Jak odnowić schody bez cyklinowania? Renowacja i malowanie

Nasz pierwszy pomysł na odnowienie wyglądu drewnianych schodów to dokładne malowanie ich powierzchni. W sprzedaży znajdziemy wiele skutecznych farb do drewna. Możemy wybierać spośród niemal nieograniczonej palety kolorów, dzięki czemu dopasujemy wygląd schodów do wybranej stylistyki aranżacji wnętrz. Dobrym przykładem jest modna, biała farba, która idealnie sprawdza się do korytarzy zainspirowanych stylem nowoczesnym.

Malowanie drewna daje możliwość zamaskowania ewentualnych uszkodzeń. Renowacja powinna przejść przez kilka podstawowych etapów. Pierwszym jest bardzo dokładne usunięcie starej powłoki malarskiej. Prace nie wymagają cyklinowania, starą powłokę malarską możemy usunąć za pomocą papieru ściernego i szlifierki. Przy okazji przeanalizujmy stan drewna. Renowacja może obejmować uzupełnienie ubytków i maskowanie głębokich zarysowań. Dzięki temu uzyskamy najlepszy efekt, a odnowione schody drewniane będą wyglądały jak nowe. Uzupełnianie ubytków wykonujemy za pomocą specjalnych renowatorów do drewna. Po nałożeniu ich na ubytek wystarczy poczekać do wyschnięcia i delikatnie przetrzeć powierzchnie drobnoziarnistym papierem ściernym.

Malowanie drewna nie jest skomplikowane i bez większych trudności przeprowadzimy je samodzielnie. Wystarczy dokładnie oczyścić malowaną powierzchnię, zabezpieczyć pomieszczenie i nanieść nową powłokę malarską. Renowacja może być przeprowadzona przy użyciu małego wałka lub pędzla. Farbę nanosimy powolnym ruchem, kierując się wzdłuż słojów. Powłoka malarska powinna być cienka, by zminimalizować ryzyko jej popękania. Jeśli pierwsze malowanie nie pokryło w pełni powierzchni drewna, ponawiamy czynność. Wystarczy, że poczekamy do pełnego wyschnięcia pierwszej warstwy malarskiej. Druga warstwa farby powinna w całości pokryć malowaną powierzchnię.

Jak odnowić schody bez cyklinowania? Praktyczne sposoby na lakierowanie

Renowacja schodów z drewna nie musi obejmować malowania farbami kryjącymi. Równie dobrze sprawdza się lakierowanie, które przywraca naturalną fakturę i efektowny wygląd powierzchni. Lakierowanie wymaga takich samych przygotowań, co malowanie. Na wstępie musimy usunąć starą powłokę malarską. Najprościej byłoby wykorzystać cykliniarkę, jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Alternatywą staje się usuwanie powłoki za pomocą preparatów chemicznych lub papieru ściernego.

Po usunięciu starych powłok malarskich możemy już odświeżyć wygląd drewnianych elementów. Pamiętajmy o dokładnym oczyszczeniu podłoża pod malowanie. Im lepiej przygotujemy powierzchnie, tym lepszy efekt renowacji osiągniemy. Przy okazji możemy też zamaskować niewielkie ubytki w powierzchni drewna. W ofercie sprzedaży znajdziemy specjalne pasty wypełniające, które dopasowuje się do barwy różnych gatunków drewna. Tak przeprowadzona renowacja nie będzie rzucała się w oczy, a jednocześnie umożliwi dalsze eksponowanie naturalnego usłojenia drewna.

Jak odnowić schody bez cyklinowania? Lakierowanie wykonujemy tak samo, jak malowanie. Możemy wykorzystać wałek malarski lub pędzel. Za pomocą wałka warto pomalować stopnie, dzięki czemu osiągniemy idealnie gładką powłokę. Pozostałe elementy drewnianych schodów malujemy pędzlem. Lakierowanie zabezpieczy drewno przez ścieraniem i zabrudzeniami. Odnowione stopnie mogą przywrócić efektowny wygląd całego pomieszczenia. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach.

Jak odnowić schody bez cyklinowania?

Lakierowanie i malowanie mogą odświeżyć powierzchnie drewna, które nie posiada dużych ubytków i głębokich zniszczeń. W przypadku większych uszkodzeń drewna, usunięcie wierzchniej powłoki malarskiej i zastąpienie jej nową może okazać się niewystarczające. Na szczęście istnieją też inne sposoby na to, by efektownie odświeżyć wygląd schodów. Jedną z prostszych metod okazuje się okrycie ich wykładziną.

Wygląd schodów możemy odświeżyć za pomocą wykładziny dywanowej lub pcv. Drugie rozwiązanie może imitować naturalne drewno, parkiet lub kamienie naturalne. Wybór zależy wyłącznie od oczekiwanego efektu dekoracyjnego. Okrywanie schodów wykładziną wymaga dużej precyzji i wielu pomiarów. Na szczęście przy odrobinie wprawy wykonamy prace samodzielnie.

Jak odświeżyć schody przy użyciu wykładzin? Należy dociąć odpowiedniej wielkości elementy na stopnie i podstopnice. Istotny będzie precyzyjny i trwały montaż. Wykładziny naklejamy na suchą i oczyszczoną powierzchnię za pomocą specjalnego kleju. W wielu przypadkach dobrze sprawdzi się również dwustronna taśma samoprzylepna. Alternatywą dla wykładzin są panele podłogowe, które możemy ułożyć na stopniach. Krawędzie paneli wymagają odpowiedniego wykończenia, jednak metoda pozwala na odnowienie powierzchni mocno zniszczonych schodów z widocznymi, głębokimi zarysowaniami i niewielkimi ubytkami drewna.

Wiesz już, jak odnowić schody bez cyklinowania. A może zainteresuje Cię, co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek? Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami. Podpowiemy Ci między innymi, jakie schody zajmują najmniej miejsca.

ikona podziel się Przekaż dalej