Ile wody zużywa pralka na jedno pranie? Gdzie sprawdzić średnie zużycie litrów wody?

Ilość litrów pobieranych na jedno pranie – średnie zużycie wody w pralkach

Zanim odpowiemy na pytanie, ile wody zużywa pralka, musimy omówić czynniki, które wpływają na średnie zużycie. Okazuje się bowiem, że dostępne w ofertach sprzedaży pralki posiadają bardzo zróżnicowane zużycie od 39 do ponad 60 litrów na jedno pranie.

Ile litrów wody bierze pralka na jedno pranie? Zużycie wody będzie uzależnione od klasy efektywności energetycznej. Im wyższa klasa efektywności energetycznej, tym niższy pobór wody i energii elektrycznej. Starsze pralki pobierają znacznie większe ilości wody niż nowoczesne, bardziej ekologiczne urządzenia. Dlatego warto zapoznać się z kartą produktu, na których znajdziemy średnie zużycie wody oraz pobór prądu.

Zużycie wody na jedno pranie będzie także uzależnione od wybranego trybu. Nowoczesne pralki posiadają tryby ekologiczne, które wykorzystują zmniejszoną ilość wody. Co ważne, oszczędność wody nie ma negatywnego wpływu na jakość prania. Duże znaczenia w poborze wody odgrywa także wielkość bębna. Możemy przyjąć w uproszczeniu, że im mniejszy jest bęben pralki, tym mniej bierze ona wody na jedno pranie. Założenie obejmuje porównanie pralek o tej samej efektywności energetycznej.

Ile wody zużywa pralka na jedno pranie? Sprawdzamy średnie zużycie

Jak już wiemy, średnie zużycie wody przez pralkę będzie uzależnione między innymi od pojemności bębna. Przyjmuje się, że pralka o ładowności 5 kilogramów pobiera średnio 40 litrów na jedno pranie w standardowym cyklu.

Zużycie pralek o ładowności 6 kilogramów wzrasta do średniej wartości 42 litrów. Z kolei pralka z załadunkiem do 7 kilogramów bierze średnio 44 litry wody na jedno pranie. Większy bęben oznacza większe zużycie. Tym samym pralka o ładowności 8 kilogramów bierze około 45 litrów wody na jedno pranie. Sprzęt o ładowności 9 kilogramów pobiera około 49 litrów wody.

Uśredniając, pralka ustawiona na standardowy cykl prania pobiera około 45 litrów wody na jedno pranie. Średnie zużycie wody może znacząco zmaleć przy wykorzystaniu trybów eco. Oszczędna, niewielka pralka pracująca w trybie eco może pobierać poniżej 30 litrów na jedno pranie. Jest to bardzo niskie zużycie, które osiągają głównie pralki o ładowności 5 kilogramów.

Co ciekawe, ładowane od góry pralki na ogół posiadają nieco większe zużycie niż ich ładowane od przodu odpowiedniki. Wiąże się to ze specyfiką konstrukcji urządzeń. Bęben ładowany od góry wymaga większego wypełnienia wodą w celu zapewnienia cichej i efektywnej pracy. Dlatego pralka ładowana od góry przeważnie pobiera o kilka litrów wody więcej niż ładowana od przodu pralka o takiej samej pojemności. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat liczników wody.

Ile wody zużywa pralka? Sprawdzamy średnie zużycie wody w wybranych modelach

Każda pralka może posiadać nieco odmienne zużycie wody na cykl prania. Dlatego poniżej omówimy parametry kilku wybranych modeli. Są to pralki, które znajdziemy w ofercie sprzedaży wielu marketów i sklepów branżowych. W zestawieniu znajdują się pralki ładowane od przodu oraz od góry.

