Czym wyczyścić stary parkiet? TOP 5 najlepszych sposobów
Drewniany parkiet posiada ponadczasową stylistykę i pasuje do każdego wnętrza. Niestety z czasem okazuje się, że drewniane klepki ulegają zabrudzeniom, a ich wygląd staje się mniej świeży. Dlatego warto wiedzieć, czym wyczyścić stary parkiet i jak uniknąć cyklinowania. Poniżej omówimy skuteczne sposoby, które sprawią, że czyszczenie i renowacja drewna zapewni optymalny efekt.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
- TOP 1 – czym wyczyścić stary parkiet? Wosk na parkiety lakierowane
- TOP 2 – skuteczne mycie parkietu olejowanego za pomocą mydła pielęgnacyjnego
- TOP 3 – Czym wyczyścić stary parkiet? Skuteczne domowe środki czystości
- TOP 4 – Gruntowna renowacja parkietu przy użyciu preparatów rozpuszczających
- TOP 5 – Czym wyczyścić stary parkiet? Odnawianie drewna poprzez cyklinowanie
TOP 1 – czym wyczyścić stary parkiet? Wosk na parkiety lakierowane
Czyszczenie i odnawianie podłóg drewnianych musi być dopasowane do ich specyfiki. Preparaty uniwersalne okazują się mało skuteczne. Znacznie lepsze efekty osiągniemy, jeśli dopasujemy środki do konkretnych wymagań parkietu.
W domach i mieszkaniach często znajdują się parkiety lakierowane. Ich efektowny wygląd może podkreślać klasyczny design pomieszczeń, jednak podłoga wymaga regularnego czyszczenia. W ofertach sprzedaży znajdziemy skuteczne preparaty do parkietów lakierowanych. Niektóre z nich ułatwiają regularne mycia na mokro, inne skutecznie przywracają pierwotny blask powierzchni.
Do parkietu lakierowanego świetnie sprawdzają się środki w postaci wosku. W ofertach sprzedaży znajdziemy różnorodne środki olejowe, dostępne w wariancie matowym lub półmatowym. Postać wosku pozwala na stworzenie dodatkowej powłoki ochronnej, która zabezpiecza parkiet przed szybkim zużyciem. Preparaty olejowe stosuje się zarówno do parkietu lakierowanego, jak i do drewnianych podłóg olejowanych.
TOP 2 – skuteczne mycie parkietu olejowanego za pomocą mydła pielęgnacyjnego
Czyszczenie i renowacja parkietu olejowanego wymagają zastosowania innych środków niż mycie i czyszczenie podłóg lakierowanych. Na szczęście istnieją praktyczne sposoby na przywrócenie efektownego blasku każdej nawierzchni podłogowej.
W przypadku podłóg olejowanych dobrze sprawdzają się preparaty w postaci specjalnych mydełek pielęgnacyjnych. W ofercie sprzedaży znajdziemy różnorodne środki do parkietu. Mydła pielęgnacyjne posiadają postać płynną. Renowacja przy użyciu mydła zapewnia większą trwałość drewna. Preparaty dogłębnie czyszczą drewno i tworzą dodatkową barierę ochronną dla nowych zabrudzeń. Dzięki delikatnemu działaniu większość mydeł nadaje się do regularnej pielęgnacji drewna.
Raz na kilka miesięcy możemy wykonać dodatkowe odnawianie parkietu. W tym celu świetnie sprawdzają się specjalne oleje regenerujące. Dobrze dobrany olej to skuteczna renowacja całej powierzchni i dodatkowa ochrona przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Odpowiednio dopasowany olej do parkietu przewróci głębie koloru i pierwotną barwę całej podłogi. Warto wybierać preparaty, które posiadają atesty bezpieczeństwa i są zgodne z normami DIN 53 160 oraz DIN EN 71-3. Dzięki temu upewnimy się, że renowacja parkietu nie zagraża bezpieczeństwu domowników.
TOP 3 – Czym wyczyścić stary parkiet? Skuteczne domowe środki czystości
Odnawianie parkietu zazwyczaj wiąże się z koniecznością wykorzystania specjalistycznych preparatów. Jednak istnieją również szybkie sposoby na skuteczne usunięcie powierzchniowych zabrudzeń. Istnieje jedna zasada mówiąca, że plamy i zabrudzenia usuwamy niezwłocznie po ich zauważeniu. Ułatwi to efektywniejsze czyszczenie i zapobiegnie pojawieniu się trwałego odbarwienia z płynu, kleju lub produktów spożywczych.
Najprostsze sposoby na mycie parkietu przewidują wykorzystanie szarego mydła. Za jego pomocą szybko doczyścimy zabrudzenia po kawie, herbacie lub winie. Wystarczy przetrzeć nim podłogę i wytrzeć wilgotną ściereczką. Unikajmy przy tym nadmiaru wody, bowiem może ona doprowadzić do zawilgocenia parkietu.
Drugi częsty problem to zabrudzenia z tłuszczu i atramentu. Czyszczenie przeprowadzamy w dwóch krokach. W pierwszym usuwamy pozostałą na podłodze substancję. Następnie przemywamy drewno spirytusem salicylowym. Po usunięciu zabrudzenia możemy przetrzeć powierzchnię wilgotną ściereczką. Sprawdź także ten artykuł na temat renowacji parkietu krok po kroku.
TOP 4 – Gruntowna renowacja parkietu przy użyciu preparatów rozpuszczających
W przypadku mocno uszkodzonego parkietu zwykłe preparaty czyszczące okazują się mało skuteczne. W tym przypadku nie wystarczy jedynie czyszczenie wierzchniej warstwy. Konieczne jest dogłębne odnawianie parkietu i środki, które usuwają stare powłoki.
Środki usuwające stare powłoki przeważnie posiadają formę koncentratu, który rozcieńczamy z odpowiednią proporcją letniej wody. Produkt nanosimy na podłogę przy użyciu mopa. Następnie dokładnie czyścimy całą powierzchnię podłogi. Zaleca się podzielenie prac na kilka etapów. Dzięki temu ułatwimy sobie czyszczenie powierzchni. Preparat usuwający zniszczone powłoki nie powinien pozostawać zbyt długo na powierzchni parkietu. Może to skutkować wniknięcie w głąb struktury drewna.
Niektóre preparaty będą bardzo skuteczne i stanowią prostszą alternatywę dla cyklinowania parkietu. Dogłębne czyszczenie podłogi wykonujemy z zastosowaniem niezbędnych środków ostrożności. Przed myciem i oczyszczaniem parkietu należy zapoznać się z instrukcją preparatu, ponieważ poszczególne środki czyszczące mogą posiadać odmienny sposób działania.
TOP 5 – Czym wyczyścić stary parkiet? Odnawianie drewna poprzez cyklinowanie
Cyklinowanie to jedna z najczęstszych odpowiedzi na pytanie, czym wyczyścić stary parkiet. Za pomocą cykliniarki nie tylko usuniemy powierzchniowe zabrudzenia, ale i głębokie przebarwienia, które znajdują się na powierzchni drewna. Cyklinowanie polega na usunięciu wierzchniej warstwy drewna, a następnie na ponownym jej zabezpieczeniu. Dzięki temu parkiety odzyskują dawny blask i efektowny wygląd.
Co ciekawe, proces cyklinowania pozwala na pełną zmianę wyglądu podłogi. Usunięcie starego lakieru lub warstwy farby umożliwia ponowne nałożenie warstwy ochronnej. Możemy wykorzystać olej lub lakier. Szeroki wybór preparatów pozwala na uzyskanie nowoczesnego wyglądu podłogi.
Dobrze przeprowadzone cyklinowanie zapewnia optymalne wygładzenie parkietu. Przy okazji możemy zamaskować pewne ubytki podłogi i dokonać gruntownej renowacji. Niestety umiejętne cyklinowanie wymaga pewnego doświadczenia. Najlepsze efekty uzyskamy, zatrudniając sprawdzonego wykonawcę. Na rynku działa wiele profesjonalnych firm, które oferują cyklinowanie i pełną renowację drewnianych podłóg.
Wiesz już, czym wyczyścić stary parkiet. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, skorzystaj z pozostałych artykułów. Dowiesz się z nich między innymi, jak kłaść panele winylowe na stare płytki. Podpowiemy także, co jest najlepszym wyborem: panele laminowane czy winylowe?