Rodzaje i montaż listew przypodłogowych oraz ceny

Drewniane listwy przypodłogowe

Drewniane listwy przypodłogowe są dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach, gdzie znajdują się podłogi drewniane. Na rynku dostępne są ich różne rodzaje i kształty. Możemy kupić drewniane listwy przypodłogowe w kształcie ćwierćwałka, popularna jest także wysoka listwa drewniana. Można także kupić listy wyoblone lub ścięte cokoły. W przypadku listew z drewna możemy wybrać materiał surowy, fornirowany lub lakierowany.

Listwy drewniane są mocowane do ścian za pomocą gwoździ, kołków lub kleju. Możne je również wsuwać w podłogi drewniane, a dokładnie w dylatacje. Listwy należy przycinać w miejscach łączenia pod kątem 45O.

Cena listew z drewna zależy od ich wysokości, użytego materiału do konstrukcji, skomplikowania wzoru oraz wykończenia. Koszty takich listew z drewna kształtują się na poziomie 4 zł do nawet kilkudziesięciu zł za metr bieżący listwy o wysokości 3-4 cm. Wysoka listwa drewniana 9-10 cm to cena w granicach 40-50 zł za metr bieżący.

Listwy przypodłogowe MDF

Kolejnym rodzajem są listwy z MDF. Mogą być lakierowane lub okleinowane. Można je zamówić w dowolnym kolorze, popularne są białe listwy przypodłogowe jak również drewnopodobne. Listwy przypodłogowe z MDF charakteryzują się masywnością i niezbyt dużą sprężystością profili. Listwy przypodłogowe z MDF dostępne są m.in. we wzorach klasycznych, nowoczesnych lub frezowanych.

Montaż listew z MDF wygląda podobnie jak listew drewnianych. Listwa przypodłogowa z MDF jest najczęściej wyższa niż drewniana, ponadto listwa przypodłogowa z tego materiału łatwiej dopasowuje się do ściany.

Przy zakupie warto zapytać lub sprawdzić długość listwy. Cena może być podawana za metr bieżący lub też za inną długość. Listwa przypodłogowa może być sprzedawana w długościach 2,0; 2,5; 2,65; 2,70 czy 2,75 m. Cena takich listew waha się od ok. 10 zł za metr bieżący za listwy o wysokości 6 cm do nawet ok. 60 zł za metr bieżący za listwą o wysokości 17 cm.

Gdzie szukać fachowca od parkietów?

Jeżeli szukasz sprawdzonego fachowca od parkietów, wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi dostaniesz oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy.

Sprawdź!

Listwy przypodłogowe PCV

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są listwy przypodłogowe PVC. Listwy te są dostępne w wielu kolorach (dużą popularnością cieszą się białe listwy przypodłogowe z PCV) i wzorach. Można je kupić wraz z systemami łączników i mocowań.

Należy jednak pamiętać, że listwy, które są mocowane klamrami mogą nie zawsze dobrze przylegać do ścian. O wiele lepiej sprawdzają się listwy przypodłogowe PCV, które składają się z elementów dolnych i górnych. Elementy dolne są mocowane specjalnymi kołkami bezpośrednio do muru. Natomiast elementy górne zasłaniają mocowania, mogą być zatrzaskowe lub klejone. Dzięki takiej konstrukcji są one solidnie zamocowane. Umożliwia to też łatwy częściowy demontaż.

Listwa przypodłogowa z PVC to cena od ok. 4 zł za długość listwy 1 m do ok. 30 zł za 1 m listwy. Jednak takie listwy są sprzedawane najczęściej w długości 2,5 m.

Poliuretanowe listwy przypodłogowe

Kolejnym typem są listwy wykonane z poliuretanu. Poliuretanowe białe listwy przypodłogowe są znakomitym materiałem do malowania. Białe listwy przypodłogowe z poliuretanu dostępne są w profilach flex. Są one bardzo sprężyste, dzięki temu montaż listew przypodłogowych na krzywiznach i łukach nie powinien sprawiać kłopotu.

Znakomicie sprawdzają się do płytek. Dzięki temu, że są produkowane jako białe listwy przypodłogowe z możliwością pomalowania na dowolny kolor, łatwo je dopasować do podłogi pokrytej płytkami. Są one wykonane z twardego materiału, odpornego na wilgoć oraz uszkodzenia.

Listwa przypodłogowa PCV to jedeno z najlepszych, najbardziej estetycznych rozwiązań. Jest łatwa w montażu, ale niezbyt trwała.
Listwy przypodłogowe - rodzaje, materiały, trwałość, montaż, gdzie kupić?

Wysoka listwa poliuretanowa ok. 15 cm to cena od ok. 9 zł do 30 zł za metr bieżący. Należy zwrócić uwagę, że najczęściej jest ona sprzedawana w odcinkach liczących 2 m.

Listwy przypodłogowe aluminiowe i stalowe

Listwy przypodłogowe aluminiowe produkowane są z anodyzowanego aluminium. Natomiast listwy stalowe produkowane są ze stali nierdzewnej. Nakłada się je bezpośredniego na surową ścianę przed tynkowaniem. Aby przymocować aluminiowe i stalowe listwy przypodłogowe do ścian konieczne jest użycie specjalnych klejów.

Listwy aluminiowe i stalowe cechują się nowoczesnym stylem oraz znakomitymi parametrami użytkowymi. Aluminium i stal są materiałem dosyć kosztownym, jednak cechują się dużą trwałością i estetyką. Będą doskonale komponować się do płytek ceramicznych.

Listwy z aluminium to cena ok. 20 zł do ok. 150 zł za metr bieżący dla listew o wysokości 5-8 cm. Natomiast listwy wykonane ze stali nierdzewnej będą kosztować od ok. 40 zł do 150 zł za metr bieżący za listwy o wysokości 4-8 cm.

Cokoły ceramiczne

Do płytek doskonale pasują cokoły ceramiczne. Są one najczęściej wykonane jako część kolekcji glazury i stylistycznie do niej dopasowane. Charakteryzują się bardziej rozbudowanym, przestrzennym profilem oraz wyobloną fabrycznie wykończoną górną krawędzią.

Materiał ten sprawdza się szczególnie w narażonych na wilgoć i częsty kontakt z wodą pomieszczeniach jak łazienki czy kuchnie. Cena cokołów ceramicznych to przedział od ok. 6 zł za m2 nawet aż do 100 zł za sztukę.

Jak wybrać i dopasować listwy przypodłogowe?

Dopasowanie do podłogi

Dobrze, aby stylistycznie listwy dopasować do podłogi. Szczególnie dobrą kompozycja będzie dopasowanie do drewnianej podłogi drewnianej listwy. Do ciemnych drewnianych podłóg pasują niskie profile oraz ćwierćwałki. Do posadzek z jasnego drewna pasują wyższe cokoły.

Do podłóg laminowanych dobrze wyglądać będą listwy o takim samym kolorze, wykończeniu lub wzorze. Znakomicie sprawdzą się tu także poliuretanowe białe listwy przypodłogowe, które można pomalować na dowolny kolor.

W przypadku posadzek ceramicznych, cokoły ceramiczne sprawdzają się w łazienkach i kuchniach. W innych pomieszczeniach sprawdzą się listwy z drewna lub MDF. Podobnie w przypadku podłóg pokrytych wykładziną.

Dopasowanie do stolarki drzwiowej i okiennej lub koloru ściany

Innym kluczem do dobrego wybrania listew jest dopasowanie ich do stolarki drzwiowej oraz okiennej. Gdy nasze drzwi i okna wykonane są z PCV, również z tego materiału można ułożyć cokoły. Do okien i drzwi wykonanych z PCV, będących w kolorze białym, dobrze będą pasować białe listwy przypodłogowe z poliuretanu. Podobnie drewniana stolarka okienna i drzwiowa będzie dobrze wyglądać z drewnianymi listwami.

Listwy przypodłogowe można również dopasować do koloru ścian. Tutaj najlepszym materiałem będą poliuretanowe białe listwy przypodłogowe, które dają możliwość łatwego pomalowania na dowolny kolor.

Gdzie kupić listwy przypodłogowe?

Białe listwy przypodłogowe z poliuretanu, drewniane listwy, listwy podłogowe wykonane z MDF czy PCV, a także listwy aluminiowe i stalowe oraz cokoły ceramiczne można kupić w wielkopowierzchniowych marketach budowlanych, takich jak VOX, Castorama, Obi, czy Cezar.

Oprócz wspomnianych marketów jak Cezar, Castorama, VOX i Obi listwy przypodłogowe dostępne są w tradycyjnych sklepach budowlanych, składach budowlanych i hurtowniach. Przed zakupem warto zajrzeć do różnych miejsc, aby wybrać najsolidniejszy materiał w jak najkorzystniejszej cenie.

Listwy przypodłogowe są zarówno detalem kompozycji wnętrza, jak i elementem, który spełnia swoje praktyczne zadania. Warto więc zastanowić się przed wyborem cokołów na jaki materiał się zdecydować, przeanalizować ich właściwości i ceny.

ikona podziel się Przekaż dalej