Sauna domowa - najważniejsze informacje, rodzaje

Wśród rodzajów saun mamy bogaty wybór. Poszczególne rodzaje sauny różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim wilgotnością powietrza oraz temperaturą. Sauny zaopatrzone mogą być w różnego rodzaju piece. Najpopularniejsze to piece opalane drewnem oraz piece elektryczne. Generator pary pozwala uzyskać interesującą nas wilgotność powietrza oraz temperaturę. W przypadku pieców na drewno uzyskuje się to poprzez polewanie kamieni wodą. Sauna infrared, czyli sauna na podczerwień jest dobrym rozwiązaniem szczególnie dla osób, które z różnych przyczyn zdrowotnych nie mogą korzystać z tradycyjnych rodzajów sauny.

Sauna mokra to pomieszczenie, w którym temperatura powinna wynosić od 70°C do 90°C, natomiast wilgotność od 25% do 39%. Sauna mokra powinna być wyposażona w generator pary, który pozwala na uzyskanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu. Sauna sucha, czyli inaczej sauna fińska to tradycyjny typ sauny pochodzący ze Skandynawii. Sauna sucha powinna zaopatrzona być w generator pary, która umożliwia regulację wilgotności powietrza. Sauna fińska charakteryzuje się takimi wartościami jak temperatura w przedziale od 90°C do 110°C oraz wilgotność 10%. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o saunach.

Sauna parowa, której inna nazwa to łaźnia parowa lub łaźnia rzymska jest takim rodzajem sauny, w której wilgotność powietrza dochodzi do 100%, natomiast temperatura waha się w granicach od 40°C do 50°C. Domowa łaźnia parowa powinna być wyposażona w generator pary, który umożliwia regulację wilgotności powietrza w saunie. Ciekawym rozwiązaniem jest także sauna parowo ziołowa, którą nazywamy tylarium. W takiej saunie powinien znajdować się pojemnik na zioła oraz generator pary, umożliwiający regulację wilgotności powietrza. Temperatura w takiej saunie powinna wynosić od 45°C do 65°C, natomiast wilgotność od 40% do 65%.

Sauna domowa - porady praktyczne krok po kroku

Wymiary sauny domowej

W przypadku sauny można wykorzystać nawet bardzo małą przestrzeń. Taka mini sauna domowa sprawdzić się może nawet w pomieszczeniu wielkości małej łazienki. Wymiary sauny nie stanowią żadnych ograniczeń. Jednak częściej niż nimi sauna domowa spotykana jest sauna domowa średniej wielkości.

Małe sauny możemy jednak z powodzeniem zastosować, gdy dysponujemy małą przestrzenią, dlatego małe sauny są coraz częściej budowane niewielkich przestrzeniach, jak na przykład sauna w mieszkaniu. W przypadku, gdy mamy możliwość wyboru wielkości sauny, najlepsze wymiary to minimum 2m x 2m. Taka przestrzeń jest wystarczająca, aby zainstalować piec oraz dwupoziomowe ławy. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o saunie parowej.

Materiały do wykończenia sauny domowej

Wnętrze sauny domowej wykonane najczęściej jest z boazerii. Wśród gatunków drewna do boazerii najczęściej spotykamy świerk skandynawski, osikę skandynawską, abachi, cedr kanadyjski, jodłę kanadyjską. Można również spotkać boazerię do sauny z drewna olchowego. Jest on jednak rzadziej spotykany, a firmy zajmujące się instalacją sauny w domu wykonują taką boazerię najczęściej na specjalne zamówienie.

Budowa sauny domowej to duża inwestycja, ale czasami naprawdę warto. Korzystanie z sauny ma dobroczynny wpływ na stan zdrowia, a w dużych łazienkach urządzenie świetnie się wpasuje
Sauna domowa krok po kroku - wymagania, cena urządzenia, porady przy planowaniu

Ławy w saunie wykonane mogą być z takich gatunków drewna jak afrykańskie abachi lub osika. Drzwi do sauny mogą być wykonane z drewna. W saunach domowych popularne są także przeszklenia. Dodają one pomieszczeniu wrażenie większej przestrzeni. Spotkać można zwłaszcza przeszklone drzwi do sauny.

Sauna w domu - ciekawe promocje

Wybór pieca do sauny w domu

Wśród pieców do sauny mamy przede wszystkim możliwość wyboru pomiędzy piecem ogrzewanym drewnem, a piecem elektrycznym. Piec drewniany jest rozwiązaniem nawiązującym do tradycji krajów skandynawskich. Zastosowanie takiego pieca to przede wszystkim sauna fińska. Piec na drewno podłącza się do osobnego przewodu kominowego. Niektóre modele pieców na drewno można zasilać z osobnego pomieszczenia. Niektóre wersje pieców na drewno posiadają pojemniki na wodę, które służą do wytwarzania pary. Jeśli szukasz więcej informacji i porad, sprawdź także ten artykuł o saunie suchej.

Można również spotkać się z elektrycznymi piecami do sauny. Tradycyjny elektryczny piec do sauny posiada grzałki służące do nagrzewania kamieni. Kamienie te można polewać niedużą ilością wody. Taki tradycyjny elektryczny piec do sauny można zaopatrzyć w specjalne generatory pary i wilgotności. Umożliwia to zastosowanie zarówno sauny suchej, jak i parowej.

Popularny jest także elektryczny piec dwufunkcyjny do sauny, inaczej nazywany kombi. Posiada on wbudowany generator pary lub pojemnik na zioła. Dzięki takiej konstrukcji nie ma konieczności instalowania dodatkowego generatora pary i wilgotności. Można go stosować do sauny suchej, mokrej oraz do sauny parowo ziołowej.

Ciekawe możliwości wykończenia sauny

Domowa sauna parowa, sucha lub mokra może mieć przeszklone ściany, front lub drzwi. Przeszklenia nadają saunie nowoczesny design, pozwalają także optycznie powiększyć przestrzeń. W przypadku małych saun można zastosować ławki bez podpór. Tradycyjnie spotykamy ławki z czołem lub maskownicami, takie rozwiązania sprawdzą się w saunach o większej powierzchni.

Istotnym elementem każdej sauny jest także jej oświetlenie. Mamy tu wiele możliwości. Można zdecydować się zwykłą lampę. Zastosować można także taśmy LED w różnych miejscach sauny. Ciekawym rozwiązaniem będzie także podwieszany sufit z podświetleniami, który dać może efekt nieba gwieździstego. Można także wykorzystać klimatyczne podświetlane bloki solne. Sprawdź także ten artykuł o saunie na podczerwień.

Sauna domowa - cena, producenci

Wśród producentów gotowych saun do domu warto zwrócić uwagę na firmę Golden Saunas. Jest to wiodący producent saun do zastosowania w domu. Wśród producentów pieców do sauny bardzo dobre opinie ma firma Harvia Piece. W przypadku, gdy decydujemy się na zamówienie gotowej sauny do domu wraz z montażem, musimy liczyć się z wydatkiem od ok. 5500 zł. Jeżeli chcemy samemu urządzić naszą saunę domową, musimy zakupić poszczególne jej elementy. Dobry piec elektryczny do sauny domowej to cena od ok. 1000 zł. Natomiast drzwi drewniane lub szklane do sauny domowej to wydatek od ok. 500 zł.

W ostatnich latach sauny cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie oraz w Polsce. Saunę można zainstalować w domu lub w mieszkaniu i co warto podkreślić nie potrzebujemy wcale dużo miejsca na saunę. Warto zainwestować w dobrej jakości piec do sauny oraz generator pary, który umożliwia regulację wilgotności powietrza oraz temperatury. Domowa sauna parowa, sauna mokra, czy sauna sucha w domu to kwestia odpowiedniej regulacji wilgotności powietrza i temperatury w saunie. Dla osób, które mają problemy zdrowotne alternatywnym rozwiązaniem będzie sauna infrared, czyli sauna na podczerwień. Sprawdź także ten artykuł o tym, jak korzystać z sauny.

ikona podziel się Przekaż dalej