Deski podłogowe drewniane – ogólna charakterystyka

Tarcica podłogowa – krótki opis

Dzisiejsze podłogi drewniane w małym stopniu przypominają deski podłogowe z dawnych lat. Przykładem może być popularna Deska Barlinecka. Zmienił się zarówno proces ich produkcji, jak i możliwości konserwacji położonej podłogi. Nie zmienił się natomiast jeden element. W dalszym ciągu klasyczna podłoga z desek sosnowych niewątpliwie wpływa pozytywnie na wystrój pomieszczeń. Dzięki drewnu sosnowemu ułożonemu na podłodze wnętrza nabierają z jednej strony elegancji, ale z drugiej strony uniwersalności.

Sosnowe deski podłogowe są wręcz ponadczasowe i bez problemu mogą dopasować się do każdej aranżacji. Dodatkowo są to bezpieczne deski na podłogę, jak również przyjemne w dotyku przykładowo podczas siedzenia na nich. Tarcica podłogowa czy inne podłogi wykonane z drewnianych desek iglastych idealnie nadają się do położenia bez problemu przykładowo na wylewce betonowej. Grubość desek drewnianych najczęściej jest w zakresie 20-32 mm. Szerokość natomiast wahać się może w przedziale 10-15 cm. Jeśli chodzi o długość pojedynczej deski, to te rozpiętości mogą być duże od 0,5 m do nawet 2 m i więcej.

Aby sosnowe deski podłogowe zachowały swoje walory estetyczne na długie lata należy je odpowiednio konserwować. Już na etapie produkcji czy też podczas układania tarcicy podłogowej można ją odpowiednio wykończyć w zależności od upodobań. Z łatwością można przeprowadzić proces szczotkowania, postarzania czy olejowania. Dzięki tym zabiegom sosnowe deski podłogowe może idealnie komponować się z różnymi rodzajami materiałów budowlanych takimi jak szkło, kamień czy stal. Jeśli planujesz wykonanie takiej podłogi drewnianej, sprawdź także ten artykuł z cennikiem desek sosnowych.

Sosnowe podłogi drewniane – sposób układania

Podłogi drewniane najczęściej układa się na tak zwanych legarach. Drewno wykorzystane do produkcji desek podłogowych powinno być twarde o gęstości minimum 500 kg/m³. Dlatego sosnowe deski podłogowe idealnie się do tego nadają. Boczne ścianki desek posiadają wpusty i wypusty, które pozwalają na łączenie się ich między sobą. Zakończenia desek są proste, dlatego na długości układane są na styk.

Warto jednak zwrócić dużą uwagę na prawidłowe przechowywanie desek podłogowych przed ich ułożeniem. Wilgotność desek powinna być w zakresie 6-12 %, a optymalnie było by nawet 7-9 %. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieprawidłowy stopień wilgotności może doprowadzić do odkształcania się oraz unoszenia krawędzi desek, co nazywane jest „łódkowaniem”.

Aby prawidłowo przechowywać sosnowe deski podłogowe, należy trzymać się kilku zasad. Najlepszą opcją będzie składowanie ich przez dwa tygodnie w pomieszczeniu, w którym mają zostać ułożone. Dzięki temu deski podłogowe oraz wnętrze wyrównają wilgotność. W przypadku świeżo wybudowanego domu należy uważać, aby wilgoć, która wydostaje się z wylewek, ścian czy tynków nie została pochłonięta przez drewno. W tym celu dobrze jest włączyć ogrzewanie nawet latem lub wietrzyć dom.

Cena podłogi z desek sosnowych

Jednym z najpopularniejszych modeli desek podłogowych jest Deska Barlinecka. Składa się ona wyjątkowo z trzech warstw prawdziwego drewna. Ułożone są one w nowoczesną konstrukcję krzyżową. Kupując Deskę Barlinecką można przekonać się o wielu jej zaletach, które wpływają na pozytywne opinie oraz ostateczny wybór klientów.

Wśród sosnowych desek podłogowych znaleźć można dużo polecanych modeli z dobrymi opiniami. Dzisiejsze materiały na deski podłogowe są wysokiej jakości. Jeśli chodzi o cenę, to występują nieznaczne różnice. Wpływ na to mają często okresowe promocje w marketach budowlanych czy u producentów.

Przegląd oferty sosnowych desek podłogowych

Model deski podłogowej

Orientacyjna cena

Deska podłogowa sosnowa, klasa rustic 25 mm x 113 mm x 2400 mm

56,14 zł za sztukę

Deska sosnowa Floorpol 25 x 123 x 2450 mm 1,507 m2

78,33 zł za sztukę

Deska sosnowa Floorpol 20 x 115 x 2000 mm 1,38 m2

55,17 zł za sztukę

Deska podłogowa sosnowa klasa AB Drewmex 1,152m2 24 x 120 x 2400 mm

52,98 zł za sztukę

Podłoga z desek sosnowych oraz sosnowe deski podłogowe i ich cena
Sosnowe deski podłogowe krok po kroku, czyli ich cena i opinie

Porady przy wyborze sosnowej podłogi drewnianej

Deska podłogowa - opinie czy upodobania? Czym się kierować?

Wybierając deski podłogowe można kierować się ceną oraz opiniami. Dobrze jest jednak podążać za własnym gustem. Trudno jest wymagać od podłogi, aby była wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ służy ona głównie do chodzenia. Nie ma drewna podłogowego, którego nie można zarysowań czy uszkodzić. Oczywiście są możliwości ochrony podłogi przykładowo poprzez olejowanie. Można zatem wybrać podłogi drewniane zgodne z własnymi upodobaniami.

Na podłodze sosnowej pokrytej lakierem będzie widać drobne zarysowania, dlatego warto unikać jej w przypadku posiadania kota czy innych zwierząt. Związane jest to z tym, że lakier wbrew ogólnej opinii nie utwardza drewna. Z uwagi na wytrzymałość wybierane są głównie lakiery miękkie i elastyczne. Minusem lakierów tworzących twardą powłokę jest tendencja do złuszczania się go po pewnym czasie.

Odpowiedni wybór sosnowych desek podłogowych

Jak już wcześniej zostało wspomniane deski sosnowe posiadają po bokach wpust i wypust umożliwiający ich montaż. Jeśli jednak projektowana jest podłoga z unikalnym wzorem w kwadraty czy inne kształty, wymagane są specjalne deski. Ułożenie na legarach desek prostopadle względem siebie tak, aby tworzyły kwadraty jest możliwe. Potrzebne są jednak do tego specjalne deski o wyprofilowanych wszystkich czterech bokach. 

Robiąc zakupy w markecie budowlanym czy bezpośrednio u producenta dziwić mogą deski o różnej długości umieszczone w jednym zamówieniu. Wykorzystując taką opcję, można podłogę ułożyć w sposób na tzw. okrętówkę. W tym przypadku chodzi o układanie desek różnej długości obok siebie.

Składając zamówienie na sosnowe deski podłogowe o łącznej powierzchni 50 m2 dostać można paczkę materiału składającego się z elementów różnej długości, ale umożliwiających ułożenie podłogi o zakładanej powierzchni. W ofercie producentów często znaleźć można zakresy długości poszczególnych desek podłogowych przykładowo 50-120 cm czy 100-180 cm. Deska podłogowa z drewna sosnowego to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii podłogi drewniane