Sauna fińska - opinie, cena, budowa krok po kroku, zalety, wady
Sauna często kojarzy się nam z trudno dostępnym luksusem. Jednak w dzisiejszych czasach nie jest to już do końca prawda. Przy odrobinie umiejętności możemy samodzielnie wykonać takie miejsce relaksu w domu. Poniżej podpowiadamy, jak wygląda budowa sauny krok po kroku i jak korzystać z sauny.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie łazienki albo potrzebujesz innych, nietypowych rozwiązań, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy. Dzięki niej, po wypełnieniu krótkiego formularza, uzyskasz dostęp do najlepszych ofert fachowców z twojej okolicy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym właściwie jest sauna fińska?
Nasz dom lub ogród może zostać wyposażony w kilka rodzajów saun, jednak największą popularnością cieszy się obecnie sauna fińska, czyli tak zwana sauna sucha. Jest to związane z niską wilgotnością powietrza podczas jej użytkowania. W środku utrzymuje się bardzo wysoka temperatura (dochodząca do 85oC) oraz niska wilgotność powietrza, oscylująca w granicach 10 %. Taki efekt otrzymujemy przy użyciu specjalnych pieców z nagrzewającymi się, niepolewanymi wodą kamieniami. Sauna fińska jest rekomendowana osobom z problemami mięśniowymi oraz astmą oskrzelową. Możemy używać jej kilka razy w tygodniu po 15-20 minut. Budowa sauny fińskiej nie jest szczególnie skomplikowana. Możemy wykonać ją samodzielnie przy użyciu zakupionych wcześniej prefabrykatów.
Dobry plan to podstawa sauny fińskiej
Odpowiednio zaprojektowana i wykonana sauna fińska może być przydatnym miejscem relaksu całej rodziny. Podstawą sukcesu okazuje się odpowiednie zaprojektowanie. Najlepiej byłoby, gdyby sauna fińska została zaplanowana już podczas tworzenia projektu budynku. W ten sposób oszczędzimy sobie dokładnych obliczeń i ulokujemy pomieszczenie w najbardziej odpowiednim miejscu. Saunę możemy też wybudować w istniejących już budynkach, jednak przygotowania okażą się bardziej problematyczne. Ciekawą alternatywą okazują się w tym wypadku sauny ogrodowe. Możemy umieścić je bezpośrednio przy jednej ze ścian budynku. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność wykonywania wielu przeróbek we wnętrzu naszego domu. Więcej na temat prywatnej sauny i tego, jak urządzić ją we własnym domu, przeczytasz w tym artykule.
Po określeniu lokalizacji i rozmiarów sauny, przystępujemy do wyboru pieca. W ofertach sprzedaży znajdziemy dwa rodzaje pieców do sauny.
Piec do sauny zasilany węglem – dobrze sprawdza się w przypadku sauny ogrodowej o większych rozmiarach. Eliminuje konieczność podłączania zasilania elektrycznego, jednak jego minusem okazuje się duży rozmiar oraz konieczność wykonania wylotu dymowego. Piec na węgiel jest najczęściej wykorzystywany przez przestronne sauny ogrodowe niż wariant sauny ogrodowej z piecem na drewno. Podczas użytkowania nie musimy się martwić o przegrzanie pomieszczenia. Piec do domowej sauny posiada zaawansowane sterowniki, które regulują wilgotność oraz temperaturę powietrza.
Piec do sauny zasilany energią elektryczną – to rozwiązanie, które cieszy się bardzo dużą popularnością. Nie wymaga budowy wylotu dymowego i zajmuje mniejszą powierzchnię. Dzięki temu sauna fińska może przybierać niewielkie rozmiary, bez ograniczenia możliwości użytkowych. Piec zazwyczaj montuje się na ścianie bądź bezpośrednio pod ławką. Wykorzystanie energii elektrycznej zapewnia niemal bezobsługową pracę i szybkość regulacji temperatury powietrza.
Jak zbudować saunę z prefabrykatów?
Sauna fińska z prefabrykatów jest dość popularnym i chętnie wybieranym pomieszczeniem, które możemy wykonać we własnym domu. Największym atutem tego rozwiązania pozostaje atrakcyjna cena, łatwość oraz szybkość montażu. Budowa sauny suchej z prefabrykatów może być bez obaw przeprowadzona samodzielnie. Prefabrykaty dostępne w ofertach sprzedaży służą zazwyczaj do wykonania pomieszczenia o rozmiarach 1,2 x 1,2 x 2,5 m. Po zamówieniu produktu, otrzymujemy gotowe ściany, sufit oraz podłogę. Budowa sauny krok po kroku z prefabrykatów nie będzie szczególnie skomplikowana. Wystarczy stosować się do instrukcji podanych przez producenta. Do prac z pewnością będzie potrzebna poziomnica, wkrętarka oraz młotek. Elementy montażowe powinny zostać dostarczone wraz z gotowymi prefabrykatami. Jeśli zainteresował cię temat budownictwa z gotowych elementów, przeczytaj także artykuł o domach z prefabrykatów.
Budowa sauny krok po kroku
Sauna ogrodowa, np. jako sauna parowa z prefabrykatów jest bardzo łatwa w montażu. Niestety tego typu rozwiązanie nie sprawdzi się we wszystkich budynkach. Prefabrykaty dostępne w ofertach sprzedaży posiadają pewne ograniczenia rozmiarowe, dlatego osoby chcące posiadać saunę o ponadstandardowej przestrzeni muszą wykonać ją samodzielnie od podstaw. Poniżej podpowiemy jak przebiega budowa sauny krok po kroku.
Krok 1: posadzka
Przyjmujemy, że w pomieszczeniu znajduje się już fundament, na którym możemy wykończyć posadzkę. Pierwszym etapem budowy sauny w domu będzie wykonanie podłogi. Chętnie wybieranym rozwiązaniem do domowej sauny są płytki łazienkowe. Ich największym atutem okazuje się odporność na wilgoć oraz działanie zmiennych temperatur. Posadzka pod sauny ogrodowe jest już zazwyczaj tworzona z drewna. To przyjemny w dotyku materiał, który dobrze oddaje ciepło i zwiększa walory dekoracyjne. Przed zmontowaniem posadzki zwróćmy uwagę na jakość zastosowanego materiału. Najbardziej odporne na działanie wilgoci będzie posadzka ze świerku skandynawskiego, cedru oraz jodły kanadyjskiej. Pamiętajmy także, że podłoga musi posiadać ryflowaną powierzchnię wysokiej jakości. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko poślizgnięcia.
Krok 2: konstrukcja nośna
Najłatwiej będzie wykonać konstrukcję szkieletową, jeśli chodzi o te swego rodzaju ogrodowe domki. Pierwszym krokiem do budowy jest stworzenie drewnianego stelaża, pełniącego funkcję nośną. W tym etapie warto zadbać o wszystkie szczegóły. Stelaż musi być idealnie wpasowany w pomieszczenie i dostosowany pod względem rozmiarowym. Sauny ogrodowe i sauny w domu mogą powstać z drewnianych bali lub lżejszych, drewnianych desek. Wybór materiału na stelaż zależy wyłącznie od naszych preferencji.
Po wykonaniu stabilnego stelaża przychodzi czas na wykończenie ścian oraz sufitów. Budowa sauny suchej nie wymaga szczególnego zabezpieczania przed wilgocią. Jej wnętrze możemy wykończyć specjalnymi panelami z cedru. Rekomendowanym materiałem jest też wspomniana wcześniej jodła kanadyjska oraz świerk skandynawski.
Pamiętajmy przy tym, że sauny ogrodowe i sauny domowe wymagają dodatkowego stworzenia izolacji termicznej. Jej zadaniem będzie ograniczenie utraty ciepła oraz ułatwienie utrzymania optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Do izolacji warto zastosować wełnę mineralną i wykończyć ją trwałymi panelami drewnianymi.
Krok 3: media
Budowa sauny nie ogranicza się jedynie do wykonania i wykończenia stelaża. Bardzo ważnym etapem prac będzie też podłączenie mediów. W domowych saunach podstawą okazuje się instalacja elektryczna. Dzięki niej oświetlimy pomieszczenie i zasilimy piec elektryczny. Przestronne sauny ogrodowe mogą być dodatkowo wyposażone w instalację wodno-kanalizacyjną. Ciekawym, wartym rozważenia pomysłem, jest wydzielenie dodatkowej strefy na prysznic.
Krok 4: instalacja nawiewowo-wywiewowa
Fińska sauna musi posiadać wydajną instalację nawiewowo-wywiewową, która doprowadzi do wnętrza świeże powietrze. Elementy wlotowe instalacji nawiewowej tworzymy w dolnych fragmentach kabiny. Najlepiej byłoby, gdyby powietrze wprowadzone do sauny było wstępnie ogrzane. Dlatego przeważnie stosuje się tu powietrze pochodzące z wnętrza pomieszczeń mieszkalnych. Elementy wywiewowe umieszczamy tuż przy suficie, na przeciwległej ścianie. Taka lokalizacja sprawi, że instalacja będzie bardzo wydajna, a w użytkownicy sauny nie odczują chłodnych podmuchów.
Krok 5: wykończenie sauny
Budowa sauny jest już prawie zakończona. W czwartym kroku przystępujemy do wykończenia wnętrza. Najważniejsza będzie budowa ławek. Mała sauna fińska może zostać wyposażona w jedną niewielką ławkę dla dwóch osób. W większych wnętrzach możemy już pozwolić sobie na ustawienie przestronnych ławek przy każdej ze ścian. Ważną kwestią jest także wybór miejsca montażu pieca. Zamontujmy go w pewnym oddaleniu od instalacji nawiewowo-wywiewowej.
Krok 6: instalacja drzwi i okien zewnętrznych
Pierwszą ważną zasadą jest to, by drzwi otwierały się w kierunku zewnętrznym. Możemy zdecydować się na skrzydło ze szkła lub drewna. Dodatkowe przeszklenie wprowadza do wnętrza sauny odrobinę światła i może wizualnie powiększyć jej przestrzeń. Duże sauny ogrodowe warto też wyposażyć w drewniane okna. Pamiętajmy przy tym, że szyby muszą być wykonane ze szkła hartowanego. Nie przesadzajmy także z wielkością przeszkleń. Zbyt duże okna zmniejszą poczucie prywatności użytkowników sauny.
Ile kosztuje sauna fińska?
Budowa sauny suchej z prefabrykatów okazuje się najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Minimalna cena inwestycji wynosi w tym wypadku od 6000 do 8000 zł. Ostateczny koszt zależy oczywiście od standardu zastosowanych materiałów oraz od jakości pieca. Luksusowa sauna fińska z prefabrykatów może kosztować powyżej 14000 zł.
Wykonana indywidualnie sauna o większych gabarytach wygeneruje jeszcze wyższe wydatki. Na cenę może wpłynąć bardzo wiele czynników. Wśród nich znajdzie się chociażby kształt pomieszczenia. Im bardziej skomplikowany stelaż sauny, tym większa cena jej wykonania. Większe pomieszczenia wiążą się też z koniecznością zakupu droższego, bardziej wydajnego pieca kilkufazowego.
Pamiętajmy o szczegółach w domowej saunie
Podczas budowy domowej sauny powinniśmy pamiętać o jakości zastosowanych materiałów. W środku panuje podwyższona temperatura, dlatego nie należy stosować elementów plastikowych. Równie niewskazane są produkty z metalu. Co prawda, nie jest to tworzywo podatne na uszkodzenia termiczne, jednak musimy pamiętać, że metal szybko się nagrzewa i może poparzyć użytkowników sauny. W związku z tym tak ważne jest, by ławki i dodatkowe elementy wyposażenia zostały w całości wykonane z drewna. Cedr, świerk skandynawski i jodła kanadyjska dobrze poradzą sobie ze zmiennymi temperaturami oraz wilgotnością. Nie absorbują nadmiaru energii grzewczej, dzięki czemu okazują się bezpieczne do użytku w saunach. Korzystanie z sauny i kąpiel w saunie dostarczy domownikom wiele radości i zadba o ich zdrowie.