Zawór do pralki - rodzaje

Głównym przeznaczeniem zaworów wodnych jest otworzenie lub zamknięcie dopływu wody do instalacji lub konkretnego urządzenia. Na pewno wykorzystywane są one w każdym gospodarstwie domowym. Zazwyczaj interesują nas zawory, które montowane są wewnątrz budynku. Jeżeli chodzi o zawór do pralki, to możemy wymienić co najmniej kilka popularnych typów, które wyróżniają się odrębnym mechanizmem działania.

Wybierając poszczególne zawory do pralki automatycznej, wymienić możemy między innymi:

  • Zawór kulowy - nazwa tego zaworu wzięła się od kuli, która posiada wydrążony otwór w kształcie walca. Jeżeli zawór kulowy ma być zamknięty, to kula ustawia się w poprzek obudowy zaworu, natomiast po ustawieniu wzdłuż korpusu, zawór otwiera przepływ wody. Tego typu zawór wody do pralki wyróżnia się przede wszystkim łatwą obsługą. Do tego celu wykorzystuje się dźwignię lub mechanizm sterujący kąt obrotu.
  • Zawór grzybkowy - to bardzo popularny zawór wody do pralki, który może nie tylko całkowicie odciąć dopływ wody do urządzenia, ale również regulować jej przepływ. Ich budowa również jest bardzo prosta, ponieważ składają się przede wszystkim z korpusu, ruchomego trzpienia, a także zamknięcia, które swoim wyglądem przypomina grzybek. Przejście między korpusem a grzybkiem jest uszczelnione przy pomocy dławnicy.
  • Zawór kątowy - jego zadaniem jest nie tylko całkowite odcięcie wody, ale jednocześnie regulowanie ciśnienia przepływu. Zawór kątowy do pralki może być wyprodukowany w wyniku odlewu metalu bądź też wykonany z kutego mosiądzu. Wybierając zawory kute do pralki automatycznej, chronimy ten element przed korozją.

Elektrozawór do pralki - montaż

Montaż zaworu wodnego do pralki powinien obejmować nie tylko zastosowanie odpowiednich narzędzi i dopasowanie konkretnego modelu zaworu do istniejącej instalacji. Nie możemy zapominać również o optymalnym dopasowaniu zaworu, który powinien znajdować się w widocznym miejscu. W ten sposób natychmiastowe odcięcie wody od urządzenia w wyniku awarii nie będzie stanowić żadnej przeszkody.

Jeżeli jest to tylko możliwe, to zawór do pralki powinien znajdować się nad urządzeniem. Jednocześnie dobrze by było, gdyby pralka posiadała własny dopływ wody, dzięki czemu zamykając elektrozawór do pralki, nie odcinamy całkowicie wody do innych urządzeń oraz punktów czerpania w naszym mieszkaniu. Identycznie postępujemy, w momencie, gdy wybieramy zawór do zmywarki. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zaworach hydraulicznych.

Zawór wody do pralki - porady zakupowe

Mając na uwadze różne rodzaje zaworów do pralki, powinniśmy uważnie przeglądać parametry dostępnych produktów. Przede wszystkim każdy kranik do pralki powinien posiadać odpowiedni certyfikat. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że pralka jest odpowiednio zabezpieczona, a zawór z powodzeniem będzie działał nawet przez kilkanaście lat.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest to czy zawór do pralki jest wyposażony w filtr. Oczywiście nie jest to żaden obowiązek, jednak zdecydowanie on wydłuża eksploatację urządzenia. Nie warto w takiej sytuacji oszczędzać na zaworze, ponieważ brak filtra może przyczynić się do szybszej i jednocześnie bardzo kosztownej naprawy. W wielu miastach i mniejszych miejscowościach mamy do czynienia z twardą wodą. Decydując się na elektrozawór do pralki z filtrem, możemy być spokojni, że w zaworze tak szybko nie osiądzie się kamień.

Zawór do pralki lub kranik do pralki na białym tle, a także zawór kulowy i zawór kątowy do pralki
Jak wybrać zawór do pralki, czyli kranik do pralki, jego rodzaje i cena

Kolejną kwestią, której powinniśmy się lepiej przyjrzeć, jest materiał, z którego został wykonany kranik do pralki. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie mosiądz, dzięki czemu zawór wody do pralki jest odporny na korozję. Zatem, jak łatwo się domyślić, istotnym czynnikiem jest także wygląd zewnętrzny zaworu.

Każdy elektrozawór do pralki może być wykonany w taki sposób, aby stał się designerskim elementem instalacji wodnej. Najbardziej oryginalnym wyglądem wyróżnia się zawór kątowy do pralki. W ten sposób kranik do pralki pełni również rolę dekoracyjną. Zazwyczaj takie designerskie elementy zaworów posiadają ozdobne wykończenia. Nie jest to warunek konieczny. Jednak, jeżeli kranik do pralki będzie znajdować się w widocznym miejscu, to na pewno warto zainwestować w takie rozwiązanie.

Zawory do pralki automatycznej - ceny

Wiedząc już, że naprawa zaworu do pralki polega przede wszystkim na wymianie całej części, to dobrze jest sprawdzić ceny tych zaworów. W ten sposób rzeczywiście będziemy mieli dokładne rozeznanie, jakie rodzaje zaworów są najdroższe, a które z nich zaliczają się do najtańszych. Oczywiście nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie najniższą ceną, ale jak najwyższą jakością zakupionego zaworu.

Przykładowe ceny zaworów do pralki

Nazwa produktu

Cena

Kranik do pralki kątowy 1/2x3/4

8,47 zł

Zawór kątowy do pralki 1/2x3/4 Arco

29,90 zł

Zawór kątowy do pralki 1/2x3/4

11,85 zł

Zawór kulowy kątowy z filtrem Idmar ½” x ¾” antical

27,48 zł

Zawór kulowy z odpowietrznikiem Idmar Group 1”

86,98 zł

Kurek kulowy czerpalny niklowany Idmar Group  ¾”

29,98 zł

Zawór czerpalny plastikowy ½”

13,98 zł

Zawór czerpalny Idmar Group żeliwny ¾”

47,48 zł

Zawór czerpalny Idmar Group żeliwny ½”

32,48 zł

Invena zawór do zmywarki grzybkowy kątowy czerpalny do baterii G 1,2”

16,99 zł

Invena zawór do zmywarki grzybkowy kątowy czerpalny do baterii G ½”

15,89 zł

Zawór do zmywarki kulowy mini Idmar Group W/Z ⅜”

18,98 zł

Perfexim zawór grzybkowy do podłączenia pralki zmywarki z przedłużką pod baterię

27,00 zł

Grohe zawór do pralki

184,50 zł

Ferro zawór kątowy do pralki 1/2x3/4 cala

15,42 zł

Oras zawór do pralki

142,00 zł

Schell Comfort kątowy do pralki 1/2x3/4”

17,80 zł

Tycner zawór do pralki pod baterię ścienną 3/4x3/4x3/4”

39,00 zł

Perfexim Zawór kombinowany do baterii z podłączeniem do pralki

33,28 zł

ikona podziel się Przekaż dalej