Płytki imitujące drewno – rodzaje

1. Glazura to kafelki bardzo dekoracyjne, lecz kruche i łatwe do uszkodzenia. Szkliwiona warstwa wierzchnia zapewnia małą nasiąkliwość. Tego rodzaju płytki imitujące drewno nie nadają się na podłogę. Za to z powodzeniem mogą stanowić eleganckie wykończenie ścienne do łazienki czy do kuchni. Nie są mrozoodporne, nie mogą być więc stosowane na zewnątrz.

2. Gres - kafelki gresowe wyróżniają się tym, że są twarde, odporne na mróz i łatwo utrzymać je w czystości. W Mogą być stosowane jako płytki ścienne i podłogowe do kuchni czy łazienki. Są odporne na mróz, więc można wykorzystać je na tarasach i schodach. Płytki drewnopochodne gresowe mają różny wygląd i właściwości w zależności od zastosowanej technologii sprzedaży. Wyróżniamy tu:

  • Gres techniczny to rodzaj płytek o najlepszych parametrach wytrzymałościowych, odporny na uszkodzenia mechaniczne i mróz. Stosuje się go w miejscach o dużym natężeniu. Może mieć powierzchnię chropowatą, antypoślizgową lub wypolerowaną i połyskującą, lecz śliską. Rzadko przedstawiają wzór drewna, gdyż najczęściej są szare lub beżowe. Sprawdzi się jako płytki do kuchni na podłogę.
  • Gres porcelanowy, to odmiana gresu o największych walorach estetycznych. Jest odporny na różnice temperatur, uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Cechuje się niską nasiąkliwością i porowatością. Może być stosowany wewnątrz i na zewnątrz. Może być stosowany jako płytki do kuchni na podłogę, czy do łazienki.
  • Gres polerowany, który wygląda efektownie, lecz jest mało odporny na zarysowania i zabrudzenia. Nie nadaje się do miejsc szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne, za to sprawdzi się w miejscach eleganckich i do łazienki;
  • Gres szkliwiony, pokryty warstwą szkliwa, jest nie tylko piękny, ale także praktyczny i odporny na nasiąkanie. To doskonały materiał do salonu, czy reprezentacyjnego holu.

3.Terakota nie jest tak wytrzymała jak gres, ale ma dobre parametry techniczne i wiele zalet. Łatwo utrzymać ją w czystości i jest odporna na środki chemiczne. Doskonale imituje prawdziwe panele drewniane. Powierzchnia terakoty może być gładka lub fakturowana. Sprawdzi się do łazienki i do kuchni. To idealne płytki do kuchni na podłogę.

Płytki drewnopodobne – cena za płytki drewnopodobne

Cena płytek ceramicznych uzależniona jest od wielu czynników, takich, jak polityka cenowa producenta i dystrybutora, kraj pochodzenia płytek, a także rodzaj, wielkość, sposób obróbki i gatunek. Na cenę ma również wpływ panująca moda. Obecnie płytki imitujące drewno cieszą się dużą popularnością, co nie pozostaje bez odzwierciedlenia w cenach. Najdroższa są drewnopodobne kafelki I gatunku.  Zgodnie z normą daje to gwarancję, że 95% materiału będzie zgodne z normą, bez widocznych błędów. Najtańsza imitacja drewna to gres techniczny. Jego ceny wahają się od 15 do 90 zł za m2. Jednak za wzór deski na kafelkach cena będzie oscylowała w górnych granicach, a 15 zł kosztuje ceramiczna płytka bez wzoru drewna. Terakota zazwyczaj jest tańsza od gresu, a nie ustępuje mu estetyką, co sprawia, że chętnie wybierana jest przez klientów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o płytkach imitujących drewno.

Przykładowa cena płytek ceramicznych drewnopodobnych

Rodzaj

Cena za 1m2

Porcelanosa Liston Oxford dąb, 6x90x1, 1- glazura

256 zł

Stones Płytki drewnopodobne Alberto białe 530x117

42,58 zł

Gres Soft 15 x 100 cm, beżowy

99,98 zł

Gres Mika 60 x 17,5 cm szare

29,87 zł

Nordland Arctic Gres, białe

119,95 zł

Płytki Refin Baita Fresh 60x60

135,99 zł

Liverpool Walnut 20x120, dąb

89 zł

Wymiary płytek ceramicznych i opinie użytkowników

Wymiary płytek imitujących drewno

Kafelki ceramiczne podłogowe i ścienne dostępne są w różnych rozmiarach. Jednak imitacja drewna oprócz wymiarów standardowych, najczęściej ma kształt podłużnych paneli, wyglądających jak naturalna deska. Producenci oferują je w wymiarach: 15 x 60 cm, 20 x 60 cm, 30 x 60 cm, 15 x 90 cm i 30 x 90 cm, 15 x 100 cm, 20 x 120 cm, 50 x 120 cm. Niektóre ceramiczne deski mają ścięte krawędzie, co sprawia, że doskonale mogą imitować naturalny parkiet.

Mężczyzna kładący płytki imitujące drewno, a także ceny, rodzaje, wymiary, opinie i producenci
Płytki imitujące drewno krok po kroku, czyli wymiary, ceny, zastosowanie, montaż oraz rodaje

Należy także zwrócić uwagę na to, że im dłuższy panel, tym większe mogą być jego odkształcenia. Wymiary fabryczne płytek różnią się od wielkości znamionowej i są bardziej precyzyjne. Rzeczywiste wymiary płytek mogą odbiegać od obu tych wartości. Warto upewnić się, że drewnopodobne panele kupowane w różnych paczkach mają identyczne wymiary. Różny może być także ich wzór i odcień. Przykładem są szare płytki drewnopodobne o różnym odcieniu i wzorze deski w kolejnych paczkach. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się zakup płytek rektyfikowanych. Są to panele docinane do zamawianego wymiaru.

Płytki imitujące drewno - opinie użytkowników

Ceramiczne imitujące drewno kafelki cieszą się ogromnym uznaniem użytkowników. Ceniona jest ich wytrzymałość oraz wysoka estetyka. Doskonale oddają wzory, kolorystykę i faktury naturalnego drewna. Dobrej jakości produkty trudno odróżnić wizualnie od desek czy paneli drewnianych. Mają nad nimi przewagę, gdyż nie nasiąkają wodą, dlatego bez obaw można stosować je do łazienki i do kuchni na podłogę. Ceramiczna deska daje ogromne możliwości aranżacyjne, które z naturalnym drewnem często mógłby być niefunkcjonalne. Klienci coraz częściej wybierają je nawet do salonu, gdyż ich cena jest niższa niż paneli drewnianych, a bardzo szeroka gama produktów i kolorów daje ogromne możliwości aranżacyjne.

Jako płytki do kuchni na podłogę oraz do łazienki klienci najbardziej polecają gres polerowany, a także panele z terakoty. Na ściany najchętniej wybierana jest glazura. Wybierane kolory to dąb w różnych odcieniach, białe i szare. Polecane są także białe płytki ścienne z glazury o strukturze drewna. Najlepsze kafelki podłogowe drewnopodobne do salonu to zdaniem użytkowników gres polerowany i gres szkliwiony i terakota. Tu wskazywany jest dąb w różnych wariantach kolorystycznych.

Płytki imitujące drewno pozwalają na stworzenie wymarzonego, ponadczasowego wnętrza, bez dużych nakładów finansowych. Ceramiczna deska daje doskonałe efekty stylistyczne, równocześnie zapewnia trwałość i funkcjonalność. Warunkiem jest odpowiedni dobór rodzaju kafelek i ich parametrów.

ikona podziel się Przekaż dalej