Klepka dębowa - podstawowe informacje

Bez wątpienia najważniejszą cechą drewna dębowego jest jego wytrzymałość znacznie większa niż w przypadku innych gatunków drewna. Dzięki temu klepka dębowa parkietowa jest odporna na mechaniczne uszkodzenia i szeroko stosowana również w pomieszczeniach, gdzie panuje bardzo wzmożony ruch, jak na przykład w korytarzach czy w przedpokojach. Te właściwości oraz wysokie walory estetyczne i elegancja sprawiają, że klepka dębowa ma bardzo dobre opinie. Jeśli planujesz inwestycję w parkiet drewniany, ten kalkulator kosztów remontu i wykończenia wnętrz pomoże ci oszacować budżet na ten cel.

Wśród walorów wizualnych, jakimi charakteryzuje się ta klepka parkietowa, warto wspomnieć przede wszystkim o unikalnej, ciekawej kolorystyce oraz usłojeniu. Dzięki tym właściwościom parkiet dębowy może nadać niezwykłego charakteru każdemu wnętrzu. Dębowa klepka parkietowa dostępna jest w sprzedaży w różnych, oryginalnych odcieniach brązu, dzięki czemu mamy możliwość zastosowania przy jej użyciu bardzo ciekawych aranżacji wnętrz. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o parkiecie drewnianym.

Warto również wspomnieć o tym, że parkiet dębowy można bez żadnych ograniczeń poddać procesowi lakierowania specjalnym lakierem do parkietu. Klepkę dębową można także bez problemu poddać procesowi olejowania. Dzięki swym właściwościom oraz walorom estetycznym parkiet dębowy cieszy się największym uznaniem i najlepszymi opiniami wśród podłóg drewnianych.

Rodzaje parkietu dębowego

Dębowy parkiet klasyczny

Parkiet dębowy klasyczny jest najpopularniejszym na rynku spośród wszystkich rodzajów parkietów dębowych. Zazwyczaj klepka dębowa parkietu klasycznego ma grubość wynoszącą ok. 16 mm - 22 mm. Tego rodzaju klepka parkietowa ma zazwyczaj długość wynoszącą 250 mm - 300 mm. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż charakteryzują się one wysoką izolacyjnością cieplną i akustyczną.

Klepka tego typu posiada Dużą grubość warstwy użytkowej, która zawiera się w przedziale od  9 mm do 11 mm. Umożliwia to szlifowanie i odnawianie. Warto tutaj wspomnieć, że nie można takiej klepki stosować we wnętrzach, w których zastosowano ogrzewanie podłogowe. Na tym rodzaju dębowych podłóg drewnianych można wielokrotnie przeprowadzać cyklinowanie.

Dębowy parkiet klasyczny charakteryzuje duża żywotność, jak również elegancki, ponadczasowy wygląd. Konstrukcja taka jest odporna odkształcenia. Dębowy parkiet klasyczny stosować można na każdym niemal podłożu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, iż rozwiązanie takie należy do bardzo kosztownych. A może zainteresuje cię także artykuł z cennikiem podłóg drewnianych?

Dębowy parkiet lamelowy

Parkiet lamelowy nosi także nazwę lamparkietu. Tego typu parkiet może być nawet o połowę tańszy niż dębowy parkiet klasyczny, posiadając również bardzo efektowny i atrakcyjny wygląd. Klepka podłogowa tego rodzaju parkietu dębowego ma odmienną budowę niż parkiet klasyczny.

Dębowa klepka takiego parkietu jest cieńsza niż w przypadku parkietu klasycznego i osiąga grubość od 10 mm do 14 mm grubości. Przekłada się to niestety się na gorszą jakość, zwłaszcza izolacyjność termiczna i akustyczna są niższe. Warto również wspomnieć o tym, że im klepka jest cieńsza, tym mniej można przeprowadzić cyklinowań. Wiążę się to z kolei z krótszą żywotnością takiej klepki. Dębowe klepki lamelowe mogą osiągać długość pomiędzy 200 mm a 500 mm.

Dębowy parkiet mozaikowy

Kolejnym rodzajem dębowych podłóg drewnianych jest parkiet mozaikowy. W tym typie parkietu dębowego klepka podłogowa może mieć grubość 8 mm, 10 mm lub 14 mm. Długość pojedynczej klepki mozaiki parkietowej wynosi zazwyczaj 640 mm, natomiast jej szerokość 320 mm. Tego typu parkiety dębowe występują najczęściej w różnych odcieniach brązu, co umożliwia ciekawą aranżację pomieszczeń przy użyciu mozaiki parkietowej.

Dębowa klepka parkietowa to najbardziej klasyczny sposób na wykończenie podłogi. Ładnie się prezentuje i jest bardzo trwała, ale ceny klepek potrafią być dość wysokie.
Klepka dębowa parkietowa - ceny, opinie, właściwości, porady

Taka klepka parkietowa często przybiera różne ciekawe wzory. W sprzedaży dostępne są małe elementy takiego parkietu, które przymocowane są siatki lub papieru, a następnie przyklejane do odpowiednio przygotowanego wcześniej podłoża. Ze względu na niewielką grubość ten rodzaj dębowego parkietu nie może być cyklinowany głęboko. Nie powinno się go też zbyt często czyścić. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o podłogach drewnianych.

Dębowy parkiet przemysłowy i dębowy parkiet warstwowy

Innymi typami parkietów dębowych są parkiet przemysłowy i parkiet warstwowy. Klepki dębowego parkietu przemysłowego mają grubość dochodzącą do 22 mm, natomiast ich szerokość może mieć od 80 mm do 100 mm. Są one trwałe i łatwe w montażu.

Warstwowy parkiet dębowy to idealne rozwiązanie dla tych użytkowników, którzy chcą postawić na urok naturalnego drewna dębowego. Parkiet taki może być dwuwarstwowy lub trójwarstwowy. Jeżeli górna jego warstwa ma grubość 3 mm do 7 mm można go cyklinować.

Klepka dębowa - producenci, cena

Jeżeli decydujemy się na zakup oraz montaż parkietu dębowego w naszym domu powinniśmy zwrócić uwagę na klepki takich renomowanych producentów jak między innymi Solpar, Barlinek oraz Multi Floor. Inni uznani producenci dębowych parkietów to takie firmy jak Jawo-Parkiet, Gajewski czy Predexpol. A może zainteresuje cię także artykuł o cyklinowaniu parkietu?

Na cennik klepki dębowej wpływ ma kilka czynników. Cena zależeć będzie od między innymi rodzaju klepki dębowej jej wymiarów oraz klasy drewna dębowego użytego do produkcji. Cennik parkietu drewnianego przedstawia się w następujący sposób:

 • klepka o wymiarach 70 mm x 600 mm - klasa I 125,00 zł/m², klasa II 105,00 zł/m², klasa III 75,00 zł/m²,
 • klepka o wymiarach 70 mm x 500 mm - klasa I 115,00 zł/m², klasa II 100,00 zł/m², klasa III 70,00 zł/m²,
 • klepka o wymiarach 70 mm x 400 mm - klasa I 110,00 zł/m², klasa II 95,00 zł/m², klasa III 65,00 zł/m²,
 • klepka o wymiarach 65 mm x 400 mm - klasa I 100,00 zł/m², klasa II 95,00 zł/m², klasa III 65,00 zł/m²,
 • klepka o wymiarach 70 mm x 350 mm - klasa I 105,00 zł/m², klasa II 90,00 zł/m², klasa III 65,00 zł/m²,
 • klepka o wymiarach 70 mm x 300 mm - klasa I 90,00 zł/m², klasa II 80,00 zł/m², klasa III 60,00 zł/m²,
 • klepka o wymiarach 65 mm x 300 mm - klasa I 90,00 zł/m², klasa II 80,00 zł/m², klasa III 60,00 zł/m²,
 • klepka o wymiarach 60 mm x 300 mm - klasa I 90,00 zł/m², klasa II 80,00 zł/m², klasa III 60,00 zł/m²,
 • klepka o wymiarach 50 mm x 300 mm - klasa I 80,00 zł/m², klasa II 70,00 zł/m², klasa III 60,00 zł/m²,
 • klepka o wymiarach 70 mm x 250 mm - klasa I 70,00 zł/m², klasa II 60,00 zł/m², klasa III 60,00 zł/m²,
 • klepka o wymiarach 60 mm x 250 mm - klasa I 70,00 zł/m², klasa II 60,00 zł/m², klasa III 50,00 zł/m².

Dąb jest twardym oraz bardzo wytrzymałym gatunkiem drewna. Dzięki temu parkiety wykonane z tego drewna cieszą się bardzo dużą popularnością wśród osób ceniących odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dębowe podłogi parkietowe mają również dobre opinie dzięki świetnemu wyglądowi, elegancji i możliwości pielęgnacji i zabezpieczenia, na przykład lakierem do parkietu. Deski podłogowe dębowe to wybór wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej