Stan ścian salonowych

Stan ścian ma decydujące znaczenie przy wyborze pomiędzy farbą, a tapetą. Jak wiadomo, farby nie ukryją nierówności i pęknięć tynku. Jeśli chcemy osiągnąć zadowalający efekt malarski, a nasza ściana jest bardzo zniszczona oraz nierówna, wówczas konieczne będzie całkowite odremontowanie jej powierzchni. Jak łatwo się domyślić, wiąże się to z dodatkowymi kosztami i znacznym wydłużeniem prac wykończeniowych.

W tym wypadku znacznie lepszym, prostszym rozwiązaniem będzie nałożenie grubej, tłoczonej tapety winylowej lub fizelinowej. Dobra jakościowo, gruba tapeta efektywnie ukryje wszystkie nierówności, a dodatkowo sprawi, że ściana nie będzie wymagała żadnych poprawek.

Z kolei, jeśli nasza ściana jest w idealnym stanie, jej pomalowanie będzie dość prostą i szybką czynnością, która nie powinna przysporzyć żadnych problemów. Nakładanie farby na równą, zagruntowaną ścianę zajmuje niewiele czasu. Korzystna jest także cena takiej usługi. Za dwukrotne pomalowanie ścian zapłacimy średnio 7-12 zł/m2. Tapetowanie będzie w tym wypadku trudniejsze, bardziej czasochłonne, a dodatkowo droższe. Za wytapetowanie 1m2 zapłacimy średnio 12-20 zł.

Trwałość tapety kontra trwałość farby

Dobrze dobrana tapeta potrafi przetrwać w idealnym stanie przez kilkanaście lat. Nowoczesne fizelinowe oraz winylowe tapety są w pełni uodpornione na niszczące działanie wilgoci, a także na zaplamienia. Ich powierzchnia nadaje się do czyszczenia za pomocą wody i detergentów.  Warto w tym miejscu zauważyć, że żadna, nawet najlepsza jakościowo farba, nie jest w stanie wytrzymać tylu lat w tak dobrym stanie. Co prawda, w ofertach handlowych znajdziemy także zwykłe, tanie tapety papierowe, które mogą się odklejać i odbarwiać pod wpływem czasu. Jednak takie rozwiązanie jest obecnie coraz rzadziej stosowane.

Reasumując, jeśli chodzi nam o to, by ściana była pokryta trwałą i żywotną nawierzchnią, wówczas lepiej będzie nakleić na nią dobrą jakościowo tapetę. Alternatywą są jedynie dobre jakościowo farby lateksowe. Ich cechą charakterystyczną jest odporność, trwałość oraz możliwość usuwania zabrudzeń. Jednak zauważmy, iż nawet najlepiej pomalowana ściana powinna być odświeżana co 3, maksymalnie co 6 lat.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze farby do ścian i sufitów

Remont mieszkania zbliża się wielkimi krokami, a Ty nie wiesz jakie farby do ścian wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane farby przez naszych czytelników.

Usuwanie ze ściany

Łatwość usuwania ma istotne znaczenie, jeśli chcemy by nasz salon zmieniał się w sposób bardziej dynamiczny. Najłatwiejsze w demontażu są tapety, których spód został pokryty cienką warstwą fizeliny. Podczas odrywania starej tapety, fizelina zostaje na ścianie i tworzy gotową warstwę, na którą możemy nałożyć nową rolkę.

Z największymi trudnościami spotkamy się w przypadku tapety z włókna szklanego. Co prawda jest ona bardzo odporna, jednak przeważnie zrywa się razem z tynkiem. Demontaż takiej tapety wiąże się również z koniecznością odnowienia ścian, co znacznie wydłuża czas i koszt przeprowadzonego remontu.

Nowoczesne farby są znacznie łatwiejsze do usunięcia. Obecnie nie musimy zrywać ani ścierać starej farby – wystarczy ją pokryć nową, świeżą warstwą. Dzięki temu nie niszczymy ścian i znacznie przyspieszamy proces remontu salonu. Farby ścienne będą zatem znacznie lepszym rozwiązaniem, jeśli planujemy często zmieniać kolor i styl całego pomieszczenia.

Koszt zakupu tapet i farb do salonu

W kategorii kosztów zakupu zdecydowanie wygrywają farby do ścian. Najtańsze są farby akrylowe, które możemy zakupić już od 30 zł za 10 litowe opakowanie. Taka ilość w pełni wystarczy na jednokrotne pomalowanie ścian o powierzchni 100 m2 (zwykle potrzebne są przynajmniej 2 warstwy + wcześniejsze gruntowanie).

Nieco droższe są farby lateksowe. Za dobrą jakościowo farbę firmy Dulux zapłacimy 40-50 zł za opakowanie o pojemności 2,5l. Taka ilość wystarczy nam na jednokrotne pomalowanie 30 m2 ściany. Najdroższe są farby ceramiczne (odznaczające się największą trwałością i intensywnością barw). Za opakowanie 2,5l farby firmy Magnat zapłacimy 70-80 zł.

Koszt zakupu tapety jest bardzo zróżnicowany. Najtańsze są produkty papierowe, które możemy zakupić od 12 zł za 10 metrową rolkę. Nieco droższe są tapety na fizelinie – dostępne w cenie 15-25 zł za rolkę. Jeszcze większym wydatkiem są dobre jakościowo, najtrwalsze tapety winylowe. Koszt zakupu pojedynczej, 10 metrowej rolki waha się w granicach 35 – 60 zł. Pamiętajmy jednak, że jest to najbardziej żywotne rozwiązanie. Zdecydowanie największym wydatkiem jest zakup tapet z włókna szklanego. Dobra jakościowo rolka, wyprodukowana przez renomowaną firmę kosztuje od 150 do nawet 400 zł.

Sprawdź też aktualne ceny usług tapeciarskich.

Tapeta czy farba? Co wybrać?

Wybór pomiędzy tapetą, a farbą ścienną powinien być uzależniony od naszych indywidualnych preferencji, stanu ściany oraz kosztów, które chcemy poświęcić na remont. Jeśli szukamy szybkiego i ekonomicznego rozwiązania, a ściany naszego salonu są w idealnym stanie, wówczas zaleca się zastosowanie farby ściennej. W przypadku nierównych i zniszczonych powierzchni, wybór nie jest już taki prosty. Możemy zastosować grubszą tapetę, bądź wygładzić ściany i pomalować je podwójną warstwą farby.

Tapeta jest dobrym rozwiązaniem na długie lata. Warto dokładnie przemyśleć kwestię jej położenia. Pamiętajmy, że niektóre tapety (szczególnie te wykonane z włókna szklanego), będą bardzo trudne do usunięcia. Zatem tapeta nie powinna być traktowana jako tymczasowe, przejściowe rozwiązanie.

Paimętaj, że koszty zarówno malowania, jak i tapetowania pomieszczeń obliczysz najłatwiej na kalkulatorze kosztów remontu salonu, przedpokoju lub sypialni. Zapraszamy!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii tapety