Eleganckie i szykowane płytki marmurowe

Płytki marmurowe cechuje niezwykła lekkość. Wszystko dzięki kolorystyce – są najczęściej białe, beżowe lub jasnoróżowe. Z reguły na ich powierzchni można zobaczyć naturalne przebarwienia, plamki i smugi, typowe dla tego kamienia. To właśnie sprawia, że każda płytka jest niezwykła i każda jest inna.

Idealnie nadają się dla osób, które cenią naturalność i szyk. Są bardzo eleganckie, a dzięki ciepłej kolorystyce, świetnie łączą się z każdym stylem i wieloma meblami. Powoli stają się coraz bardziej popularne więc wypierają płytki granitowe, które do tej pory zdawały się wieść prym. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o płytkach podłogowych.

Płytki marmurowe – właściwości

Płytki marmurowe nie są tak trwałe, jak płytki granitowe. Marmur jest nieco bardziej miękki i bardziej nasiąkliwy, więc kolorowe płyny, jak na przykład sok z buraka czy coca-cola mogą pozostawić na nim niewielką plamkę (pod warunkiem, że będą na nim leżeć przez kilka godzin). Mimo to marmur na co dzień świetnie się sprawdza i jest na tyle wytrzymały, by używać go we wnętrzach lub na zewnątrz.

Marmur jest kamieniem niezwykłe łatwym w obróbce. Właśnie dlatego kafle marmurowe mogą mieć najróżniejsze kształty. Kwadratowe płytki kamienne są najbardziej popularne, ale można znaleźć także penta-, heksa-, a nawet oktagonalne wzory.

Kafle marmurowe w domu – aranżacje

Płytki marmurowe najczęściej wykorzystywane są do łazienki. Pojawiają się zarówno na ścianach, jak i podłodze, nadają się także do obudowy wanny. Warto pamiętać, że płytki kamienne bardzo dobrze przewodzą ciepło, zatem świetnie nadają się do zamontowania na ogrzewanie podłogowe. Do łazienki używa się zarówno białego, jak i barwnego marmuru. Sprawdź także ten artykuł o płytkach ściennych i podłogowych do łazienki.

Glazura marmurowa pojawia się także w kuchni lub korytarzu. Czasami można zobaczyć ją także w salonie. Jest to szlachetny kruszec, dlatego bardzo często towarzyszy bogatemu stylowi nowojorskiemu lub eleganckiej, stylowej klasyce. Płytki kamienne wspaniale prezentują się przy ścianach z kamienia dekoracyjnego, same zresztą świetnie go zastępują na ścianie. Dobrze łączą się także z drewnem – dwa naturalne materiały wykończeniowe zawsze będą się obok siebie dobrze prezentować.

Płytki marmurowe – rodzaje i jakość

W każdym sklepie cennik płytek marmurowych jest bardzo szeroki. Znajdują się na nim zarówno niskie ceny, jak i zaskakująco wysokie. Wszystko dlatego, że marmur ma różną jakość i różne paramterty. Od jego rodzaju, a także wydobycia i miejsca pochodzenia najczęściej zależy cena. A może zainteresuje cię także ten artykuł o płytkach ceramicznych?

Najlepsze opinie zyskuje marmur pochodzący z Hiszpanii i Włoch. Najbardziej popularny jest typ Carrara, biały marmur o bardzo delikatnych, „pierzastych” żyłkach w kolorze jasnoniebieskim lub szarym. Czasami pojawiają się bloki o nieskazitelnej bieli, dlatego Carrara jest często wykorzystywany w łazienkach.

Płytki marmurowe czy też kafle marmurowe jako płytki podłogowe do łazienki oraz prodecunci i ceny, zastosowanie i układanie
Płytki marmurowe - opinie, ceny, zastosowanie, porady aranżacyjne
Jak znaleźć dobrego glazurnika?

Jeżeli szukasz sprawdzonego glazurnika, wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi dostaniesz oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy.

Sprawdź!

Równie popularny jest marmur Emprerador. Występuje w odcieniach bieli, szarości i brązu i jest uważany za mniej szlachetny, niż ten opisany wyżej. Ma drobnoziarnistą budowę i jest nieco bardziej odporny niż biały marmur, więc często pojawia się na posadzkach w holach i korytarzach. Żółtawy Crema Marfil jest wykorzystywany do robienia płytek o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Są bardzo popularne, także ze względu na niższą cenę niż poprzednicy.

W Polsce także produkowane są płytki marmurowe. Biały marmur wydobywany w Sudetach o nazwie Biała Marianna jest delikatny. Czasami ma lekko różowawy odcień – i ten jest najbardziej pożądany. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o płytkach do kuchni.

Cennik i informacje o producentach

Glazura marmurowa jest niestety dość droga. Ceny są zbliżone do kamienia dekoracyjnego lub wyższe. Zależą od rodzaju marmuru, jego wielkości i miejsca wydobycia.

Płytki marmurowe i ceny zakupu

Drobne kamienie na mozaikę

Od 100 zł/m2

Płytki o gabarytach 60 x 60 cm

140-300 zł/m2

Slaby (duże płyty cięte z bloku skały)

400-1000 zł/m2

Niższe ceny dotyczą płytek pochodzących z Chin, Indii i Turcji, wyższe – Hiszpanii i Włoch.

Ceny mogą być różne także w zależności od producenta. Bardzo wiele polskich firm zajmuje się sprowadzaniem marmuru z innych państw i przetwarzaniem go tutaj. Slaby można kupić na giełdzie kamieni i materiałów budowlanych lub zamówić w sklepie. Cennik płytek przedstawia się następująco:

Cennik płytek marmurowych wybranych producentów

Rodzaj płytki

Marka

Wymiary

Cena

Płytka - mozaika

Colorus

27,6 x 27,6 cm

Około 500 zł/m2

Rogala

30,5 x 30,5 cm

około 350 zł/m2

Jednolita płytka

World Stone

60 x 60 cm

Około 300 zł/m2

Rogala

60 x 60 cm

150-300 zł/ m2*

Płytka ceramiczna imitująca marmur

Kaflando

60 x 60 cm

60-70 zł/ m2

Risco Ceramika

60 x 60 cm

100 zł/m2

*Ceny związane z kolorem – czerwony marmur jest tańszy niż biały i szary.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii płytki podłogowe