Jak działa dekoder do telewizji naziemnej? Jakie są możliwości odbioru nowego standardu nadawania?

Tak zwany tuner telewizyjny służy do odbioru sygnału emitowanego przez anteny i może służyć do odbioru naziemnej tv cyfrowej. Jeszcze do niedawna odbiornik telewizyjny służył do odbioru telewizji w standardzie DVB-T oraz MPEG-4 (H.264). Obecnie na terenie całej Europy trwają prace nad wprowadzeniem nowego standardu DVB-T2 HEVC (H.265). Niestety nie każdy starszy odbiornik TV poradzi sobie z odbiorem nowego standardu nadawania. Może to być problem dla wielu Polaków, bowiem nadawanie sygnału w standardzie DVB-T zostaje wyłączone. Zmianę sygnału DVB-T na kodowanie DVB-T 2 HEVC przeprowadzono pod koniec czerwca 2022 roku. W praktyce oznacza to, że do starszego telewizora trzeba podłączyć dodatkowy tuner. Nowsze odbiorniki TV (wszystkie sprzedawane od 2020 roku) posiadają standardowy tuner telewizyjny. W ich przypadku nie musimy inwestować w zewnętrzny dekoder do telewizji naziemnej.

Co daje standard nadawania kanałów naziemnych w jakości cyfrowej DVB-T2? Zmiany standardu nadawania nie są przypadkowe. Głównym powodem jest zwiększenie dostępnej rozdzielczości nadawania i odbioru obrazu. Technologia DVB-T2 umożliwia oglądanie telewizji naziemnej w rozdzielczości do 4K. Jest to duża zmiana, którą docenią w szczególności posiadacze nowszych telewizorów. 

Jak działa dekoder do telewizji naziemnej lub cyfrowej? Tuner DVB T2 odbiera sygnał emitowany przez anteny. Transmisja DVB-T2 jest zgodna z kodowaniem obrazu w standardzie HEVC. Nowoczesny tuner telewizyjny bez trudu poradzi sobie z przetworzeniem kodowania DVB-T2 HEVC. Wystarczy, że podłączymy go do starszego telewizora i wyszukamy kanały. Dekoder do telewizji naziemnej umożliwi odbiór telewizji cyfrowej w najnowszym standardzie. Warto zauważyć, że zewnętrzny odbiornik będzie wymagał zasilania, podłączenia do anteny i telewizora. Większość modeli posiada intuicyjny pilot, umożliwiający wygodne przełączanie kanałów i zmianę ustawień odbioru TV.

Czy muszę kupować dekoder do telewizji naziemnej? Jak sprawdzić możliwość odbioru nowego standardu nadawania?

Dekoder do telewizji naziemnej DVB T2 HEVC jest konieczny jedynie w przypadku starszego telewizora. Nie ma konieczności zakupu tunerów do nowszych odbiorników TV, które poradzą sobie z kodowaniem HEVC (już od kilku lat większość nowych telewizorów spełniało ten standard).

Co ważne, do odbioru telewizji naziemnej nie musimy wymieniać anteny zewnętrznej. Wystarczy wykorzystać tuner wbudowany w telewizorze bądź tuner zewnętrzny. W drugim przypadku wystarczy podpiąć dekoder i wyszukać nowe kanały.

Jak sprawdzić, czy dekoder do telewizji naziemnej jest niezbędny? Możemy sprawdzić parametry techniczne telewizora. Wszystkie informacje odnajdziemy w instrukcji obsługi. Jeśli nie posiadamy instrukcji, wystarczy, że skopiujemy numer naklejki znamionowej. Instrukcja powinna być dostępna na stronach internetowych. Wraz z wyłączeniem starszego standardu nadawania, telewizory, które nie odbierają DVB-T2 HEVC nie są w stanie przetwarzać obrazu i dźwięku. W praktyce oznacza to, że na telewizorze nie znajdziemy żadnych kanałów. Jeśli chcemy zapewnić sobie odbiór telewizji w nowym standardzie nadawania, powinniśmy kupić dekoder do telewizji naziemnej (koniecznie w standardzie DVB-T2/H.265/HEVC).

Cena tunerów telewizyjnych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej będzie uzależniona od kilku podstawowych czynników. Wśród nich wyróżnia się między innymi markę, jakość wykonania, dodatkowe opcje tunera, a także jego dokładne parametry techniczne. Cena większości dekoderów do odbioru tv w standardzie DVB-T2 kształtuje się w przedziale 100 – 180 zł. Cena bardziej zaawansowanych tunerów telewizyjnych może niekiedy okazać się nieco wyższa. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak powiesić telewizor na ścianie.

Jaki dekoder do telewizji naziemnej? Popularne modele

Jak już wiemy, naziemny tuner telewizyjny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej powinien spełniać standard DVB-T2/H.265/HEVC. Zmiana sygnału nadawania sprawiła, że w ofercie sprzedaży pojawiło się wiele ciekawych modeli. Poniżej prezentujemy kilka dekoderów, które cieszą się dużą popularnością.

