Płytki granitowe – właściwości

Granit to minerał o bardzo wysokim stopniu twardości. Jest niezwykle odporny i na zarysowania, i na uszkodzenia mechaniczne. Wykazuje także bardzo dużą odporność na działanie chemikaliów – nie tylko chemii domowej, lecz także przemysłowej. Nasiąkalność płytek jest po prostu zerowa – po polakierowaniu granit nic nie wchłania. Z tego względu są to bardzo często wybierane płytki podłogowe.

Dobrze sprawdzają się na zewnątrz, ponieważ granit jest niezwykle odporny na niską temperaturę, deszcz czy słońce. Z drugiej strony jest podatny na formowanie, zatem płytki granitowe mogą mieć różne wzory – nie tylko standardowy kwadrat 60 x 60 cm, powstają także ciekawe heksa- lub pentagony. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o płytkach podłogowych.

Rodzaje płytek granitowych

Płyty granitowe mogą mieć różne rodzaje ze względu na sposób obróbki. Wszystkie są szlifowane, żeby powierzchnia była antypoślizgowa. Granit szczotkowany jest poddany obróbce mającej na celu usuniecie bardziej miękkich elementów materiału. Pod palcami ma wyczuwalne drobne lub większe nierówności, ale bardzo często poddawany jest polerowaniu. Wtedy płytki kamienne granitowe nabierają połysku. Takie właśnie są najmodniejsze i wspaniale prezentują się na przykład do kuchni lub na schody, najbardziej przypominają płytki marmurowe.

Granit piaskowany ma bardziej satynowe wykończenie. Także jest błyszczący, ale bardziej delikatnie, ma bowiem lekko szorstką powierzchnię. Dlatego nadaje się na przykład na schody czy przy wejściu do domu. Na zewnątrz jednak najczęściej używa się trzeciego rodzaju. Płytki granitowe płomieniowane mają największe właściwości antypoślizgowe. Są szorstkie i mają widoczną fakturę – lekko nierówną i naturalną. Płytki granitowe płomieniowane najbardziej ze wszystkich wyglądają naturalnie. Mogą jednak wymagać impregnacji od czasu do czasu. Sprawdź także ten artykuł o płytkach ściennych i podłogowych do łazienki.

Płytki granitowe na taras i do kuchni

Płytki kamienne z granitu mają bardzo szerokie zastosowanie. Tak naprawdę nadają się do każdego pomieszczenia. Z reguły mają wymiary 60 x 60 cm, chociaż oczywiście są inne – dekorowane, mniejsze do mozaiki lub duże. Duże płyty granitowe noszą nazwę slaby. Są to elementy wycięte bezpośrednio ze skały granitowej. Są idealne na stopnie – można zamówić takie płytki, które pokryją cały schodek, a nie układać kilka płytek na raz.

Świetnym rozwiązaniem jest taras z granitu. Kamień naturalny najlepiej będzie się prezentował na dworze, zwłaszcza w połączeniu z drewnem lub także kamienną elewacją ściany. Granit jest także wytrzymały, podobnie jak gres czy płytki marmurowe, więc świetnie sprawdzi się na zewnątrz. Płytki podłogowe z granitu są antypoślizgowe, zatem sprawdzają się także przed wejściem do domu czy na zewnętrznych schodach.

Jak znaleźć dobrego glazurnika?

Jeżeli szukasz sprawdzonego glazurnika, wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi dostaniesz oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy.

Sprawdź!

Można je także założyć w kuchni, łazience czy korytarzu. Granit, jak to kamień naturalny, ma ograniczoną paletę barw. Białe, różowawe, szare, prawie czarne i czarne – to cały wybór barw. Wszystkie są wykorzystywane, ale czarne płytki granitowe są obecnie największym krzykiem mody! Świetnie wpisują się w minimalistyczne trendy i pojawiają się zarówno w kuchni, jak i łazience. Czarne płytki granitowe czasami łączą się z białymi lub innymi kolorami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o płytkach ceramicznych?

Czarne płytki granitowe oraz innego rodzaju płytki granitowe, a także przegląd, ceny, wytrzymałość i opinie
Płytki granitowe - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady

Do płytek podłogowych z granitu dobrze można dopasować znacznie tańsze ścienne płytki ceramiczne. Pasuje do nich także drewno. Płytki kamienne są tak uniwersalne, że w zasadzie można wykorzystać je w każdym stylu. Najlepiej sprawdzają się jednak w aranżacjach nowoczesnych i minimalistycznych, jak i klasycznych.

Płytki granitowe – ceny i opinie o producentach

Na polskim rynku dostępne są płytki granitowe różnych producentów, zarówno tych rodzimych, jak i zagranicznych. W marketach często można znaleźć chińskie płytki granitowe. Opinie na ich temat nie są najlepsze, ale trzeba przyznać, że są stosunkowo tanie. Chińskie płytki granitowe kosztują około 50 zł za m2 w przypadku standardowej wielkości. Polskie i pochodzące z krajów zachodnich płytki są już o wiele tańsze.

Cena zawiera się z reguły w granicach od 100 do 300 zł. Jeden z najbardziej znanych producentów – WorldStone oferuje płytki płomieniowane w cenach od 210 do 270 zł za 1 m2. Płytki polerowane w tej firmie są tańsze, kosztują około 170 zł/m2, a piaskowane około 120 zł/m2.

Płytki granitowe polskiej marki Rogala także są bardzo popularne. Ich ceny są różne – te najbardziej unikatowe, z widoczną kolorową nierównością kamienia kosztują około 300 zł za metr. Z drugiej strony gładkie, a przykład czarne czy grafitowe kosztują około 150-160 zł. Dotyczy to zarówno polerowanych, jak i promieniowanych modeli. Kolorowa polerowana płytka marki STONE BROWN to koszt koło 144 zł za metr kwadratowy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o glazurze.

Jak widać cena jest różna u różnych producentów. Jest to związane przede wszystkim z klasą i rodzajem wykorzystanego kamienia. Im bardziej unikatowa płytka, na której widać nierówności i przejścia koloru granitu, tym drożej przyjdzie ci zapłacić.

ikona podziel się Przekaż dalej