Uwielbiane płytki marokańskie

Oryginalne, sprowadzane z Maroko orientalne płytki są cementowe lub kamienne. Są bardzo ciężkie i bardzo drogie. Cena jest wyższa, gdyż często są malowane ręcznie. Alternatywą dla płytek cementowych są płytki ceramiczne. Dużo lżejsze, mogą być wykonywane na miejscu. Są łatwiejsze w montażu i znacznie tańsze, więc cieszą się o wiele większym zainteresowaniem. Dużo osób wskazuje jednak na to, że płytki z Maroko będą zawsze unikatowe, a w przypadku rodzimych wyrobów ceramicznych w grę wchodzi masowa produkcja. Prawdopodobieństwo, że na kuchennej ścianie znajomego będzie się znajdowała taka sama mozaika, jest ogromne.

Płytki marokańskie to przede wszystkim płytki ścienne. Nadają się i do łazienki, i do kuchni, chociaż w tym drugim pomieszczeniu można je spotkać najczęściej. Zdarzają się jednak płytki marokańskie wykonane z wytrzymałego gresu, które dobrze sprawdzają się na balkonach i tarasach. Są także bardziej odporne na ścieranie, więc nadają się na podłogę. Zarówno płytki podłogowe, jak i ścienne z reguły mają kwadratowy lub podłużny kształt. Wzory marokańskie na heksagonalnych lub nieregularnych płytkach raczej nie mają takiego uroku. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o płytkach podłogowych.

Płytki marokańskie – najmodniejsze wzory

Kafle marokańskie cieszą się naprawdę bardzo dużym powodzeniem. Na ich rzecz przemawia przede wszystkim kolorystyka – są bardzo barwne i bardzo ciekawe. Jedna płytka najczęściej składa się z licznych – od 4 do 25 osobnych kwadracików, z których każdy ma inny wzór. Najczęściej są utrzymane w podobnej kolorystyce, ale często zdarza się, że są po prostu wielobarwne i wprowadzają do pomieszczenia ciekawy misz-masz. Podobne do nich płytki hiszpańskie różnią się właśnie tym podziałem na mniejsze elementy. Dzięki temu możesz uzyskać niezwykłą mozaikę. Takie ścienne płytki cementowe czy kafle cementowe z Maroka są ostatnio bardzo popularne.

Najmodniejsze wzory to te, które składają się z patchworkowych elementów o różnych kolorach, z których każdy element ma inny rodzaj wzoru. Coraz częściej można spotkać także płytki marokańskie, których drobne części składają się w jeden większy wzór. Bardzo często są to różnego rodzaju kombinacje koniczyny marokańskiej. Dużym powodzeniem cieszą się także wzory, które wyglądają jakby same były mozaiką utworzoną z drobniuteńkich kosteczek, kwadracików i nieregularnych, kolorowych elementów. Sprawdź także ten artykuł o płytkach ściennych i podłogowych do łazienki.

Jak znaleźć dobrego glazurnika?

Jeżeli szukasz sprawdzonego glazurnika, wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi dostaniesz oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy.

Sprawdź!

Łazienkowe kafle marokańskie

Płytki ceramiczne do łazienki w marokańskie wzory to bardzo dobre rozwiązanie. Kolorowa mozaika świetnie przełamie łazienkową biel. Najlepiej pasują właśnie do delikatnych i stonowanych kolorów, jak biel czy krem, chociaż można je wykorzystywać także w połączeniu z czernią lub szarością.

Płytki łazienkowe znacznie częściej pojawiają się na ścianie niż na podłoże. Najczęściej nie obejmują całej łazienki – jest to element dekoracyjny na przykład nad wanną albo koło umywalki. Przepięknie się prezentują zwłaszcza najdrobniejsze i najbardziej kolorowe odsłony. Jeśli jesteś fanem minimalistycznych rozwiązań, zrezygnuj z patchworkowych wzorów i sięgnij po te, które składają się w większą całość, w bardziej stonowanych kolorach (na przykład w kilku odcieniach błękitu i niebieskiego). Płytki łazienkowe na podłogę w tym stylu także bardzo dobrze się sprawdzają, wprowadzają nieco odmienny styl. Należy do nich dobrać jednolite płytki ścienne, najlepiej o matowej powierzchni. A może zainteresuje cię także ten artykuł o płytkach ceramicznych?

Płytki marokańskie czy też kafle marokańskie w kolorze czarnym oraz ich zastosowanie jako płytki podłogowe i ścienne
Płytki marokańskie - opinie, ceny, zastosowanie, najciekawsze modele

Kuchenne płytki marokańskie

Płytki marokańskie w kuchni to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Pasują i do tych zamkniętych, i do tych otwartych na salon. Ale uwaga: orientalne płytki nadają ton i decydują o tym, jak ma wyglądać cała przestrzeń. W kuchni najbardziej pasują do mebli o jednolitych, gładkich frontach wykonanych z płyt. Mogą także być zestawione z drewnem, o ile tylko meble nie są rzeźbione czy bardzo ozdobne – w pobliżu marokańskich płytek cementowych lub ceramicznych musi być zachowany umiar, inaczej uzyskasz efekt przeładowania.

Płytki marokańskie, podobnie zresztą jak hiszpańskie, wspaniale pasują do mieszkań w stylu rustykalnym. Mozaika egzotycznych mandali i koniczyn uzupełniona o drewniane i ceramiczne dodatki w starym stylu – to jest to! Płytki ścienne mogą zdobić całą powierzchnię lub na przykład tylko niewielki pasek nad blatem. W tej kwestii warto zachować umiar – cała kuchnia wyłożona płytkami nie będzie się zbyt dobrze prezentować. Marokańskie płytki podłogowe w kuchni pojawiają się bardzo rzadko. Najczęściej w tych małych pomieszczeniach lub w aneksie wydzielonym z salonu i są połączone z drewnem.

Cena u różnych producentów

Najlepsze opinie zyskują oczywiście płytki sprowadzane z Maroko – ciężkie, cementowe lub kamienne. Ręcznie malowane mogą mieć ogromną wartość, te malowane maszynowo są tańsze. Pojedyncza płytka o wymiarze 25 x 50 cm potrafi kosztować od 170 do 250 zł. Na 1 m2 potrzebujesz 8 sztuk, co daje zawrotną kwotę 1360 do 2000 zł. W porównaniu ze zwykłymi płytkami ceramicznymi, które z reguły kosztują 40-80 zł za metr, jest to bardzo wiele. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o płytkach do kuchni.

W ofercie europejskich i rodzimych producentów, jak na przykład ARTICIMA, Ceramics of Italy, czy Parmesa także znajdują się płytki marokańskie, są jednak sporo tańsze. Płytki podłogowe kosztują od 130 do 300 zł za m2, ścienne podobnie – od 110 do 300 zł za m2. Warto pamiętać także o tym, że mniejsze płytki ceramiczne generują większy koszt wykonania. Cena za położnie mozaiki jest z reguły kilka złotych droższa niż położenie zwykłych płytek.

Jest to więc naprawdę kosztowne rozwiązanie, ale trzeba przyznać, że niezwykle efektywne. Aby ograniczyć koszty, wiele osób kupuje tylko kilka płytek, które są zamontowane w najbardziej wyeksponowanym miejscu pomieszczenia. Wtedy całość nabiera charakteru, a koszty są znacznie mniejsze.

ikona podziel się Przekaż dalej