  • Dekoder do odbioru telewizji naziemnej SKYMASTER STB M265 – model z rozdzielczością sygnału 1080i, 1080p, 480i, 480p, 576i, 576p, i720p. Dekoder do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej posiada złącze USB, cyfrowe wejście HDMI i odtwarzacz multimediów. W tunerze znajdują się również funkcje dodatkowe, takie jak blokada rodzicielska i EPG (elektroniczny przewodnik po programach). Dodatkowym atutem modelu SKYMASTER STB M265 jest atrakcyjna cena zakupu. Dekoder do telewizji naziemnej kosztuje około 130 zł.
  • Dekoder do telewizji naziemnej WIWA H.265 Mini – to tuner do odbioru kanałów naziemnych w najnowszym standardzie DVB T-2 HEVC. Urządzenie wyposażono w złącze USB i cyfrowe wejście HDMI. Rozdzielczość nadawania to 1080i, 1080p oraz 576p, 720p. Model tunera WIWA H.265 Mini wiele funkcji dodatkowych, między innymi elektroniczny przewodnik po programach, obsługa formatów dysków USB FAT16, FAT30 i NEFS. Jako opcja dodatkowa znajduje się także nagrywanie timeshift, pilot z funkcją nagrywania Memo Control oraz odtwarzacz multimediów. Cena modelu to około 120 zł.
  • Dekoder do telewizji naziemnej TechniSat ALMA 2820 – niewielkich rozmiarów tuner z wejściem HDMi, złączem EURO oraz wyjściem USB 2.0. TechniSat ALMA 2820 spełnia standardy potrzebne do odbioru telewizji naziemnej w nowym kodowaniu. Jako funkcje dodatkowe zastosowano PVR Ready (możliwość nagrywania na zewnętrzny dysk USB), EPG (czyli elektroniczny przewodnik po programach) oraz zatrzymywanie i przewijanie obrazu. W dekoderze do odbioru kanałów naziemnych znajdziemy także odtwarzacz plików medialnych oraz czytelny, elektroniczny wyświetlacz. Na uwagę zasługuje atrakcyjna cena zakupu, która wynosi około 100 – 110 zł.
  • Dekoder MANTA DVBT019 – prosty model dekodera do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Dekoder MANTA DVBT019 zapewnia rozdzielczość sygnału 1080i, 1080p, 480i, 480p, 576i, 576p i 720p. W standardzie znajduje się wejście HDMI, złącze USB oraz obsługa teletekstu i napisów tekstowych. Dekoder do odbioru telewizji naziemnej MANTA DVBT019 posiada blokadę rodzicielską, elektroniczny przewodnik po kanałach, zaawansowany odtwarzacz multimediów oraz obsługę teletekstu. Cena tunera tv to około 110 zł.
  • Dekoder OPTICUM Premium Box – kolejny popularny tuner telewizyjny, umożliwiający odbiór kanałów naziemnych w nowym standardzie. Urządzenie zapewnia rozdzielczość sygnału 1080p. Posiada cyfrowe wyjście HDMI, złącze USB oraz szereg funkcji dodatkowych. Dekoder OPTICUM Premium Box zawiera elektroniczny przewodnik po programach, odtwarzanie i nagrywanie USB, odtwarzacz multimediów oraz PVR i funkcję Timeshift. Docenianym atutem opisywanego modelu jest przystępna cena zakupu. Za dekoder OPTICUM Premium Box, który umożliwi odbiór kanałów naziemnych zapłacimy około 110 zł.
  • Dekoder TECHNISAT Terrabox – tuner zapewniający odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w rozdzielczości 1080p. Urządzenie posiada złącze USB 2.0, wejście audio/Video HDMI 1.4 i SCART. Model będzie ciekawym rozwiązaniem dla użytkowników, którym zależy na oszczędności energii elektrycznej. Dekoder TECHNISAT Terrabox pobiera 8W w czasie pracy i 0,5 W w czasie czuwania. Co ciekawe, urządzenie posiada możliwość aktualizację oprogramowania i listy kanałów przez port USB. W standardzie znajduje się również przewodnik EPG, obsługa teletekstu i napisów cyfrowych, a także nagrywanie PVR i odtwarzacz multimediów. Tuner telewizyjny TECHNISAT Terrabox do odbioru kanałów naziemnych w jakości cyfrowej kosztuje około 200 zł.

Wszystkie opisane powyżej dekodery nadają się do odbioru telewizji naziemnej w najnowszym standardzie DVB-T2/H.265/HEVC. Cena tunera telewizyjnego może się nieznacznie różnić w zależności od miejsca zakupu.

ikona podziel się Przekaż dalej