Sauna sucha – działanie

Sauna fińska może występować w dwóch typach kabin. Pierwsza z nich, tradycyjna łaźnia sucha ogrzewana jest przy pomocy pieca wraz z rozgrzanymi kamieniami. Dlatego korzystając z tego pomieszczenia, nastawiamy się na kontakt z powietrzem rozgrzanym do temperatury 95 stopni Celsjusza. W odróżnieniu od łaźni parowej sauna sucha wyróżnia się bardzo niskim poziomem wilgotności. Wilgotność powietrza nie przekracza wartości 10%.

Nowoczesnym rozwiązaniem w tej chwili jest sauna na podczerwień. Tego typu łaźnia charakteryzuje się wytwarzaniem promieni podczerwonych, które skupiają się bezpośrednio na ogrzewaniu ciała. Dlatego sauna na podczerwień wyróżnia się temperaturą otoczenia wahającą się od 35 do 50 stopni Celsjusza. Tutejsze korzyści z sauny powodują, że temperatura ciała wzrasta tylko o 1 stopień Celsjusza, natomiast temperatura skóry osiąga wartość 42 stopni Celsjusza. Dlatego sauna na podczerwień określana jest jako bezpieczniejsze rozwiązanie przynoszące zadowalające efekty, w porównaniu do tradycyjnych typów łaźni. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o saunach.

Łaźnia sucha – korzyści z sauny suchej i przeciwwskazania

Jak wiadomo, możemy wymienić liczne zalety sauny suchej. Przede wszystkim jej działanie przynosi duże korzyści dla osób zmagających się na co dzień z różnymi dolegliwościami i chorobami. Jako wskazania można wymienić:

  • Choroby oskrzeli – wśród nich znajdują się wskazania do leczenia przewlekłego zapalenia oskrzeli, a także astmy oskrzelowej. Jako pozytywne efekty, zalicza się łagodzenie objawów chorobowych.
  • Choroby układu kostnego i stawów – zalety sauny suchej odczuwalne są przy wszelkiego typu zapaleniach stawów, reumatyzmie, a także napięciu mięśni
  • Choroby serca – zanim sprawdzimy właściwości sauny suchej, konieczna jest wcześniejsza weryfikacja swojego stanu zdrowia przez lekarza. Korzyści z sauny będą odczuwalne przede wszystkim przez osoby, które przeszły ponad pół roku wcześniej zawał serca.
  • Choroby układu krążenia – opinie lekarskie pozwalają na korzystanie z sauny przy wykrytej niedrożności tętnic. Nie są to wskazania do wszystkich chorób związanych z układem krwionośnym. Jeśli szukasz więcej porad, przeczytaj także ten artykuł o saunie fińskiej.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny suchej wyglądają następująco:

  • Ostre choroby układu oddechowego oraz choroby przewlekłe – ciężka astma, gruźlica, a nawet przeziębienie - w tych przypadkach sauna fińska posiada niebezpieczne działnie
  • Ostre choroby serca – jak już wcześniej wspomniano wskazania do leczenia choroby serca powinien określić lekarz prowadzący. W wielu przypadkach sauna fińska nie posiada odpowiednich właściwości, które byłyby bezpieczne przy tego typu schorzeniach.
  • Ostry stan zapalenia reumatoidalnego – łaźnia sucha może pomóc jedynie w łagodnych stanach chorobowych
  • Choroby weneryczne – choroby weneryczne są bardzo dużym przeciwwskazaniem do korzystania nie tylko z sauny suchej, ale również tradycyjnej łaźni parowej.
  • Poważne choroby oczu – jako przeciwwskazania określa się również takie choroby oczu jak daltonizm oraz jaskra
  • Epilepsja – osoby chorujące na padaczkę, niestety nie mogą korzystać z dobrodziejstw sauny
  • Nowotwory – w wielu przypadkach zachorowania na nowotwory, zaleca się unikanie korzystania z sauny suchej
  • Implanty oraz endoprotezy - osoby posiadające wszczepione implanty lub endoprotezy biodra, niestety nie mogą korzystać z sauny suchej
  • Wrzody żołądka
  • Choroby tarczycy

