Jaką rolę pełni syfon w odpływie pralki. Jak często trzeba wykonywać czyszczenie?

Na wstępie zaznaczmy, że syfon nie jest niezbędnym elementem wyposażenia przyłączanej na stałe pralki. Jednak jego zastosowanie może przynieść korzyść w postaci zabezpieczenia przed przedostawaniem się nieprzyjemnych zapachów z instalacji kanalizacyjnej. W ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje syfonów. Mogą to być modele ze sprężyną bądź kulką. Zasada działania obu mechanizmów jest praktycznie taka sama. Mimo tego syfony z kulką cieszą się nieco większą popularnością za względu na mniejsze ryzyko zatkania. Dzieje się tak ponieważ kulka przemieszcza się w górę i w dół, a jednocześnie się obraca. W modelach ze sprężynką na ogół znajduje się więcej elementów, które mogą być podatne na zapychanie. Co więcej, sprężyna porusza się wyłącznie w górę i w dół, bez obracania na boki, a przez to staje się bardziej podatna na osiadanie zanieczyszczeń.

Bez względu na to, jaki syfon do pralki wybierzemy, musimy zadbać o wydajne odprowadzanie wody do odpływu. Pralka nie będzie działała poprawnie, jeśli w środku węża odpływowego lub syfonu znajdzie się gruba warstwa zanieczyszczeń. Nadmiernie zapchany lub wręcz zatkany odpływ sprawi, że woda po praniu nie będzie spuszczona z pralki. W efekcie dalsze pranie nie będzie możliwe.

Co istotne, czyszczenie syfonu należy wykonywać regularnie. Dzięki temu możemy zabezpieczyć odpływ przed zatkaniem i uniknąć problemów z odprowadzaniem wody z prania. Zatkany syfon należy wyczyścić natychmiast po wykryciu problemu. Czyszczenie profilaktyczne wykonuje się nie rzadziej niż raz do roku. W tym miejscu pojawia się pytanie, jak wyczyścić syfon w pralce? Poniżej omawiamy metodę na wydajne czyszczenie krok po kroku.

Jak wyczyścić syfon w pralce? Metoda udrożniania odpływu wody krok po kroku

Jak już wiemy, regularne czyszczenie syfonu może zabezpieczyć go przed zatkaniem. Specyfika prac będzie tu uzależniona od rodzaju syfonu pralkowego. Większość producentów informuje, jak w bezpieczny sposób wyczyścić zatkany lub zanieczyszczony produkt. Na wstępie musimy odkręcić wąż odpływowy, dzięki czemu uzyskamy dobry dostęp do syfonu.

Drugi krok polega na delikatnym rozkręceniu syfonu i wyjęciu demontowalnych części. Wszystkie elementy należy dokładnie przepłukać, usunąć włosy, sierść i wszystkie inne zabrudzenia. Najlepiej będzie przemyć elementy ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W ten sposób uda nam się wyczyścić tłuste zabrudzenia i osad.

Przy okazji możemy udrożnić odprowadzanie wody do kanału odpływowego. W tym celu wlewamy do syfonu środek przeznaczony do udrożniania rur. Tą samą zasadę stosujemy przy zatkanym kanale odpływu wody. Środek chemiczny aplikujemy zgodnie z instrukcją podaną przez producenta. Po zakończeniu udrażniania odpływu, możemy przelać syfon ciepłą wodą i ponownie zamontować poszczególne elementy. Czyszczenie zatkanych lub zanieczyszczonych odpływów powinno sprawić, że pralka ponownie zacznie odprowadzać całą wodę do kanału odpływowego. Jeśli sytuacja nie uległa poprawie, powinniśmy przyjrzeć się innym elementom. Często występującym problemem jest także zatkanie węża odpływowego.

Czyszczenie węża odpływowego – jak zapewnić wydajny odpływ wody w pralkach?

Ustaliliśmy już, jak wyczyścić syfon w pralce. Jednak przy okazji konserwacji, warto zadbać również o odpływ z węża odpływowego. Zatkany wąż odpływowy mógłby sprawić wiele problemów. Tymczasem jego czyszczenie nie zajmie nam zbyt wiele czasu.

We wnętrzu węża odpływowego mogą gromadzić się zanieczyszczenia, ale i osad z kamienia. W efekcie z biegiem lat zmniejsza się drożność, a odprowadzanie wody zostaje utrudnione. Czyszczenie węża odpływowego możemy przeprowadzić na wiele sposobów. Na wstępie musimy go zdemontować. W kolejnym kroku możemy przepłukać pod silnym strumieniem wody. Jeśli czynność nie przyniesie zadowalających rezultatów, możemy przeprowadzić czyszczenie mechaniczne. W tym celu wprowadzamy do węża odpływowego ruchomą spiralę udrażniającą i przeprowadzamy czyszczenie. W ten sposób możemy usunąć bardziej uporczywy nalot i sprawić, że odpływ odzyska swoją wydajność. W przypadku mocno zatkanego węża odpływowego, warto przemyśleć zastąpienie go nowym elementem. Sprawdź także ten artykuł: Który zawór do pralki będzie najlepszy? Rodzaje, ceny, opinie, porady.

Zatkany filtr w pralce. Jak go skutecznie wyczyścić?

Każda pralka posiada specjalny filtr, który zatrzymuje zanieczyszczenia z bębna. Regularne czyszczenie filtra zapobiega jego zapchaniu. Jest to bardzo istotne, bowiem zatkany filtr mógłby sprawić, że pralka przestanie działać prawidłowo. O konieczności wyczyszczenia filtra może świadczyć nieprzyjemny zapach prania, cofanie się wody do bębna lub słabe odwirowywanie prania.

Pralka na ogół posiada filtr w dolnym, prawym rogu. Jest on ukryty pod niewielką zaślepką lub klapką. Wystarczy ją otworzyć. Przed czyszczeniem musimy zadbać o aspekt bezpieczeństwa. Pralka musi zostać odłączona od zasilania. Następnie upewniamy się, że w bębnie pralki nie znajduje się woda i układamy pod klapką ręcznik lub ściereczkę.

Kolejny krok to pokręcenie filtra pompy w lewo. W niektórych przypadkach trzeba użyć nieco siły, bowiem intensywnie zapchany filtr może się nieco zablokować. Po odkręceniu pokrętła należy delikatnie wyciągnąć filtr z otworu. Następnie trzeba sprawdzić jego stan i dokładnie oczyścić pod bieżącą wodą. Wszystkie zanieczyszczenia powinny być dokładnie usunięte. Trudnodostępne elementy możemy dodatkowo wyszorować szczoteczką do zębów. Ciekawym sposobem jest także czyszczenie filtra mieszaniną wody z octem. Wystarczy zastosować proporcję jeden do jednego. Przygotowany roztwór pozwoli uporać się z bardziej uciążliwymi zabrudzeniami i osadem z kamienia. Po zakończeniu czyszczenia wystarczy już tylko ponownie umieścić filtr w pralce i zamknąć klapę. Nasza pralka jest już gotowa do dalszej pracy.

Wiesz już, jak wyczyścić syfon w pralce lub przeprowadzić czyszczenie węża odpływowego i filtra. A może zainteresuje Cię, jak usunąć kamień z toalety lub chcesz dowiedzieć się, jaka barwa światła do łazienki sprawdza się najlepiej?

ikona podziel się Przekaż dalej