Klej do parkietu - najistotniejsze informacje

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kleju do podłóg drewnianych. Charakteryzują się one jednak różnymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi. Stosowane mogą być na różnych podłożach i do różnych rodzajów parkietu. Przy zakupie kleju do podłogi drewnianej warto zwrócić uwagę na skład chemiczny tych preparatów, na to czy wydzielają zapach.

Istnieją różne kryteria podziału klejów do parkietu, a co za tym idzie mnogość rodzajów tych klejów. Przedstawimy tutaj najbardziej popularne typy tych klejów, ich właściwości oraz możliwości ich zastosowania, przeciwwskazania oraz inne porady i opinie dotyczące klejów do drewnianych podłóg. Poszczególne rodzaje klejów do podłogi drewnianej różnią się czasem wiązania oraz ceną. Jeśli planujesz inwestycję w parkiet drewniany, ten kalkulator kosztów remontu i wykończenia wnętrz pomoże ci oszacować budżet na ten cel.

Klej do parkietu - rodzaje

Klej kauczukowy do parkietu

Kleje kauczukowe to kleje dyspersyjne oraz kleje rozpuszczalnikowe, które otrzymuje się poprzez dyspersję kauczuku syntetycznego lub naturalnego w rozpuszczalniku organicznym. Takie kleje dyspersyjne stosuje się do parkietów i mozaik z tradycyjnych gatunków drewna krajowego, które są wrażliwe na wilgoć. Kleje dyspersyjne tego rodzaju sprawdzają się do parkietu bukowego, brzozowego, grabowego oraz jesionowego. Stosowany może być do desek podłogowych o długości do 350 mm.

Klej kauczukowy do parkietu charakteryzuje niska cena, użyty w nim rozpuszczalnik powoduje niewielkie spęcznienie. Te kleje do drewna charakteryzują się także bardzo długim czasem otwartym. Wadami tego rodzaju kleju jest krucha i szybko starzejąca się spoina oraz rozpuszczalnik w tym przypadku bardzo wolno parujący. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o parkiecie drewnianym.

Gdzie szukać fachowca od parkietów?

Jeżeli szukasz sprawdzonego fachowca od parkietów, wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi dostaniesz oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy.

Sprawdź!

Alkoholowy klej do parkietu

Kolejnym rodzajem kleju do desek podłogowych jest klej alkoholowy. To kleje rozpuszczalnikowe, które wytwarzane są na bazie syntetycznych żywic z alkoholowym rozpuszczalnikiem. Stosować go można do parkietu dębowego i parkietu z drewna egzotycznego oraz do mozaiki podłogowej z niemal wszystkich gatunków drewna. Można go stosować do desek podłogowych, których długość wynosi do 350 mm.

Zaletami tego kleju do podłóg drewnianych są niska cena oraz łatwość usunięcia go nawet z desek, na których nałożony jest lakier do parkietu. Tego typu kleje do drewna charakteryzuje także duża tolerancja na błędy wykonawcze. Kleje charakteryzują się jednak kruchą i stosunkowo szybko starzejącą się spoiną.

Klej poliuretanowo epoksydowy 2K do parkietu

Klej poliuretanowo epoksydowy 2K to klej dwuskładnikowy, który składa się z żywicy oraz utwardzacza. Klej ten stosować można do podłóg drewnianych każdego rodzaju, zarówno drewna krajowego, jak i gatunków egzotycznych. Można go używać na podłożu drewnianym, cementowym oraz anhydrytowym.

Klej do parkietu może być różnych rodzajów. Najbardziej popularny jest klej poliuretanowy do parkietu, dużą popularnością cieszą się także cyjanoakryle
Kleje do parkietu - rodzaje, opinie, ceny, porady, producenci

Tego typu kleje do drewna charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością spoiny na ścinanie, długim czasem otwartym do 2 godzin, bardzo dobrą reologią oraz świetną przyczepnością na podłożach różnego typu. Wymaga on jednak dobrego zorganizowania pracy parkieciarskiej. Występuje w postaci pasty o bardzo intensywnym zapachu. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o podłogach drewnianych.

Klej poliuretanowy 2K do parkietu

Kolejnym rodzajem kleju do parkietu jest klej poliuretanowy 2K. Jest to klej dwuskładnikowy, który składa się żywicy i utwardzacza. Tego typu kleje poliuretanowe do parkietu stosowane mogą być do wszystkich gatunków drewna krajowego i egzotycznego. Można je stosować na podłogach cementowych, anhydrytowych oraz drewnianych.

Dwuskładnikowe kleje poliuretanowe do parkietu charakteryzują się doskonałą wytrzymałością spoiny na ścinanie, dobrą przyczepnością na podłożach różnego typu, bardzo dobrą reologią oraz dobrą elastycznością. Występują w postaci pasty o łagodnym zapachu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby dobrze dobierać stosunek składników i dobrze organizować prace parkieciarskie.

Klej poliuretanowy 1K do parkietu

Poliuretanowy 1K to jednoskładnikowy klej, który może być sztywny lub elastyczny. Stosować go można na różnych rodzajach podłoża: cementowych, anhydrytowych lub drewnianych. Jednoskładnikowy klej poliuretanowy nadaje się do parkietu bukowego, dębowego jesionowego i wykonanego z innych gatunków drewna rodzimego oraz egzotycznego.

Klej ten charakteryzuje się bardzo długim czasem otwartym, bardzo dobrą reologią oraz bardzo dobrą przyczepnością niezależnie od podłoża. Można nim przyklejać deski bezpośrednio do płytek ceramicznych lub do lastryka. Klej ten występuje w formie pasty o łagodnym zapachu. Warto jednak również zwrócić uwagę na to, że na czas wiązania tego kleju duży wpływ ma wilgotność powietrza. A może zainteresuje cię także artykuł o renowacji parkietu?

Klej silanowy 1K do parkietu

Klej silanowy 1K jest klejem jednoskładnikowym, który powstaje z polimerów modyfikowanych silanem. Można go używać do wszystkich gatunków drewna na niemal każdym podłożu, między innymi cementowym, drewnianym i anhydrytowym.

Klej silanowy cechuje się bardzo długim czasem otwartym, elastyczną spoiną. Łatwo go usuwać z powierzchni, które pokrywa lakier do parkietu. Na czas wiązania kleju silanowego duży wpływ ma wilgotności powietrza. Charakteryzuje go niestety wysoka cena. A może zainteresuje cię także artykuł o cyklinowaniu parkietu?

Klej do parkietu - najlepsi producenci, ceny

Wśród producentów klejów do podłóg drewnianych warto zwrócić uwagę na preparaty takich uznanych firm w tej branży, jak między innymi Dragon, Maximus, Wakol, Ansercoll czy Artelit. Wpływ na cenę kleju do parkietu mają takie czynniki jak ich skład chemiczny, możliwość zastosowania, pojemność opakowania oraz producent.

Dwuskładnikowy klej poliuretanowy firmy Artelit o łącznej masie 5 kg kosztuje ok. 70 zł. Jednoskładnikowy syntetyczny klej do podłóg drewnianych firmy Dragon wiąże się z wydatkiem ok. 16 zł za puszkę o masie 1 kg. Jednoskładnikowy klej do drewnianych podłóg produkcji Ansercoll to cena ok. 70 zł za opakowanie o masie 5,5 kg. Dwuskładnikowy klej do parkietu od firmy Maximus o masie 10 kg to koszt w granicach ok. 230 zł. Natomiast jednoskładnikowy klej do podłogi drewnianej produkcji Wakol o masie 6,75 kg to wydatek rzędu ok. 169 zł.

Przy układaniu desek parkietowych na podłodze bardzo ważny jest dobór odpowiedniego kleju. Kleje do drewnianych podłóg charakteryzują się różnymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi, różnym czasem wiązania oraz różnymi możliwościami zastosowania. Przy doborze kleju powinniśmy zwrócić uwagę na to z jakiego gatunku drewna jest parkiet, z jakiego materiału jest podłoże, na którym położony zostanie parkiet.

ikona podziel się Przekaż dalej