Dlaczego warto ukrywać kable w maskownicach?

Nawet najbardziej przemyślana i estetyczna aranżacja wnętrza straci na efekcie końcowym, jeśli szpecić ją będą wystające zewsząd kable i przewody od telewizora, komputera tudzież innych urządzeń.

Oprócz nieestetycznego wyglądu kabli, kolejnym powodem aby je schować jest zbierający się przy nich kurz. Miejsca szczególnie okablowane, w szczególności te koło telewizora lub komputera trudno jest odkurzać bez rozplątywania plątaniny przewodów, poniewierających się pod biurkiem lub szafką.

Kolejnym argumentem za tym, aby kable i przewody dobrze zabezpieczyć jest obecność w domu małych, a także tych trochę większych dzieci. Istnieje realne ryzyko przegryzienia kabla przez dziecko, porażenia prądem i wielu innych niebezpiecznych zdarzeń, których konsekwencje łatwo sobie wyobrazić.

Zastosowanie maskownicy do kabli lub listwy na kable oddali również w niebyt ryzyko potknięcia o kable i złamania nogi. Należy pamiętać, że większość nieszczęśliwych wypadków ma miejsce właśnie w domu.

Tak więc nie tylko względy estetyczne, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, powinno nas skłonić do zainwestowania w maskownicę do kabli lub zamaskowania przewodów w inny sposób.

Maskownice do kabli

Popularnymi maskownicami do kabli są te wykonane z PCV. Są to półokrągłe profile pozwalające na ukrycie od pięciu do dziesięciu kabli, w zależności od modelu i producenta. Montaż tego typu maskownicy do kabli jest bajecznie prosty. Najczęściej są one wyposażone w samoprzylepną taśmę instalacyjną, montuje się je bezpośrednio do ściany, w miejscu które nam odpowiada. Dodatkowym atutem jest to, że większość modeli osłon kablowych PCV można malować pod kolor ściany, tak aby jak najmniej się wyróżniały.

Maskownica do kabli może zostać zamontowana wzdłuż i wszerz ściany lub biec przy podłodze. Na rynku dostępne są odcinki dowolnej długości, które można również przycinać samodzielnie do odpowiedniej długości. Kable umieszczone wewnątrz maskownicy do kabli można łatwo wyjąć i włożyć kolejne. W celu połączenia kilku odcinków maskownicy dostępne są różnorodne łączniki a także narożniki płaskie, wewnętrzne i zewnętrzne. Takie narożniki pozwalają na doprowadzenie kabli nawet przez całe pomieszczenie do preferowanego miejsca. Profile PCV są szczególnie przydatne jako maskownice do kabli RTV  a także przewodów i przedłużaczy do komputera.

Jako alternatywa dla maskownic do kabli z PCV, dostępne są również maskownice z płyt pilśniowej MDF. Są to głównie maskownice prostokątne. Maskownice z MDF spełniają nie tylko role maskownicy ale mogą stanowić element dekoracyjny. Montuje się je do ściany w bliskim sąsiedztwie telewizora. Montaż wymaga wywiercenia otworów. Dostępne są maskownice lakierowane na różne kolory a także pokryte szkłem.

Kolejną propozycją są maskownice do kabli z aluminium, wykończone różnymi rodzajami tworzyw sztucznych, w zależności od producenta. Wyglądem przypominają te z płyt PCV, jednak są wytrzymalsze więc równocześnie droższe. Również te maskownice można przycinać wedle uznania, w ich przypadku przyda się piłka do metali. Montaż maskownicy do kabli z aluminium odbywa się za pomocą kołków, dostępnych w zestawie.

Listwa na kable

Listwa na kable to także dobry pomysł na schowanie kabli w domu. Niektórzy używają zamiennie określenia maskownica do kabli i listwa na kable, jednak nie są to nazwy tożsame. Listwy na kable mniej rzucają się w oczy, jednak pozwalają na schowanie mniejszej ilości przewodów. W ich przypadku jest to od dwóch, do najwyżej czterech kabli o stosunkowo niewielkiej grubości.

Na polskim rynku dostępne są zarówno listwy podłogowe jak i ścienne. Ich specyfika polega na tym, że wewnątrz są profilowane rowki w których umieszcza się kable i montuje się całość do ściany lub podłogi. Popularnymi listwami do kabli są listwy z PCV. Ze względu na giętkość materiału z którego są wykonane, można je także ciąć do dowolnej długości. Do łączenia ze sobą listew nie potrzebne są specjalne łączniki, łączy się je za pomocą kołków. Listwy na kable z PCV są niezwykle łatwe w montażu, nie wymagają stosowania taśm montażowych. Dostępne są w różnych wzorach i kolorach.

Warto wspomnieć że mamy również do dyspozycji listwy na kable z twardego PCV. Są one bardziej wytrzymałe mechanicznie. Nadają się zarówno do maskowania kabli zwisających ze ściany, jak i tych biegnących po podłodze. Są dostępne między innymi w barwach drewna naturalnego.

Maskowanie kabli ma bardzo wiele metod. Można je zakryć specjalną listwą lub schować do odpwoiedniego pudełka.
Jak zamaskować kable - poznaj świetne dodatki do domu?

Inne metody maskowania kabli

Oprócz standardowych maskownic i listew na kable istniej całe spektrum alternatywnych możliwości, w celu skutecznego schowania kabli. Dostępne są przeróżne organizery na kable, między innymi aluminiowe lub z tworzywa sztucznego, które spełniają funkcje dekoracyjne. Komponują się z meblami poprzez dobór odpowiedniej barwy i wzoru.

Istnieją także różne osłony na kable z elastycznych materiałów na rzepy. Kable wkłada się do osłony i skleja rzepy. Inną propozycją są osłony modułowe, można je łączyć z dowolnej ilości elementów. Zarówno w przypadku pierwszej, jak i drugiej koncepcji są to osłony które po umieszczeniu wewnątrz kabli kładzie się bezpośrednio na podłodze - co stanowi ich dużą wadę, gdyż mogą się przemieszczać.

Oprócz wyżej wymienionych osłon, mamy możliwość nabycia maskownicy na kable RTV z półką. Taka osłona spełnia funkcje dodatkowego mebla, można zamocować do niej telewizor. Osłony z półkami są produkowane z płyt meblowych - laminowanych.

Jeśli w naszym domu zagęszczenie kabli występuje w jednym miejscu, można rozważyć zakup namiotu osłonowego. Jest to specyficzny rodzaj maskownicy do kabli. We wnętrzu takiego namiotu umieszczamy wszystkie zwoje, wraz z gniazdkiem i  przymocowujemy do ściany. Jednak tego typu osłony są jeszcze słabo dostępne w Polsce. Przy odrobinie inwencji własnej, można pokusić się o wykonanie takiego namiotu samodzielnie.

Warto rozważyć także montaż tunelu na kable. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane przy kablach zwisających luźno przy telewizorze. Do wykonania tunelu potrzebne będzie PCV. Elementy powinny zostać schowane w kanale ściennym. Jest to metoda polecana przy budowie domu, jednak można wykuć otwór także w wykończonej ścianie. Wtedy jednak musimy liczyć się z licznymi poprawkami wykończeniowymi.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Rozrzucone bezładnie kable burzą harmonię i estetykę wnętrza. Stanowią zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców domu. W dzisiejszych czasach montaż maskownic do kabli jest do pewnego stopnia koniecznością.

Jaki rodzaj maskownic do kabli wybierzemy zależy w dużej mierze od ilości kabli które powinny zostać schowane, oraz od rodzaju pomieszczenia. W minimalistycznej wersji, możemy zdecydować się na koszyk podtrzymujący kable od komputera pod biurkiem lub dekoracyjne listwy lub maskownice do kabli telewizyjnych.

Jeśli w domu jest dziecko, montaż osłon na kable jest niezbędny, gdyż kable stanowią dla maluchów ogromne zagrożenie. Oprócz ryzyka przegryzienia obecne jest też ryzyko zaplątania się w nie. Dodatkowo, kable leżące luzem na podłodze lub zwisające ze ścian szybciej ulegają zniszczeniu lub przetarciu co jest równie niebezpieczne.

Wybierając maskownice do kabli lub listwę na kable zwracajmy uwagę nie tylko na ich cenę. Przeczytajmy dokładnie specyfikację, dowiedzmy się jaką wytrzymałość ma materiał z której zostały wykonane poszczególne elementy. Czy materiał jest odporny na wilgoć, wstrząsy, czy posiada certyfikaty jakości? Te i inne ważne informacje sprawią że dokonamy właściwej decyzji zakupowej.Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły