Jak wyczyścić pralkę? Jak pozbyć się brudu i pleśni?

1. Jak wyczyścić pralkę octem?

Nie zawsze konieczne jest kupowanie drogich środków myjących i czyszczących. Często receptą na to jak wyczyścić żelazko, pralkę lub inny sprzęt domowy może być prosty domowy sposób. Ocet jest typowym środkiem domowym do zwalczania kamienia, na przykład w kabinie prysznicowej. Przy czyszczeniu pralki z użyciem octu, ze względu na zawarty w płynie kwas, należy zachować ostrożność.

Wysoka zawartość kwasu octowego (w occie 5-15%) może przy regularnym stosowaniu tego środka prowadzić do uszkodzenia gumowych uszczelek oraz przewodów. W efekcie dochodzi czasem do kosztownych usterek, a w najgorszym razie do utraty gwarancji na pralkę. Na dodatek ocet wydziela żrący zapach, który przenosi się na pranie. Dlatego używając octu trzeba koniecznie zwracać uwagę na dokładne dawkowanie i niezbyt częste zabiegi.

Wlewa się do bębna filiżankę octu i przy pustej maszynie włącza się gorący cykl prania z temperaturą co najmniej 90°C, aby przeczyścić bęben i system odpływu z pleśni i kamienia. Kwas octowy reaguje z wapniem, a produkty rozpadu są spłukiwane przez wodę i nie wyrządzają już szkód. Jest to korzystne działanie, ale warunkowo: kwas rozkłada brud i kamień, działa jednak agresywnie i ucierpieć mogą po pewnym czasie elementy gumowe, ale też pompka do wody i inne części metalowe. Aby tego uniknąć, a jednocześnie skorzystać z pozytywnego działania octu, zaleca się umyć octem szufladę na środek piorący. Dzięki temu zanieczyszczenia nie rozprzestrzeniają się i pralka dłużej pozostaje czysta.

2. Czyszczenie pralki kwasem cytrynowym

Dobrą alternatywą dla octu jest kwas cytrynowy. Działa podobnie jak kwas octowy, ale jest przy tym mniej agresywny i przy pierwszym praniu nadaje ubraniom przyjemny świeży zapach. W tym celu wlewa się do pustego bębna pięć do ośmiu łyżek stołowych kwasy cytrynowego i rozpoczyna cykl prania w temperaturze maksymalnie 40°C. Dobrze jest ten domowy sposób stosować co dwa miesiące. W przypadku gospodarstwa domowego osoby samotnej, pralka nie jest zbyt często używana i wystarczy odświeżyć ją i odgrzybić co trzy-cztery miesiące.

Sok z cytryny nadaje się idealnie do czyszczenia gumowych uszczelek. Można w tym celu polać nim miękką szmatkę i przetrzeć uszczelki.

3. Czyszczenie pralki przy pomocy tabletek do zmywarki

To, co doskonale usuwa kamień i brud z naczyń, nadaje się równie dobrze do czyszczenia bębna pralki automatycznej: tabletki do zmywarki. Sposób użycia jest prosty; jedną lub dwie tabletki wkłada się do pustego bębna i u stawia cykl prania w wysokiej temperaturze (najlepiej na pranie z gotowaniem). Pralka jest oczyszczona z kamienia, zarodników pleśni, bakterii i brudu. Przepłukany zostaje system odpływu oraz pompka do wody, a pranie jest higienicznie czyste i pachnące.

4. Jak wyczyścić pralkę proszkiem do pieczenia?

Kiedy nie ma pod ręką sody, można do czyszczenia pralki zastosować proszek do pieczenia, który też zawiera sodę. Kamień i bakterie przejdą po takim praniu do historii. A wykonuje się zabieg w następujący sposób: miesza się dwie torebki proszku do pieczenia z wodą. Powstałą pastę umieszcza się w szufladzie na środki piorące albo bezpośrednio w pustym bębnie pralki. Następnie włącza się cykl prania z wysoką temperaturą.

5. Czyszczenie pralki z użyciem sody

W przypadku sody chodzi o węglan sodu, który ma właściwości czyszczące, a jednocześnie nie jest szkodliwy dla środowiska. Soda daje nawet podwójny efekt: do cyklu prania dodaje się jedną lub dwie łyżki sody, aby jednocześnie przeczyścić maszynę i ubrania. Do gruntownego czyszczenia pralki można zamiast tego wsypać do szuflady na środki piorące 50 g sody. Po cyklu prania z pustym bębnem pralka będzie wewnątrz czysta. Sprawdź także ten artykuł z poradami, który zawór do pralki wybrać.

Nieprzyjemny zapach i zanieczyszczenia w prace

Pleśń i kamień w środku pralki – przyczyny i rozwiązania

Nie tylko przewód odpływowy i uszczelki, ale też bęben może być pokryty wapiennym osadem. Również pleśń i zarodniki grzybów wewnątrz pralki prowadzą do tego, że po pewnym czasie prane ubranie nie odzyskują już oczekiwanej świeżości.

Osady w pralce powstają przeważnie na skutek częstego dzisiaj prania w niskich temperaturach. W takich warunkach tłuszcz i brud nie zostają dostatecznie rozpuszczone i usunięte. Także resztki proszku do prania mogą się osadzać. Powstają w ten sposób wewnątrz pralki automatycznej i na gumowych uszczelkach powłoki z pleśni i zarodników.

Zabrudzenia zaczynają po pewnym czasie brzydko pachnieć i mogą nawet ułatwiać rozwój bakterii i grzybów, które podczas prania przechodzą na ubrania. Również sito odpływowe oraz zbiornik pralki są doskonałym miejscem dla grzybów i opanowują je w krótkim czasie. 

Najczęstszymi problemami są właśnie pleśń i osad wapienny. W zależności od regionu woda posiada rożny stopień twardości. Określa się go zawartością wapnia, który może być przyczyną znacznych szkód w urządzeniach takich jak pralki, czajniki elektryczne, zmywarki, ekspresy do kawy i tym podobne. Poza tym osad na grzałce pralki może zwiększać zużycie energii elektrycznej do 30%. Jak widać, czystość wnętrza pralki ma nie tylko znaczenie techniczne i negatywny wpływ na jakość prania, ale również wymiar ekonomiczny.

Obok osadu z kamienia wielkim wrogiem pralki jest pleśń. Potrafi pojawiać się we wszystkich kątach i przegródkach – od gumowego pierścienia oknie drzwi po sito odpływowe i sztufadę na detergenty. Pleśń jest nie tylko niebezpieczna dla zdrowia, ale także powoduje powstawanie nieprzyjemnych zapachów prania.

Miejsca w pralce szczególnie narażone na zanieczyszczenie

Nie ważne, czy to będzie proszek do prania, czy żel – z czasem w szufladzie na detergenty gromadzi się osad, który nie tylko twardnieje, lecz również może stać się pożywką dla rozwoju pleśni. Pleśń jest często trudna do zauważenia, chociaż szkodzi zarówno pralce, jak i zdrowiu człowieka. Poza tym stary detergent wydziela w pojemniku pralki nienaturalne zapachy, które przenoszą się na całe pomieszczenie. Wystarczy wyjąć tę szufladę z pralki i wykonać jej czyszczenie.

Brudny filtr do pralki, a także jak wyczyścić pralkę, czyli TOP 5 sposobów na czyszczenie pralki, pozbywanie się pleśni i brudu
Jak wyczyścić pralkę krok po kroku, czyli TOP 5 sposobów na czyszczenie pralki, najlepsze metody na wyczyszczenie pralki krok po kroku

Sprawcą przykrych zapachów, o którym często się zapomina, jest filtr odpływu wody z pralki. Gromadzą się w nim nie tylko fragmenty tkanin ale również resztki detergentów i tłuszczy. Taka mieszanka w obecności ustawicznej wilgoci powoduje szybki rozwój pleśni i nieprzyjemny zapach. Czyszczenie sita, podobnie jak mycie szuflady na detergenty, można wykonać z użyciem wymienionych wyżej sposobów.

O ile pralki z górnym załadunkiem, z otworem w górnej części, mają mniej zakątków do gromadzenia brudu, to pralki otwierane z przodu wymagają dodatkowej uwagi. Chodzi tutaj głównie o wielki pierścień gumowy wokół drzwi, na którym gromadzą się włókna, zanieczyszczenia i rozmaite resztki. Ta ogromna uszczelka jest jedną z głównych przyczyn powstawania pleśni i brzydkiego zapachu.

Aby grzyby i bakterie nie miały w ciepło-wilgotnym środowisku dogodnych warunków do rozwoju, ważne jest pozostawianie po praniu otwartych drzwi pralki. Wilgoć dzięki temu odparuje, a gemowa uszczelka zdąży wyschnąć. Poza tym dobrze jest po każdym praniu gumowy pierścień umyć i wytrzeć do sucha. Do tego również można użyć na przykład soku z cytryny.

Lepiej zapobiegać zabrudzeniom niż czyścić pralkę wewnątrz

Najlepiej jest pralkę automatyczną odświeżyć gruntownie od środka co cztery do ośmiu tygodni. Uporczywe zanieczyszczenia i osady z kamienia nie mają wtedy szans na trwałe ulokowanie się wewnątrz pralki. Ostatecznym sygnałem alarmowym, że automat domaga się czyszczenia, jest nieprzyjemny zapach prania albo w środku maszyny.

Aby skutecznie zmniejszyć ryzyko powstawania pleśni i osadów, dobrze jest przestrzegać pewnych zasad. Pozostawienie uchylonych drzwi pralki pozwoli na odparowanie resztek wody. Odpowiednie dawkowanie proszku do prania i płynu do płukania chroni pralkę automatyczną przed osadem. Aby zniszczyć bakterie i zarodniki grzybów, najlepiej jest wyprać od czasu do czasu ręczniki, ścierki i pościel w temperaturze co najmniej 60°C. Można też dodawać do środka piorącego sodę; pralka będzie od środka czysta, a środowisko na tym nie ucierpi.

ikona podziel się Przekaż dalej