Domofon bezprzewodowy – ceny i opinie

Bezprzewodowy domofon na baterie kontra domofon przewodowy

Domofon jedno czy dwurodzinny zawsze składa się z panelu zewnętrznego, zapewniającego komunikację z gośćmi. Dzięki sygnałowi dźwiękowemu, będziesz mógł błyskawicznie dowiedzieć się o tym, kto stoi za drzwiami czy bramą. Do bloku czy domu jednorodzinnego montuje się zaś unifon. Do niego zaś przytwierdzona jest słuchawka, w celu prowadzenia rozmów z gośćmi. Oczywiście, każdy domofon radiowy składa się też z zasilacza i kabla – tutaj jednak pod warunkiem, że jest to standardowe urządzenie przewodowe. Bezprzewodowe takich kabli nie posiadają. W domach montowane są zazwyczaj trzy rodzaje domofonów:

  • domofon przewodowy – do jego instalacji wymagany jest cały plan po to, by poprawnie móc wyprowadzić przewody. Montaż takiego domofonu zdecydowanie lepiej będzie polecić profesjonaliście.
  • domofon bezprzewodowy – w przeciwieństwie do przewodowego, ten nie wymaga wyprowadzania kabli. Słuchawka znajduje się w podstawce, która nie wymaga przepinania żadnych kabli.
  • inteligentny domofon – jest to domofon współczesny GSM z WiFi, który może być np. wielorodzinny. Łącząc się z Internetem, będziesz mógł kontrolować i sterować urządzeniem z dowolnego miejsca. Aby taki domofon działał poprawnie, konieczna będzie specjalna aplikacja (zależna od danego producenta).

Jak myślisz, który zewnętrzny domofon będzie lepszy – domofon bezprzewodowy czy przewodowy? Opinie użytkowników sugerują, że dziś stawia się głównie na bezprzewodowe urządzenia. Oczywiście, bezprzewodowe domofony także wymagają zasilania, jednak nie musisz przez nie wyprowadzać kabli – co jest utrapieniem, zwłaszcza gdy już wykończyłeś swoje mieszkanie. Zyskujesz więc na czasie montażu, ale też wygodzie jego przeprowadzenia.

Który domofon wybrać – cyfrowy czy analogowy?

Dziś nie liczy się tylko design domofonów, ale bardziej ich funkcje – czyli technologia, która została w takie urządzenia wbudowana. Najłatwiej obsłużyć jest domofon analogowy, który podłącza się do unifonu. Taki domofon jedynie przesyła rozmowy, a także pozwala otworzyć bramę lub drzwi wejściowe do klatki. Cyfrowe domofony na baterie to centralki z dekoderami, z którymi współpracować będzie każda słuchawka. Wielorodzinny budynek najczęściej posiada właśnie takie urządzenia. Cyfrowy domofon będzie pod tym względem lepszy, ponieważ zapewnia lepsze połączenie.

Zarówno cyfrowy, jak i analogowy domofon pozwala otwierać furtkę, drzwi czy też bramę kluczem, breloczkiem magnetycznym albo kodem (dwie ostatnie opcje są dla domofonów cyfrowych i cyfrowo-anaologowych). Domofon może być wielorodzinny, dwurodzinny albo jednorodzinny. Różnią się one od siebie instalacją i budową. Sprawdź także ten artykuł o podłączaniu domofonu krok po kroku.

Domofon bezprzewodowy czy wideofon? Opinie

Domofon bezprzewodowy kontra wideomofon

Zadaniem domofonów różnych producentów, np. Orno, jest umożliwienie kontaktu między osobą z zewnątrz posesji, a osobą znajdującą się w mieszkaniu czy też jednorodzinnym domu. Wszystkie domofony mają za zadanie zwiększyć komfort domowników oraz ich poczucie bezpieczeństwa. Warto jednak wiedzieć, że domofon bezprzewodowy znacznie różni się od wideomofonu. Domofon pozwala na szybki kontakt głosowy z osobą poza posesją, a także zweryfikowanie w ten sposób naszego gościa. Wideofon z kolei jest rozbudowanym domofonem bezprzewodowym, jednak z możliwością kontaktu nie tylko głosowego – ale i wzrokowego z gościem. Wszystko dzięki kamerze, która zamontowana jest w domofonie. Wideomofon z kamerą zapewnia więc jeszcze większe bezpieczeństwo, bo można nim sprawdzić również otoczenie wokół rozmówcy.

Kobieta dzwoniąca domofonem, a także domofon bezprzewodowy, jego zalety i modele
Jak wybrać domofon bezprzewodowy, czyli modele i porady zakupowe

Czy taki wideomofon jest łatwo zainstalować? Oczywiście, że tak! Nie trzeba do tego specjalnych kabli czy konstrukcji. Jest to opcja nieco droższa od domofonu przewodowego czy bezprzewodowego, jednak zapewniająca jeszcze większe bezpieczeństwo. Zwłaszcza, kiedy ktoś dzwoni domofonem… w środku nocy. Wideofon będzie mógł nagrać obraz z kamery. Popularnym rozwiązaniem są bezprzewodowe domofony z kamerą, a także szyfratorem – umożliwiające wpisywanie odpowiedniego kodu dostępu do otwarcia bramy / drzwi / furtki.

Domofon do mieszkania i do jednorodzinnego domu. Ceny

Nie zapominaj o tym, że domofon jest dziś jednym z nieodłącznych elementów elektronicznych każdego mieszkania. Urządzenie zapewnia nie tylko komfort, ale i poczucie bezpieczeństwa domownikom. Dzięki dobrze dobranemu domofonowi, będzie można ograniczyć wstęp do mieszkania czy domu tym osobom, które niekoniecznie chcielibyśmy akurat widzieć. Domofon bezprzewodowy pozwoli komunikować się z gośćmi głosem (lub obrazem, jak w przypadku wideofonów), co gwarantuje duży komfort użytkowania – nie trzeba wychodzić na zewnątrz. Na rynku mamy dziś ogromny wybór domofonów różnego rodzaju. Należy więc zawsze kierować się podczas wyboru:

  • funkcjonalnością domofonu
  • estetyką wykonania domofonu
  • przeznaczeniem urządzenia
  • preferencjami osobistymi

Wracając do wideofonów, które są coraz częstszym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych, dawniej przerażała głównie jego wysoka cena. Jednak, dzisiejszy rozwój technologiczny wpłynął na jej obniżenie się i koszt zakupu urządzenia już nie jest taki straszny. Przykładowo, podstawowy wideomofon firmy Orno można kupić już za ok. 400 zł w zestawie. Instalacja domofonu bezprzewodowego, a najlepiej wideofonu będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w przypadku jednorodzinnych i wielorodzinnych domów. Poza tym, takie urządzenie łatwo się montuje i nie musisz przy tym wcale niszczyć konstrukcji swojego domu. Ani domofon bezprzewodowy, ani wideomofon nie wymaga bowiem wyprowadzania kabli.

Jeżeli chodzi o domofon do bloku, możesz pokusić się zarówno o przewodowy, jak i o bezprzewodowy domofon. Zdecydowanie lepszą opcją jest jednak wybranie domofonu bezprzewodowego, który nie wymaga prowadzenia kabli. Budowa takiego domofonu jest prosta – to uniform połączony ze słuchawką i bramofonem, który znajduje się na zewnątrz budynku. Przy mniejszej ilości mieszkań, dobrze sprawdzić może się analogowa wersja domofonu. Jednak, w budynku z wieloma mieszkaniami lepiej funkcjonować będzie cyfrowa wersja domofonu bezprzewodowego. Jeżeli chodzi o ich cenę, najprostsze domofony kupić można już za mniej niż 100 złotych. Jednak, na pewno nie będzie to dobre jakościowo urządzenie. Ceny systemów, które wykorzystywane są w blokach wielorodzinnych, wahają się zazwyczaj w przedziale 300-1000 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej