Klejenie tapety winylowej krok po kroku - poradnik praktyczny
Urządzając lub remontując dom czy mieszkanie, jest wiele czynności, które można wykonać własnoręcznie. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze i poczuć satysfakcję z powodu samodzielnego wykonania. Jedną z takim sytuacji jest klejenie tapety. Zarówno tapeta strukturalna, papierowa czy inna jest łatwa w montażu. Poniżej krótki poradnik jak kłaść tapetę winylową.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ogólna charakterystyka tapet winylowych oraz prace przygotowawcze
Układanie tapety winylowej różni się od przyklejania innych rodzajów tapet. Ma to swoje uzasadnienie w ogólnej charakterystyce produktu. Tapeta winylowa, tapeta strukturalna czy tapeta z włókna szklanego to tylko jedne w wielu rodzajów tapet ściennych, a co za tym idzie każda z nich cechuje się inną wytrzymałością, wydajnością czy potrzebnym klejem do tapet.
Tapeta winylowa posiada wysoką wytrzymałości, co zdecydowanie ułatwia przyklejanie tapety. Mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia materiału czy zagniecenia rogów, co może się pojawić przy pracach z tapetą papierową. Szerokie rolki oraz szybkość układania tapety winylowej wpływa na oszczędność czasu i pieniędzy, jeśli do prac wykończeniowych zatrudniona jest profesjonalna ekipa budowlana. Tapeta winylowa jest odporna na parę wodną i zmywanie przez wodę, dlatego zalecana jest do nakładania w łazienkach oraz kuchniach.
Jak położyć tapetę winylową, aby jej aplikacja była trwała i bez niedoskonałości? Najpierw należy zacząć od przygotowania ściany. Ciężko zacząć klejenie tapety winylowej na brudnej ścianie z odchodzącym tynkiem, ponieważ nawet najlepszy jakościowo klej do tapet nie podoła temu zadaniu. Ściana powinna być odpowiednio przygotowana. Jeśli widniała na niej wcześniej inna tapeta, należy dokładnie pozbyć się jej resztek oraz wyczyścić i osuszyć ścianę. Wszelkie niedoskonałości należy wygładzić, a w przypadku ubytków w ścianie wykorzystać masę szpachlową. Do końcowego umycia ściany wystarczy woda z płynem do mycia naczyń czy profesjonalnym mydłem malarskim. Ostatnim elementem prac przygotowawczych jest zdemontowanie wszelkich gniazdek, lamp, gwoździ czy wkrętów, aby nie utrudniać sobie przyklejania tapety. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o tapetach winylowych na ścianę.
Układanie tapety winylowej – z rolki na ścianę
Należy wybrać odpowiedni klej do tapet dedykowany wybranemu rodzajowi tapety, czy to dla tapety papierowej, tapety strukturalnej i innej. Aby układanie tapety winylowej było skuteczne trzeba sięgnąć po klej np. Atlas Alpan Specjalny. Odpowiednio przygotowany klej według instrukcji z opakowania może być wykorzystany w dalszym etapie i przyklejanie tapety winylowej będzie dużo łatwiejsze.
Klejenie tapety winylowej różni się przykładowo od nakładania tapety flizelinowej. Są dwie metody tapetowania. W takim razie jak kłaść tapetę winylową? Klejenie tapety winylowej to nic innego jak tradycyjne posmarowanie tapety klejem i nałożenie jej na uprzednio przygotowaną ścianę. Nie należy przesadzać z ilością nakładanego kleju, ponieważ każda tapeta różni się stopniem nasiąkliwości, dlatego przy pierwszym arkuszu warto sprawdzić czy bardziej sprawdzi się cieńsza czy grubsza warstwa kleju.
Problem pojawia się wtedy, kiedy trzeba się zastanowić jak kłaść tapetę winylową, aby nie widać było złączeń między arkuszami. Warto posłużyć się kierunkiem zaznaczonym na rolce. Dużo łatwiej zacząć jest nakładanie tapety od drzwi, okien lub idealnie wyrysowanej pionowej linii, która będzie punktem wyjścia. Jak kłaść tapetę winylową, aby nie powstawały pod nią pęcherzyki powietrza? Wystarczy po nałożeniu arkusza na ścianę użyć szczotki lub wałka do wyrównania powierzchni. Kolejne arkusze należy doklejać do poprzednich, tak aby nie nachodziły na siebie oraz aby nie było widocznej przerwy między nimi. Należy pamiętać, że ewentualna korekta ułożenia możliwa jest jedynie w ciągu kilku minut.
Przyklejanie tapety – porady praktyczne
W miejscach, w których są zamontowane gniazdka, wtyczki, haki czy lampy wystarczy delikatnie przeciąć nożykiem tapetę na krzyż. Czynność tą trzeba wykonać dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju. Następnie można montować wszystkie wcześniej zdemontowane dekoracje.
Istotną sprawą są warunki zewnętrzne. W pomieszczeniu powinno być sucho oraz temperatura nie powinna spaść poniżej 12 stopni Celsjusza. Ważna jest precyzja wykonania, nie należy się spieszyć z aplikacją, ponieważ źle nałożoną tapetę trudno jest poprawić.
Podczas zakupów wstępnych w markecie budowlanym należy brać pod uwagę pewien zapas tapety. Obliczanie powierzchni roboczej odbywa się w inny sposób niż w przypadku szacowania potrzebnej ilości farby do ścian. Tapety ciężko wykorzystać w całości bez odpadu. Wpływ na to ma konieczności docinania w miejscach, gdzie pojawiają się okna, drzwi czy inne elementy wystroju. Dla bezpieczeństwa warto oszacować 10% koniecznego zapasu. Zaopatrzyć się należy również w szczotkę, nożyczki, ostry nóż, wałek do tapetowania oraz pędzel ławkowiec.