Parkiet bukowy o niezwykłej wytrzymałości

Buk to bardzo trwałe i wytrzymałe drzewo. Jego drewno jest bardzo twarde i mało podatne na uszkodzenia. Na dodatek wyróżnia się niezwykle jednolitą strukturą. O ile parkiet dębowy lub parkiet jesionowy mogą mieć w swojej strukturze bardzo widoczne słoje i zniszczenia, o tyle na deskach bukowych raczej ich nie zobaczysz.

Buk ma jasnobrązowe drewno, ale w trakcie obróbki i przygotowania klepek można nadać mu różne kolory w sposób naturalny. Długie składowanie na powietrzu lub parzenie zmienia odcień na bardziej intensywny. Czasami na drewnie pojawiają się czerwone plamy – chociaż mogą wyglądać ładnie, oznaczają, że klepki będą mniej elastyczne. Dlatego do domu nadaje się przede wszystkim drewno najwyższej jakości.

Parkiet bukowy świetnie sprawdza się w całym domu. Warto jednak wiedzieć, że jest nieco mniej odporny na wilgoć, niż na przykład parkiet jesionowy czy sosnowy. Z tego względu należy wybierać drewno parzone i zastosować lakier do parkietu. Olejowanie parkietu bukowego także wchodzi w grę, wtedy będzie mniej połyskliwy, zdecydowanie bardziej stonowany. Sprawdź także artykuł z aktualnym cennikiem podłóg drewnianych.

Parkiet bukowy do wszystkich pomieszczeń

Tak naprawdę deska podłogowa bukowa świetnie sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach, może poza łazienką. Drewno jest twarde i odporne na uszkodzenia, dlatego można je zamontować w korytarzu czy kuchni, nie tylko w mniej intensywnie używanych pomieszczeniach.

Parkiet bukowy ma niezwykły urok. Polega on przede wszystkim na tym, że drewno jest stonowane i delikatne. Oczywiście lakiery do parkietu nadają mu połysku – w tej wersji dobrze sprawdza się w klasycznych i eleganckich wnętrzach. Olejowanie parkietu wydobędzie jednak z niego niezwykły, delikatny odcień. Dzięki temu świetnie sprawdza się także do bardziej nowoczesnych aranżacji, można połączyć go zarówno z jasnym stylem skandynawskim, jak i z intensywnymi barwami. Buk naprawdę pasuje do wszystkiego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o parkiecie dębowym?

Gdzie szukać fachowca od parkietów?

Jeżeli szukasz sprawdzonego fachowca od parkietów, wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi dostaniesz oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy.

Sprawdź!

Deska podłogowa bukowa – parametry użytkowe

Parkiet bukowy pojawia się w ofercie bardzo wielu firm - i tych mniejszych, i tych większych. Najczęściej w ofercie znajdują się niewielkie prostokątne lub kwadratowe klepki. Buk jest bardzo wytrzymały, ponieważ jego gęstość, w porównaniu do innych rodzajów drewna, jest stosunkowo wysoka. Dzięki temu drewno jest twarde, więc trudno ścieralne. To najważniejsza cecha drewna na podłogę, która sprawia, że dobrze założony parkiet będzie służył w domu przez wiele lat (ścieralność buku w stosunku do grabu wynosi 0,43).

Parkiet bukowy oraz deska podłogowa bukowa i szacowane ceny zakupu podłogi bukowej lub podłóg z naturalnego drewna
Parkiet bukowy - ceny, opinie, wiodący producenci, parametry użytkowe

Jednak drzewo bukowe ma także spore wady. Jedną z nich jest to, że źle reaguje na wilgoć. Ma tendencję do rozszerzania się i pękania pod wpływem wysokiej wilgoci, a zwłaszcza jej zmian. W zawilgoconych pomieszczeniach szybko traci na trwałości. W tym wypadku może jednak pomóc odpowiednia konserwacja. Warto poszukać desek, które już zostały odpowiednio przygotowane i zabezpieczone przed wilgocią. Jeśli planujesz parkiet w salon, ten kalkulator kosztów remontu i wykończenia wnętrz pomoże ci w oszacowaniu budżetu.

Cena parkietu bukowego

Trudno jest podać cenę parkietu bukowego. Wszyscy producenci ustalają własny cennik, który jest bardzo szeroki, ponieważ znajduje się w nim bardzo wiele wariantów. Jak wszystkie materiały budowlane, także klepki parkietowe mają swoje wahania cen w ciągu roku. Cena parkietów drewnianych jest zależna od wielu czynników.

Najważniejszym jest jakość drewna. Jest ono podzielone na klasy, a przyporządkowanie do każdej z nich jest ściśle regulowane rozporządzeniem i podlega kontroli. Drewno najwyższej klasy jest oczywiście najdroższe, a różnice w cenie między klasą I i II mogą wynosić nawet kilkadziesiąt złotych na metrze kwadratowym. Ponadto wszystko zależy od tego, czy deski były wcześniej olejowane, lakierowane czy po prostu politurowane. Można także zakupić surowe drewno, koszt za drewno pierwszej klasy to od 100 do 130 zł/m2, deski lakierowane potrafią kosztować już ponad 200 zł.

Produkcją parkietów drewnianych zajmują się zarówno wielkie firmy, jak i drobne, rodzime tartaki. W tych pierwszych przyjdzie ci zapłacić trochę drożej (na przykład parkiety Jawor, Solpar czy BudNet), ale z drugiej strony czasami możesz też od razu wynająć ekipę, która zajmie się ułożeniem desek, dobierze odpowiedni klej do parkietu. Małe tartaki oferują dobrej jakości surowe drewno, które należy poddać obróbce i przede wszystkim – odpowiednio zabezpieczyć. Może to być nieco trudne dla laika, a niższy cennik nie wynagrodzi nieodpowiednio zrobionej podłogi. Sprawdź także ten artykuł o kosztach ułożenia parkietu w salonie.

ikona podziel się Przekaż dalej