Zalety parkietu dębowego

Coraz więcej osób docenia wyjątkową wytrzymałość dębu na uszkodzenia mechaniczne, która sprawia, że możemy go wykorzystać również w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. Jego zaletą są też walory wizualne. Parkiet dębowy wyróżnia się unikalną kolorystyką i usłojeniem, dlatego też nadaje każdemu wnętrzu niezwykłego charakteru. Dostępny w różnych odcieniach brązu parkiet pozwala na stworzenie unikalnej aranżacji. Bez problemu możemy go również poddawać procesom lakierowania czy olejowania. Sprawdź także, co warto wiedzieć o parkietach i podłogach drewnianych.

Parkiet dębowy – rodzaje

Najpopularniejszym rodzajem parkietu pozostaje parkiet klasyczny. Grubość klepki dębowej wynosi zazwyczaj 22 mm, jednak możemy też spotkać klepki parkietowe wykonane z drewna egzotycznego, które mają zaledwie 15 mm grubości. Tego typu parkiet wyróżnia się dużą grubością warstwy użytkowej (9-11mm), dzięki czemu możliwe staje się jego odnawianie i szlifowanie. Niemożliwe jest jednak jego zastosowanie we wnętrzach z ogrzewaniem podłogowym.

W tego typu pomieszczeniach sprawdzi się natomiast parkiet lamelowy, ponieważ krótsza klepka dębowa posiada 10-14 mm grubości. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim atrakcyjna cena, która jest o połowę mniejsza niż cena parkietu tradycyjnego.

Nieco uproszczonym rodzajem parkietu będzie parkiet dębowy mozaikowy, który składa się z elementów o grubości 8,10 lub 14 mm. Na rynku możemy znaleźć płyty, które mają zazwyczaj wymiary: 320 mm szerokości i 640 mm długości. Mozaiki dębowe występują w różnych kolorach brązu, co z pewnością zadowoli osoby, które pragną stworzyć nietuzinkową aranżację.

Gdzie szukać fachowca od parkietów?

Jeżeli szukasz sprawdzonego fachowca od parkietów, wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi dostaniesz oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy.

Sprawdź!

W grupie parkietów dębowych znajdziemy też parkiet przemysłowy, który wyróżnia się wysoką trwałością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, ale również łatwością montażu. W tym przypadku grubość klepki parkietowej wynosi nawet 22 mm, a szerokość oscyluje w granicy 8-10 mm.

Parkiet dębowy warstwowy będzie natomiast idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie niewątpliwy urok naturalnego drewna. Warstwa górna klepki parkietowej ma grubość 3-7 mm. Parkiet, który charakteryzuje się dwu- lub trójwarstwową konstrukcją można cyklinować.

Klepka parkietowa – sposób montażu

Powierzchnia do klejenia klepki parkietowej powinna mieć odpowiednio przygotowana. Ważne jest, aby była sucha i czysta, ale też miała właściwą przyczepność. Do uzupełnienia ubytków w podłożu możemy użyć mas wyrównujących. Czasem koniecznością staje się wykorzystanie preparatu gruntującego w celu wyrównania chłonności powierzchni, na której znajdzie się parkiet dębowy. Sprawdź także porady na temat podłóg z drewna.

Parkiet dębowy był złożony z klepek, ich montaż nie jest trudny. Cena klepek może być jednak dość wysoka.
Parkiet dębowy - cena, montaż, rodzaje i wymiary desek

Istotnym czynnikiem jest też wybór odpowiedniego rodzaju kleju. Nie każdy będzie pasował do klepki dębowej. Podczas układania parkietu należy również zachować odpowiednią temperaturę (większa niż 15°C) i wilgotność (mniejsza niż 70%) w pomieszczeniu. Takie warunki powinny być również utrzymane po wykonaniu prac. Drewno dębowe jest podatne na kurczenie się i rozszerzanie, dlatego niezbędna jest odpowiednia wentylacja wnętrza, w którym został położony parkiet dębowy. W przeciwnym razie możemy przyczynić się do powstania odkształceń klepki parkietowej.

Klej należy nanosić na podłoże za pomocą packi ząbkowanej. Warto pamiętać, aby docisnąć klepkę dębową drewnianym młotkiem, aby zapobiec uszkodzeniu powierzchni i naroży parkietu. Parkiet dębowy układamy tak, aby pióra znalazły się we wpustach. Dzięki temu unikniemy powstania szczelin między klepkami podłogowymi.

Cena parkietu z dębu

Pomimo doskonałych właściwości i walorów wizualnych, parkiet dębowy czy klepka dębowa nie należy do najtańszych inwestycji. Za metr kwadratowy klepki dębowej będziemy musieli zapłacić ok. 100 zł, podczas gdy panele podłogowe mogą nas kosztować 30 zł/m2.

ikona podziel się Przekaż dalej