najlepiej przy użyciu szpachelki lub szczotki drucianej. Do układania płytek gipsowych konieczne będą takie preparaty jak grunt, klej i fuga oraz opcjonalnie impregnat. Sprawdź także ten artykuł o kamieniu na ścianę.
Układanie płytek gipsowych na ścianie
Cegiełki gipsowe i kamieniopodobne płytki gipsowe, podobnie jak inne płytki rozpoczyna się od układania w narożnikach ścian. Rozwiązanie to jest najlepszym sposobem na to, aby unikniąć łączeń w najbardziej eksponowanych miejscach. W przypadku, gdy ostatnia płytka będzie wychodzić poza krawędź ściany, należy ją dociąć przy użyciu ręcznej piłki do drewna. Musimy zwrócić uwagę na to, aby zainwestować w dobry brzeszczot, gdyż kiepskiej jakości po prostu nie poradzi sobie z twardym gipsem.
Gipsowe płytki ozdobne charakteryzują się dużą masą, w związku z czym należy pamiętać o tym, żeby układać je od dołu. Wówczas kafle gipsowe wcześniej ułożone przyjmują część ciężaru płytek z wyższych pasów i dzięki temu całość będzie miała możliwość doskonale się związać. W celu uniknięcia efektu powtórzonego wzoru, płytki gipsowe należy układać z przesunięciem o 1/3.
Płytki gipsowe - wykończenie
Płytki gipsowe imitujące cegłę lub kamień dekoracyjny zawsze dostępne są tylko i wyłącznie w kolorze białym. Można je jednak pomalować na dowolny kolor, według naszych własnych upodobań. Najczęściej jest to możliwe dopiero wówczas, gdy klej zwiąże całkowicie. Wiązanie kleju trwa ok. dwóch tygodni. Malować można teoretycznie już wcześniej, jednak warto zaczekać. Ścianę wykończoną gipsowymi płytami należy także zabezpieczyć specjalnym impregnatem. Nie jest to teoretycznie konieczne, gips jest jednak materiałem dosyć chłonnym i gdy pominiemy ten etap wykończenia, nasze płytki gipsowe imitujące cegłę lub kamień będą się łatwo brudzić. A może zainteresuje cię także ten artykuł o płytkach ceramicznych?
Chemia budowlana do układania płytek gipsowych
Grunt do płytek gipsowych
Grunt należy zawsze dobierać odpowiednio do podłoża, na jakim kładzione są płytki. Przynajmniej w teorii nie będzie miał on nigdy bezpośredniej styczności z płytką gipsową. Zadaniem gruntu jest zwiększenie spoistości podłoża, a także zwiększenie przyczepności. Również w przypadku ścian w dobrym stanie, dobrze jest zastosować mocniejsze grunty, nawet takie, które są przeznaczone do uszkodzonych powierzchni. Zabieg ten pewno nie zaszkodzi, a gdy weźmiemy pod uwagę duży ciężar gipsowej imitacji cegły lub kamienia, może on uchronić płytki przed odpadnięciem od ściany.
Klej do płytek gipsowych
Bardzo istotny w przypadku montażu płytek gipsowych jest wybór odpowiedniego kleju. A podstawowym kryterium wyboru powinna być siła wiązania. Cięższe płytki gipsowe powinno się mocować na mocnym, elastycznym kleju. Do montażu płytek gipsowych powinno się użyć cienkowarstwowych klejów gipsowych. Klej nanosi się na spodnią część płytki warstwą bardzo cienką nie większą niż 3 mm, a następnie rozprowadza się, delikatnie dociskając płytkę do podłoża. Musimy pamiętać o tym, że gipsowych płytek dekoracyjnych nie montuje się przy użyciu klejów grubowarstwowych.
Fuga do płytek gipsowych
Fuga nie jest konieczna do montażu płytek gipsowych. Dostępne są płytki bez fug, choć miewają one nienajlepsze opinie ze względu na estetykę, choć mają też swoje zalety. Można także nabyć płytki gipsowe z odlaną fugą. W takim rozwiązaniu może pomiędzy płytką a fugą powstać niewielka szczelina. W sprzedaży oferowane są także płytki gipsowe do fugowania, do których należy dokupić specjalną fugę dedykowaną do takich płytek. A może zainteresuje cię także ten artykuł o płytkach do kuchni na ścianę?
Impregnat do płytek gipsowych
Dodatkowym rozwiązaniem, choć nie koniecznym, jest zastosowanie specjalnego impregnatu do płytek gipsowych. Zabezpiecza on przed brudzeniem się płytek.
Płytki gipsowe - cena
Przykładowe ceny płytek gipsowych:
- Płytka Gipsowa Stoneway Kamień Elewacyjny Savanna White to cena od ok. 33,51 zł
- Płytka Gipsowa Dekoracyjna Stegu Barbados 1 to cena 23,98 zł
- Płytka Gipsowa Dekoracyjna Stegu Barbados 2 to cena 24,98 zł
- Płytka Gipsowa Stoneway Kamień Dekoracyjny Messina White to cena od ok. 32,30 zł
- Płytka Gipsowa Decoreco Astra Bianco to cena od ok. 17,88 zł
- Płytka Gipsowa Elewacyjna Stegu Nanga 1 to cena 51,17 zł
- Płytka Gipsowa Grafitowa Castorama Botin Z Fugą to cena 24,90 zł
Dekoracyjne płytki gipsowe to estetyczne rozwiązanie, które może do złudzenia przypominać płyty kamienne lub cegłę. Kafle gipsowe są stosunkowo łatwe w montażu, dzięki czemu możemy je ułożyć samodzielnie. Płytki gipsowe do złudzenia przypominają kamień dekoracyjny. Sprawdź także ten artykuł z inspiracjami na ściany w przedpokoju.