Sauna w domu - ciekawe promocje

Możemy zauważyć liczne zalety sauny suchej, do której zalicza się wiele schorzeń, które są łagodzone podczas regularnego korzystania z łaźni. Dodatkowo jako zalety sauny suchej uznaje się to, że w czasie sesji nie jest wytwarzana para wodna. W łaźniach parowych jest ona bardzo dużym utrudnieniem dla osób mającym nawet najmniejsze problemu z układem oddechowym. Na specjalną uwagę zasługuje sauna na podczerwień. Ponieważ nie tylko w kabinie jest wytwarzana dużo niższa temperatura w porównaniu do sauny tradycyjnej. Również istnieje możliwość odbywania sesji przy uchylonych drzwiach. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na klaustrofobie, a także podobne lęki związane z zamkniętymi i ciasnymi pomieszczeniami. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu inspiracje na budowę w ogrodzie?

Sucha sauna zdaje się być nieco bezpieczeniejsza niż standardowa sauna, a ma podobne właściwości. Na dodatek jej utrzymanie jest tańsze
Sauna sucha – zalety, wady, działanie, właściwości, opinie, porady, jak korzystać?

Jako wady suchej sauny na pewno wymienimy wszelkie przeciwwskazania do korzystania z jej dobrodziejstw. Jednak lista schorzeń i chorób jest dość spora, przez co wyklucza pewną grupę osób. Do nich zaliczają się choroby weneryczne lub choroby serca. Należy pamiętać, że choroby weneryczne nie zawsze są stwierdzone, przez co istnieje ryzyko zakażenia się nimi poprzez niezastosowanie odpowiednich zasad higieny osobistej. Niektóre osoby, które przyzwyczaiły się do działania łaźni parowej, jako wady suchej sauny uznają właśnie brak pary wodnej. Skraplająca się para daje wrażenie jeszcze efektywniejszego procesu pocenia się i usuwania toksyn z organizmu.

Sauna sucha – jak korzystać?

W celu wyciągnięcia jak największej ilości korzyści warto odpowiednio przygotować się do korzystania z sauny suchej. Wtedy efekty rzeczywiście będą zauważalne, a wady suchej sauny zostaną zminimalizowane. Żeby odczuć działanie sauny, należy unikać alkoholu, a także ciężkostrawnych posiłków. Sauna fińska będzie efektywniejsza, jeśli przed sesją skorzystamy z ciepłego prysznica. Nie należy jednak nakładać jakichkolwiek kremów i balsamów, a także makijażu.

Korzyści z sauny będą widoczne już po kilkunastu minutach. Dlatego po maksymalnie 15 minutach należy opuścić kabinę. W innym przypadku odczujemy wady suchej sauny w postaci zbyt mocno przesuszonej skóry. Mimo że wilgotność powietrza jest bardzo niska, to do głównych korzyści sauny zalicza się pocenie ciała. Po opuszczeniu sauny należy koniecznie wziąć chłodny prysznic, a następnie uzupełnić płyny. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak korzystać z sauny.

Sauna sucha czy mokra?

Wiele osób zastanawia się, która sauna jest lepsza: sucha czy mokra. Okazuje się, że każda z nich ma podobne właściwości oraz działanie. Łaźnia sucha na pewno ma korzystniejsze opinie ze strony lekarzy, ponieważ jest mniej przeciwwskazań, by móc z niej korzystać. Dodatkowo wilgotność powietrza jest minimalna, co dla wielu osób jest dogodniejszym rozwiązaniem.

Natomiast sauna mokra posiada wilgotność powietrza utrzymującą się na poziomie od 60 do 100%. Efekty pocenia się skóry są zauważalne od razu. W jej przypadku opinie lekarzy wskazują znacznie szerszą grupę osób, które nie mogą korzystać z tego typu kabin. Ostatecznie to każdy z nas musi odpowiedzieć, jaka sauna – sucha czy mokra - przyniesie nam najwięcej korzyści.

ikona podziel się Przekaż dalej