Rodzaje uchwytów do telewizora

W celu przymocowania telewizora na ścianie, niezbędny jest uchwyt do telewizora, zwany również wieszakiem na telewizor. Wybierając odpowiedni model uchwytu do TV, w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie w jakiej odległości od ściany chcemy zamontować telewizor.

Nie wszystkie uchwyt do telewizorów posiadają regulację w poziomie lub w pionie. Jeśli chcemy zamontować telewizor bardzo blisko ściany wybierajmy modele bez regulacji.

Najpopularniejszym rodzajem uchwytów, są uchwyty ścienne. Producenci i dystrybutorzy dają nam możliwość wyboru pomiędzy różnymi opcjami regulacji, uchwytami stałymi oraz uchwytami z przedłużanym lub łamanym ramieniem. O wiele rzadziej spotykane są uchwyty na telewizor z mocowaniem sufitowym. Tego rodzaju uchwyty do TV mają, co do zasady możliwość regulacji długości ramienia i kąta nachylenia.

Osobną kategorię stanowią stojaki podłogowe. Stojak pod telewizor najczęściej jest wyposażony w niewielkich rozmiarów półki. Najczęściej posiada również możliwość regulacji wysokości zawieszenia.

Uchwyty ścienne do TV

Jeśli zdecydujemy się na mocowanie telewizora na ścianie, musimy zdecydować jakiego uchwytu szukamy. Mamy do dyspozycji uchwyty elektryczne, stałe, obrotowe i uchylne. Szeroki wybór rozwiązań, pozwoli wybrać model zgodny z oczekiwaniami i odpowiednio dopasowany do telewizora i wnętrza.

Za wiodące produkty na rynku uważane są między innymi uchwyty do telewizorów firmy Meliconi. Posiadają one bardzo szerokie możliwości regulacji i dają możliwość pewnego umocowania telewizora. Uchwyty tej firmy mają udźwig w zależności od modelu od 20 do nawet 210 kg! Ich cena również jest bardzo atrakcyjna – najtańsze można znaleźć poniżej 100 zł. Większość z nich można obracać praktycznie w dowolny sposób na ścianie.

Szeroką gamę uchwytów ściennych do telewizorów oferuje nam Vivanco. Wśród nich, na uwagę zasługuje Vivanco 30662. Jest to uchwyt ścienny do TV, płaski, bez regulacji. Wyróżnia się niezwykle prostą konstrukcją i możliwością bardzo bliskiego montażu telewizora do ściany. Najbardziej nadaje się do płaskich ekranów od 40 do 65 cali. Maksymalna waga telewizora odpowiednia do tego modelu to 50 kilogramów. Vivanco 30662 posiada 10 letnią gwarancje producenta i certyfikaty jakości. Orientacyjna cena tego modelu to 110 zł.

Kolejną propozycją  tego producenta jest Vivanco 35565. Jest to uchwyt do telewizora obrotowy i regulowany. Regulacja polega na ustawieniu odległości od ściany a także możliwości obrotu w poziomie. Jest to uchwyt do średniej wielkości telewizorów o wadze nie przekraczającej 20 kg, 10 - 40 calowych. Model ten można nabyć w cenie około 115 zł.

Dużo droższą marką jest Samsung, który oprócz doskonałego sprzętu RTV i AGD oferuje nam akcesoria do telewizorów, w tym uchwyty ścienne do TV. Modelem przykuwającym uwagę jest Samsung WMN1000AX. Doskonale kompatybilny z telewizorami LED firmy Samsung.  Samsung WMN1000AX jest bardzo cienki i niewielki i pozwala na bardzo bliskie umieszczenie telewizora przy ścianie. Jest to uchwyt stały. Przeznaczony jest do telewizorów o wadze do 20 kg i rozmiarze ekranu 26 -37 cali. Model jest bardzo atrakcyjny wizualnie i trwały, jednak za przyjemność jego posiadania trzeba zapłacić nawet 250 zł.

Najlepsze łóżka do Twojej sypialni - sprawdź promocje!

Uchwyty sufitowe na telewizor

Słabiej dostępne ale również oferowane w niektórych sklepach są wieszaki na telewizor w wersji sufitowej. Nie mamy w ich przypadku tak szerokiego wyboru jak przy uchwytach ściennych.

Na tle wielu producentów wyróżnia się polska firma wytwarzająca różne typy uchwytów. Jest to istniejąca od 1992 roku firma Edbak. Modele sufitowe są zdecydowanie droższe niż uchwyty do telewizorów na ścianę jednak są entuzjaści takich rozwiązań.

Edbak CM21 to sufitowy wieszak na telewizor który odpowiada na potrzeby bardzo wymagających konsumentów. Posiada regulowaną długość ramienia w zakresie od 130 do nawet 210 cm. Maksymalne obciążenie to w jego przypadku aż 80 kg. Istnieje możliwość ukrycia kabli od telewizora wewnątrz uchwytu. Przymocowany na nim ekran można regulować zarówno w pionie jak i poziomie. Przeznaczony jest do telewizorów od 22 do 60 cali. Cena jest niestety bardzo wysoka, za ten model zapłacimy około 850 zł.

Dużo skromniejszy, ale równocześnie dużo tańszy jest Art AR-21XS, firmy Art. Regulowana długość ramienia w tym modelu, pozwala na obniżenie telewizora do 58 cm. Konstrukcja pozwala także na niewielkie regulacje w pionie i poziomie. Przeznaczony do ekranów 13 - 42 calowych, posiada dodatkowo blokadę zabezpieczającą przed zsunięciem się ekranu. Cena Art AR-21XS to 150 zł.

Jak widać wyraźnie, ceny uchwytów do TV zależą od tego jakie jest ich przeznaczenie. Za uchwyt ścienny do TV zapłacimy z reguły dużo mniej,( nawet jeśli będzie to uchwyt z regulacjami) niż za uchwyt sufitowy.

Stojaki pod telewizor

Osobną kategorię w grupie uchwytów do telewizora stanowią stojaki. W ofercie producentów i dystrybutorów asortymentu RTV są najróżniejsze stojaki pod telewizor. Między innymi możemy wybierać pomiędzy stojakami na kółkach, stojakami zaopatrzonymi w półki oraz prostymi konstrukcyjnie stojakami pod telewizor, przeznaczonymi z przeznaczeniem do małych przestrzeni.

W zależności od wyboru opcji, stojak pod telewizor może kosztować od kilkuset złotych do nawet półtora tysiąca. Są oczywiście droższe modele, ale w ich przypadku dopłacamy za znaną markę i oryginalny design. Takim designerskim rozwiązaniem jest na przykład stojak na telewizor Ghost Design 2000. Charakteryzuje się unikatowym wyglądem mogącym stanowić centralny punkt każdego nowoczesnego salonu.

Modelem który łączy w sobie cechy, które powinien posiadać dobry stojak pod telewizor jest Arkas ATS40. Można kupić go w zależności od wybranego sklepu w cenie od 700 do 900 złotych. Stojak Arkas ATS40 został wyposażony w kółka oraz małą półkę, na której z powodzeniem zmieści się dekoder lub inne niewielkie urządzenie. Półka została wykonana ze szkła hartowanego. Konstrukcja została wyprodukowana z metalu i polakierowana proszkowo. Stojak pod telewizor marki Arkas, został stworzony z myślą o telewizorach od 32 do 65 cali. Jego udźwig wynosi 40 kg. Posiada regulację wysokości, a kółka mają zabezpieczenie przed przesuwaniem się. 

Kolejny modelem godnym uwagi jest Edbak STD01, wspomnianego uprzednio polskiego producenta. W wersji podstawowej, bez półek, cena jego wynosi około 900 zł. Jest to stojak stały, który musi być przytwierdzony na stałe do podłoża śrubami. Przeznaczony jest do telewizorów od 22 do 60 cali. Może zostać wykorzystany w domu a także jako element ekspozycji sklepowej.

Następną propozycją tego samego producenta jest Edbak STD15. Jest to bardzo solidnie wykonany i wytrzymały stojak pod telewizor. Stabilność całej konstrukcji tego stojaka, zapewnia okrągła podstawa wykonana ze stali. W chromowanym wsporniku jest możliwość ukrycia kabli od telewizora. Model przeznaczony jest do telewizorów 27 - 40 calowych. Obciążenie maksymalne wynosi 30 kilogramów. W wyposażeniu dodatkowym mamy do dyspozycji dwa rodzaje półek - metalową lub szklaną. Cena bez dodatkowego wyposażenia to około 900 złotych.

Inne rodzaje uchwytów do TV

Oprócz standardowych stojaków pod telewizor dostępna jest również bogata oferta stolików i szafek z uchwytami do telewizora, a także stojaki wieloekranowe czy wielomonitorowe. Te ostatnie dają nam możliwość mocowania od dwóch do nawet czterech ekranów. Takie uchwyty do telewizorów są jednak najczęściej stosowane w salach konferencyjnych, co nie znaczy, że nie mogą zostać postawione we wnętrzach mieszkalnych.

Ciekawą propozycją dla osób które mają duże pomieszczenia jest Techlink PTV3 BBG. Jest to stolik RTV z przestronnymi półkami i uchwytem na telewizor o wymiarach maksymalnych 50 cali. W uchwycie jest miejsce na pociągnięcie i ukrycie kabli. Model Techlink PTV3 BBG prezentuje się bardzo dobrze, jest elegancki i stylowy. Półki zostały zrobione z odpowiednio zabezpieczonego szkła, każdy z blatów może być obciążony do 50 kg.  Wieszak na telewizor ma opcję regulacji ekranu do 15 stopni. Cena tego modelu od 950 zł wzwyż.

Dużo tańszy ale równocześnie dużo mniejszy jest Arkas STV 31090. Jest to stolik RTV z dwiema półkami i uchwytem do zamocowania telewizora do 42 cali. Półki zostały wytworzone ze szkła hartowanego, mogą pomieścić niewielkich rozmiarów sprzęt audio - video. Model posiada maskownicę na kable, uchwyt można obciążyć do 70 kilogramów. Cena Arkas STV 31090 to około 400 złotych.

Wśród stojaków wieloekranowych zwraca uwagę Edbak TR3. Jest to właściwie wózek na dwa monitory lub telewizory. W Edbak TR3 ekrany są montowane jeden nad drugim, można regulować ich kąt nachylenia. Przeznaczony do telewizorów i monitorów 26 - 65 cali. Cena tego modelu od dwóch do dwóch i pół tysiąca złotych.

Mocowanie telewizora do uchwytu

Niezależnie na jaki rodzaj uchwytu do telewizora się zdecydujemy, najważniejszą sprawą jest jego odpowiedni montaż i dobór do naszego modelu telewizora . Podczas zakupu należy sprawdzić standard VESA wybranego modelu.

Standard VESA uchwytu musi być zgodny z tym jaki posiada nasz telewizor. Jest to odległość między otworami montażowymi w obudowie telewizora i w uchwycie. Jeśli nie orientujemy się jaką zgodność posiada nasz telewizor, bezpiecznie jest zdecydować się na uchwyt uniwersalny. Uchwyty do telewizorów o uniwersalnych parametrach są obecnie powszechnie dostępne w polskich sklepach.

Nie należy zapominać również o tym, że uchwyt ścienny do TV powinien być tak zamontowany, aby ekran znajdował się mniej więcej na wysokości oczu osoby patrzącej. Jeśli mamy zamiar oglądać telewizję z różnych punktów pomieszczenia wybierzmy uchwyty z regulacją i możliwością obrotu ekranu.

Niezwykle istotna przy zakupie uchwytu do TV jest też waga telewizora i jego rozmiary wyrażone w calach. Producenci wieszaków i uchwytów do telewizorów zawsze podają w specyfikacji do jakich telewizorów są one przeznaczone. Ze względu na bezpieczeństwo i komfort pamiętajmy o tym, zanim zdecydujemy o zakupie konkretnego modelu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły