Płytki klinkierowe na schody zewnętrzne - rodzaje, ceny, opinie, porady
Stylowo wykończone schody zewnętrzne łączą w sobie walory natury estetycznej i praktycznej. Są w stanie zapewnić mieszkańcom pełnię bezpieczeństwa i wygody zarazem. Zwykle w celu ich wykończenia stosuje się różnego rodzaju płytki. Powinny być one przede wszystkim solidne i wytrzymałe, warto jednak zadbać o to, by ich kolorystyka i materiał wykonania były spójne z całością domu.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najlepsze płytki na schody
Płytki klinkierowe na schody zewnętrzne – porady
Specjaliści z branży remontowo-budowlanej sugerują, aby klinkier na schody wybierać przede wszystkim ze względu na jego antypoślizgowe właściwości. Dla każdego bowiem bezpieczeństwo jego rodziny i gości przebywających na posesji powinna być priorytetem. Podkreślić warto, że najwyższej jakości płytki klinkierowe na schody zewnętrzne w połączeniu z certyfikowanym spoiwem do ich montażu to strzał w dziesiątkę.
Różnorodność barw i faktur do wyboru również jest godna odnotowania. Pozwala ona każdemu dobrać dokładnie takie schody klinkierowe, które będą korespondowały nie tylko z resztą zewnętrza domu, ale i z jego środkiem i ogrodem.
Miejmy na uwadze fakt, że płytki klinkierowe na schody wewnętrzne to inwestycja na lata. Nie warto zatem wybierać rozwiązań najtańszych, istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo tego, że nie będą one odpowiednio solidnymi i wytrzymałymi.
Klinkier na schody – cena, opinie
Cena klinkieru na schody uzależniona jest między innymi od jego marki, staranności wykonania czy też kolorystyki. Średnio jednak za sztukę zapłacić należy od 1,50 zł do 2,00 zł. Pamiętajmy jednak o tym, że do ostatecznej ceny dochodzą również elementy wykańczające całość, jak chociażby listwa czy też dystans do cegły.
Kiedy przyjrzymy się opiniom na temat schodów klinkierowych, przekonamy się o tym, że są one uważane przez użytkowników za „eleganckie i stylowe”. Podkreśla się jednak również ich walory typowo praktyczne, jak choćby bezpieczeństwo ich użytkowania i to, że są antypoślizgowe. Relatywnie niska cena zachęca, by kupić schody klinkierowe, bo dzięki temu rozwiązaniu w dużym stopniu poprawia się wygląd i funkcjonalność zewnętrza domu na wiele lat.
Ich wyjątkowa odporność i solidność sprawiają, że nawet działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych nie jest w stanie ich uszkodzić, są bowiem mrozoodporne. Dzięki temu, że ich nasiąkliwość utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, nie ma konieczności stosowania dla nich impregnatów. Opinie o nich są z reguły dobre. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach w salonie?
A może ceramiczne płytki na schody?
Płytki na schody ceramiczne, choć również z upodobaniem stosowane, okazują się być rozwiązaniem znacznie droższym. O antypoślizgowym klinkierze na schody trzeba powiedzieć, że nie ustępuje im walorami estetycznymi, a pomaga w wygenerowaniu sporych oszczędności. Jak wspomnieliśmy bowiem, ich cen raczej niskimi nie nazwiemy. Terakotę na schody zewnętrzne stosuje się rzadziej, a cegła klinkierowa jako element wykończeniowy cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród Polaków.
Gres na schody również wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Jego ceny są przystępne, a właściwości jak najbardziej pożądane. Mrozoodporna, antypoślizgowa powierzchnia o ciekawych walorach wizualnych jest w stanie zachwycić estetów i zadowolić fanów funkcjonalności.
Ile kosztowałoby położenie gresu na schody? Można zdecydować się zarówno na płytki szkliwione, jak i nieszkliwione. Cena ich wraz z położeniem i zaprawami wynosi średnio 2000-2500 złotych za 10 metrów kwadratowych. Musimy jednak pamiętać jeszcze o kosztach wynajęcia fachowców, tutaj musimy liczyć się z cenami rzędu 1000-1200 złotych. Sprawdź także ten artykuł na temat wykończenia schodów zewnętrznych.
Kamień dekoracyjny, cegła klinkierowa, a może płytki na schody?
Nie tylko płytki klinkierowe na schody zewnętrzne
Szeroki wybór zaprezentowanych przez wiodących producentów rozwiązań sprawia, że Polacy mają dziś duży wachlarz możliwości, kiedy chcą zapewnić sobie stylowe i jednocześnie funkcjonalne wykończenie schodów zewnętrznych.
Jak już wspomnieliśmy, bardzo dużą zaletą klinkieru na schody jest dobry stosunek jego ceny do jakości. Cegła klinkierowa to zatem jedno z najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych rozwiązań.
Występuje ona w wielu wersjach kolorystycznych, by można było wybrać tę najlepiej pasującą do elewacji oraz otoczenia. To niedrogie i funkcjonalne rozwiązanie docenia się w naszym kraju od lat.
Stylowy i elegancki kamień dekoracyjny
Na kamień dekoracyjny kupujący decydują się znacznie rzadziej. Z pewnością wpływ ma na to jego cena, która należy do wysokich. Zaletą są jego mrozoodporne właściwości oraz elegancki wygląd.
Na przykład piaskowiec w roli kamienia dekoracyjnego na schody zewnętrzne sprawdza się bardzo dobrze. Oczywiście każdorazowo wycina się je dokładnie pod wymiar, którego klient potrzebuje. Nic nie wskazuje jednak na to, by kamień dekoracyjny wyparł tutaj popularną cegłę klinkierową, gdy mowa o schodach zewnętrznych.
Kamienne stopnie schodów o antypoślizgowych właściwościach doskonale będą prezentowały się tam, gdzie użyte zostaną parapety z tego samego kruszcu. Tak przygotowana aranżacja pozytywnie zaskoczy z pewności wszystkich estetów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach granitowych?
Ręcznie formowane płytki elewacyjne
Popularni producenci zaskakują kupujących płytkami elewacyjnymi, dzięki którym można odmienić wygląd domu. Kiedy zatem decydujemy się na to, by terakota na schody pojawiła się jako element wykończeniowy, dobierzmy ją kolorystyką i stylem do elewacji. To samo dotyczy płytek na schody.
Tylko taka spójność zagwarantuje nam ciekawy wygląd domu i jego zewnętrza. Popularne płytki elewacyjne pozwalają jednak na dobór perfekcyjnie do nich dopasowanych elementów wykańczających schody.
Ręcznie formowane płytki na schody okazują się być rozwiązaniem coraz chętniej przez Polaków stosowanym w ich domach, choć nadal popularność cegły klinkierowej nie ma sobie równych.
Gres na schody, terakota na schody, a może jednak kamień dekoracyjny?
Pamiętajmy o tym, że wybór konkretnego wykończenia powinien być w dużej mierze uzależniony nie tylko od osobistych preferencji kupujących i ich możliwości finansowych, ale także od tego, jaki styl reprezentuje dany dom.
Elementy o antypoślizgowych właściwościach i interesującym wyglądzie wydają się być strzałem w dziesiątkę, kiedy chodzi o reprezentacyjność i zarazem funkcjonalność przestrzeni znajdującej się tuż przy domu. Sprawdź także ten artykuł na temat wykończenia schodów tarasowych.