Jak wygląda podłączenie pralki? Przedstawiamy praktyczna instrukcję
Zakup pralki wymaga poważnego zastanowienia. Trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, by wybrać najlepszej jakości sprzęt, który będzie trwały przez wiele lat. Najczęściej przy zakupie możemy od razu wybrać opcję wniesienia urządzenia do domu wraz z montażem. Jednak nie ma sensu płacić za montażystę – można zrobić to samodzielnie. Podłączenie pralki nie jest wcale trudne, więc warto spróbować. Oto podłączenie pralki krok po kroku!
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
1. Podłączenie pralki krok po kroku – wybór miejsca
Pralki najczęściej montuje się w łazience, ponieważ do ich podłączenia konieczne jest odpowiednie doprowadzenie wody. Wiele osób jednak decyduje się na umieszczenie pralki w kuchni, koło zlewu. Jest to wygodne i praktyczne, jeśli łazienka jest mała lub niefunkcjonalnie ustawiona. W większych mieszkaniach i domach wydziela się pralnie, gdzie jest miejsce i na pralkę, i na suszarkę bębnową czy do suszenia prania.
Miejsce dla pralki automatycznej powinno być tak wydzielone, by można było do niej wygodnie podejść w czasie obsługi i czyszczenia. Podłoże, na którym chcesz ustawić pralkę musi być stabilne i gładkie, ale nie śliskie, by wirujące urządzenie nie przemieszczało się. Aby tego uniknąć warto kupić specjalną matę antypoślizgową, którą ustawia się pod sprzętem AGD. Podłączenie pralki jest możliwe, jeśli w zasięgu węży znajduje się odpływ do kanalizacji i podłączenie bieżącej wody. W pobliżu powinno znajdować się także gniazdko, do którego można podłączyć urządzenie bez stosowania zbędnych przedłużaczy. Podłączenie pralki wcale nie jest trudne, o wiele łatwiejsze niż to, jaką wybrać myjkę ciśnieniową.
2. Jak zamontować pralkę automatyczną – przygotowanie
Jeśli zamierzasz samodzielnie przyłączyć pralkę, zawsze najważniejszym zadaniem jest dokładne przeczytanie instrukcji. Przedstawiamy zasady działania dla większości modeli, ale czasami producenci mają inny montaż, więc warto się z tym zapoznać. Na dodatek w instrukcji znajdują się ważne dane, które trzeba znaleźć, jak na przykład minimalne i maksymalne odległości urządzenia od przyłączy.
W czasie przygotować dobrze jest zgromadzić wszystkie potrzebne rzeczy, takie jak wąż, zestaw kluczy i poziomica. Jest ona konieczna, żeby urządzenie na pewno stało prosto. W nowych urządzeniach są założone blokady transportowe, na przykład śruby zabezpieczające bęben przed poruszaniem się. Jeśli będą zamontowane, urządzenie nie może działać, więc trzeba je zawczasu usunąć. Następnie trzeba zakręcić zawór doprowadzający wodę do mieszkania.
3. Podłączenie pralki do wody
Po przygotowaniach czas na podłączenie pralki. Do jej działania niezbędna jest oczywiście woda, którą trzeba w prawidłowy sposób doprowadzić do urządzenia. Wraz z pralką producent pakuje do pudełka odpowiednie węże doprowadzające wodę. Węży tych nie powinno się skracać samodzielnie, nawet jeśli wydają się zbyt długie. Można ukryć je za pralką. Standardowo większość pralek podłącza się do zimnej wody. W takim wypadku muszą same podgrzewać ją do odpowiedniej temperatury. Niewiele modeli zaleca się przyłączać do wody ciepłej, co może nieco skrócić czas prania i pozwolić na zaoszczędzenie energii.
Wąż od pralki podłącza się do zawodu wystającego ze ściany. Wystarczy nałożyć na niego wąż i zacisnąć go metalowym pierścieniem. Jest to kątowy zawór odcinający, który pozwala na szybkie wyłączenie przepływu wody w razie potrzeby. Bardzo ważne jest to, by wąż nie był w żaden sposób powyginany czy zakręcony, by czysta woda mogła przez niego swobodnie sobie przepływać. Doprowadzenie wody do pralki podłącza się bardzo łatwo. Sprawdź także ten artykuł: Który zawór do pralki będzie najlepszy? Rodzaje, ceny, opinie, porady.
4. Jak podłączyć odpływ do wody brudnej
Kolejnym krokiem jest podłączenie pralki do odpływu wody brudnej. Po zakończeniu prania urządzenie oddaje brudną wodę, która spływa do kanalizacji. W tym wypadku mamy dwie możliwości: podłączenie pralki do odpływu, czyli odpowiedniego wyjścia w ścianie, albo doprowadzenie wody do odpływu od toalety, wanny albo umywalki. Podłącza się go pod syfon, jest to jednak mniej bezpieczne, ponieważ woda może wylewać się na podłogę, a odpływ z wanny może zapychać się włosami, kłaczkami czy innymi drobnymi elementami, które przechodzą przez filtr w pralce. W nowych mieszkaniach odpływ do pralki jest najczęściej już przygotowany w odpowiednim miejscu i nie trzeba szukać innych rozwiązań.
Wąż powinien być dołączony do urządzenia. Podłącza się go z jednej strony do otworu wylotowego w pralce, z drugiej do rury kanalizacyjnej w ścianie. Powinien być właściwie dopasowany, by woda nie mogła wylać się na podłogę. Wiele osób w tym miejscu stosuje syfon, dzięki któremu nieprzyjemne zapachy nie przedostaną się na zewnątrz. Montaż węża do syfonu polega na założeniu specjalnej opaski uciskowej wykonanej z metalu, by nic nie wypadło, a brudna woda nie zalała łazienki. Przyłącze powinno być stabilne i szczelne.
5. Jak zamontować pralkę automatyczną – koniec prac
Jeśli przyłącze i odpływ do pralki są już zamontowane, czas na ostatnie działanie, czyli na podłączenie urządzenia do prądu. Najczęściej gniazdko jest ukryte z tyłu, dlatego najpierw podłącza się prąd, a dopiero później ustawia pralkę na miejscu.
Jednym z ważniejszych etapów montażu jest wypoziomowanie urządzenia. Potrzebna jest poziomica, która wskaże, czy pralka jest ustawiona równo. Jeśli na podłodze są jakiekolwiek nierówności, to nic – regulowane nóżki pozwolą na łatwe ustawienie pralki, by była idealna. Nóżki po prostu się przekręca, by ustawić ich wysokość. Zrobisz to z łatwością.
Na koniec warto sprawdzić, czy wszystko działa jak należy. Najlepiej ustawić pierwsze pranie, ale jeszcze bez wsadu. Na początek możesz wybrać krótki program, a najlepiej płukanie i odprowadzanie wody. Zazwyczaj trwa zaledwie kilkanaście minut, a ponieważ w czasie płukania jest najwięcej wody w urządzeniu, szybko zauważysz ewentualne przecieki.