  • Pralka INDESIT MTWSC51051WPL – nasz pierwszy przykład to pralka ładowana od przodu z załadunkiem 5 kg. Urządzenie marki Indesit pobiera 41 litry wody na jeden cykl prania. Deklarowane zużycie energii elektrycznej zostało przeliczone na 100 cykli prania i wynosi 71 kWh.
  • Pralka SAMSUNG WW65AA626TH – model z załadunkiem 6,5 kg spełnia wymogi klasy D efektywności energetycznej. Zużycie wody na jeden cykl prania wynosi 44 litry, z kolei średnie zużycie energii elektrycznej na 100 cykli to 67 kWh.
  • Pralka SHARP ES-HFM6102WD-PL – model ładowany od przodu z załadunkiem 6 kg. Posiada 43 litry zużycia wody na cykl prania i 65 kWh zużycia prądu w przeliczeniu na 100 cykli.
  • Pralka WHIRLPOOL MTDLRS65230SS PL/N – ładowana od góry pralka z załadunkiem 6,5 kilogramów. Pobiera 44 litry wody na cykl prania. Średnie zużycie energii elektrycznej wynosi 66 kWh na sto cykli.
  • Pralka AEG LTN7E272P – model ładowany od góry z pojemnością załadunku 7 kg. Spełnia wymogi klasy C efektywności energetycznej. Zużycie wody na cykl prania wynosi 45 litrów. Z kolei zużycie energii elektrycznej na sto cykli prania to 59 kWh.
  • Pralka BEKO PWUV7646XME – pralka z załadunkiem 7 kg, spełniająca wymogi klasy D efektywności energetycznej. Model ładowany od przodu posiada funkcje parowe i możliwość sterowania za pomocą smartfona. Zużycie wody na jeden cykl prania to 44 litry, natomiast zużycie prądu wynosi 69 kWh na sto cykli.
  • Pralka AEG ML7FSE48SP – kolejny model to pralka AEG z załadunkiem 8 kg. Model ładowany od przodu spełnia wymogi klasy C efektywności energetycznej. Średnie, zadeklarowane zużycie wody na jeden cykl prania wynosi 47 litrów, z kolei pobór prądu to 63 kWh.
  • Pralka SAMSUNG WW80AA126TE – to duża pralka z załadunkiem 8 kg. Model marki Samsung wyposażono w silnik interwałowy i funkcje parowe. Zużycie wody na jeden cykl prania wynosi 48 litrów. Deklarowane zużycie prądu na 100 cykli to 83 kWh.
  • Pralka LG F4WV5N9S2TE – urządzenie spełniające wymogi klasy B efektywności energetycznej. Model z bębnem o pojemności 9 kg posiada funkcje parowe i możliwość stertowania przy użyciu smartfona. Deklarowane zużycie wody na cykl prania wynosi 50 litrów. Zużycie prądu na 100 cykli to 58 kWh.
  • Pralka HAIER I-Pro 5 HW100-B14959U1-S – duży bęben z załadunkiem 10 kg umożliwia pranie większej ilości ubrań. Większy załadunek to jednocześnie wyższe zużycie prądu. Model HAIER I-Pro 5 HW100-B14959U1-S 10kg wykorzystuje 51 litrów wody na jeden cykl prania. Zużycie prądu na 100 cykli utrzymuje się w wartości 51 kWh.
Ile wody zużywa pralka? Porównanie wybranych modeli

Model

Załadunek

Zużycie wody na cykl prania

Zużycie prądu na 100 cykli prania

Pralka INDESIT MTWSC51051WPL

5 kg

41 litrów

71 kWh

Pralka SAMSUNG WW65AA626TH

6,5 kg

44 litrów

67 kWh

Pralka SHARP ES-HFM6102WD-PL

6 kg

43 litrów

65 kWh

Pralka WHIRLPOOL MTDLRS65230SS PL/N

6,5 kg

44 litrów

66 kWh

Pralka AEG LTN7E272P

7 kg

45 litrów

59 kWh

Pralka BEKO PWUV7646XME

7 kg

44 litrów

69 kWh

Pralka AEG ML7FSE48SP

8 kg

47 litrów

63 kWh

Pralka SAMSUNG WW80AA126TE 

8 kg

48 litrów

83 kWh

Pralka LG F4WV5N9S2TE

9 kg

50 litrów

58 kWh

Model HAIER I-Pro 5 HW100-B14959U1-S

10 kg

51 litrów

51 kWh

Źródło: opracowanie własne

Wiesz już, ile wody i prądu bierze pralka. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami. Dowiesz się z nich między innymi, jak sprawdzić twardość wody. Podpowiemy też, ile wody zużywa zmywarka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły