System poziomowania płytek – z czego się składa?

Nowoczesny system poziomowania płytek to klipsy i kliny do glazury. Są to najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego narzędzia, wkłada się je między płytki podczas klejenia. Klipsy mają być podstawką dla płytek, kliny dociskają je do podłogi.

Mają bardzo szerokie zastosowanie – używa się ich zarówno w czasie układania podłogi, lecz także ścian, gresu i płyt granitowych na zewnątrz, schodów. Wykorzystuje się go także do układania płytek rektyfikowanych, czyli ścinanych w taki sposób, by odległości między nimi były jak najmniejsze. To uniwersalny produkt, świetnie się sprawdza, obojętnie czy zakładasz płytki ceramiczne czy wykonane z kamienia naturalnego.

System samopoziomujący do płytek zakłada się w czasie klejenia, zanim jeszcze przychodzi czas na założenie fugi. Jego celem jest wypoziomowanie kafelków. Dzięki temu są na idealnej wysokości, a przestrzenie między nimi są takie same. To sprawia, że układanie płytek jest łatwiejsze, a poziomowanie glazury jest gwarancją idealnie gładkiej i równej podłogi czy ściany. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o płytkach podłogowych.

Klipsy i kliny do płytek – zasada działania

Układ wyrównujący płytki składa się z klinów i klipsów. Są one wkładane pod i między płytki w czasie ich układania. Mają na celu ustalenie odpowiednich odległości i wysokości, które sprawiają, że płytki znajdują się w odpowiednim miejscu.

Sposób założenia klinów i klipsów jest zależy tak naprawdę od samego układającego, a także długości brzegu płytki. Może ich przypadać po kilka na każdą szczelinę. Wykonane z tworzywa sztucznego kliny do glazury są na tyle wytrzymałe, że utrzymują ciężar płytek. Dzięki nim klej zastyga na równej wysokości, więc nie ma różnic między poziomami w podłodze. Jest to istotne także na ścianie. System poziomowania płytek powinien być bardzo starannie wybrany i założony, zwłaszcza jeśli chodzi o płytki na taras. Istnieje obawa, że jeśli jedna będzie niżej niż reszta, na niej będzie się utrzymywała woda.

Układ wyrównujący płytki – kryteria wyboru

Jak znaleźć dobrego glazurnika?

Jeżeli szukasz sprawdzonego glazurnika, wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi dostaniesz oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy.

Sprawdź!

Na rynku jest bardzo wiele różnych systemów poziomowania. Układ wyrównujący płytki powinien być dobrany przede wszystkim do ich grubości – od tego przecież zależy, czy będzie je dobrze utrzymywał, czy nie. Płytki na taras z gresu są z reguły o wiele grubsze niż ścienne płytki ceramiczne. Warto wziąć pod uwagę także szerokość fugi – najczęściej wynosi ona 1,5 mm, ale nie jest to regułą, trzeba wziąć to także pod uwagę. Sprawdź także ten artykuł o płytkach ściennych i podłogowych do łazienki.

System poziomowania płytek, czyli kliny do płytek lub układ wyrównujący płytki oraz system samopoziomujący do płytek
System poziomowania płytek - opis, zasada działania, opinie, porady

Układanie płytek z pomocą systemu nie jest drogie, ale warto kupować jak największe paczki klipsów i klinów. Przy remoncie całego domu cena może wyjść naprawdę spora. System poziomowania płytek, podobnie jak plastikowe krzyżyki, powinien być stosowany tylko raz, więc na każde pomieszczenie trzeba liczyć nowe. Kliny do glazury są wykonane z tworzywa, więc czasami wypaczają się podczas wyciągania, a część klipsów pozostaje pod płytkami. Nie masz pewności, że przy powtórnym użyciu także będą tak skuteczne.

Poziomowanie glazury za pomocą klinów

Sposób zastosowania klipsów jest bardzo prosty. Pierwszą płytkę należy ułożyć za pomocą poziomicy. Dopiero pod nią wsuwa się klipsy – to podstawki, na które należy ułożyć kolejne płytki. Klipsy powinny znajdować się w odległości około 4-8 cm od narożnika.

Następnie mocuje się kliny do płytek. Ich zadaniem jest dociśnięcie ceramiki czy glazury do podstawki. Dzięki temu możesz mieć pewność, że cała podłoga czy ściana będzie dopasowana do pierwszej płytki i nie musisz tego sprawdzać poziomicą. System samopoziomujący do płytek jest wygodny w użyciu. Kiedy klej zaschnie po prostu wyłamuje się wystającą część. Pod płytką zostaje niewielka część klipsa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o płytkach ceramicznych?

System poziomowania płytek – opinie o producentach

Do najbardziej popularnych systemów poziomowania płytek należy Diall z Castoramy. Zestaw wyrównujący jest wyposażony w łatwo zrywalny klips, a jego grubość w miejscu fugowania to 1,35 mm. Klin jest wyposażony w ząbki więc można nim stopniować moc nacisku. Ceny przedstawiają się następująco: pudełko 300 sztuk kosztuje około 80 zł, ale 30 sztuk około 25 zł.

Na uwagę zasługuje także RUBI Delta Levelling System. Jest bardzo uniwersalny, ponieważ kliny nadają się do płytek grubości 3-12 mm, jest przeznaczony wyłącznie do fug o szerokości 1 mm. Ceny za 100 sztuk są bardzo rozbieżne – około 170 zł na aukcjach internetowych i 220 w sklepach. System tego rodzaju oferuje również znana firma Knauf. Tutaj kliny zakłada się za pomocą wygodnych szczypców montażowych, dzięki czemu poziom nacisku jest lepiej regulowany. Knauf oferuje różne wielkości i szerokości elementów systemu. 100 sztuk to koszt rzędu 280 zł.

Bardzo dobre opinie zbiera także system Perfect Level. Także jest wyposażony w specjalne szczypce, a kliny do glazury są wielorazowego użytku. Co więcej, jest także bardzo uniwersalny, nadaje się do różnych grubości. Minimalna szerokość spoiny to 1,5 mm. Za zestaw Perfect Level przyjdzie nam zapłacić tylko około 70-80 zł za 300 klinów i 100 klipsów. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o glazurze.

Najkorzystniej finansowo przedstawia się zestaw Diall z Castoramy, jednakże nie ma on dodatkowych szczypiec, dzięki którym praca jest szybsza i sprawniejsza.

ikona podziel się Przekaż dalej