Jaki rodzaj tapety pasuje do salonu?

W ofertach handlowych znajdziemy cztery główne typy tapet, które świetnie pasują do salonu. Są nimi:

  • Tapety fizelinowe – są łatwe w montażu i efektywnie ukrywają nierówności ścian. Większość tapet na fizelinie nadaje się do mycia i odznacza zwiększoną wytrzymałością. Niektóre rolki takiej tapety posiadają tłoczoną fakturę, co może dać bardzo elegancki efekt. Tego typu produkty możemy zastosować w każdym salonie – bez względu na jego wielkość czy stopień wilgotności.
  • Tapety papierowe – najtańsze, ale jednocześnie najmniej trwałe. Możemy je stosować wyłącznie w suchych pomieszczeniach. Pamiętajmy, że większość tapet papierowych nie nadaje się do mycia, co znacznie skraca ich żywotność. Ze względu na swoją trwałość, tapety papierowe nie są polecane do wilgotnych salonów ani do pomieszczeń, które są użytkowane przez małe dzieci. Możemy je jednak śmiało stosować w słonecznych i suchych salonach, po których poruszają się wyłącznie dorośli użytkownicy.
  • Tapety winylowe – To zdecydowanie najtrwalsze produkty, które odznaczają się odpornością na zabrudzenia, ścieranie i zadrapania. Szczególnie polecane, jeśli po domu poruszają się małe dzieci. W razie pobrudzenia, możemy je myć wodą z dodatkiem detergentu – na powierzchni tapety nie zostaną żadne odbarwienia ani smugi. Jeśli wybierzemy tapetę winylową z podkładem fizelinowym, wówczas będzie ona łatwa do montażu oraz późniejszego demontażu (odrywa się z powierzchni ściany nie pozostawiając żadnych śladów).
  • Tapety z włókna szklanego – są bardzo cienkie i nie kryją nierówności ścian (polecane wyłącznie do stosowania na równych powierzchniach). Ich główną zaletą jest łatwość montażu oraz silne przyleganie do każdej ściany. Tego typu produkty możemy malować, co pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych efektów wizualnych. Niestety, tapeta z włókna szklanego jest bardzo trudna do usunięcia i z reguły odrywa się razem z tynkiem. Dlatego przed jej zakupem warto się dokładnie zastanowić.

Tapety do nasłonecznionych i przestronnych wnętrz

W słonecznych i przestronnych wnętrzach możemy pozwolić sobie na żywsze, intensywne barwy tapet. Najlepiej sprawdzają się duże, wyraźne wzory, które efektownie ożywają przestrzeń i dodają jej stylowego charakteru. Wybierając żywą tapetę musimy pamiętać, że ciemniejsze barwy mogą wizualnie pomniejszyć wnętrze – jednak w przypadku przestronnego salonu nie powinno to stanowić żadnego problemu.

W dużych oraz słonecznych pomieszczeniach nie sprawdzą się natomiast tapety bardzo jasne z małymi wzorami. Zbyt duża liczba drobnych elementów może bowiem wprowadzić wrażenie przytłoczenia oraz nieładu. Jeśli chcemy zastosować tapetę z małymi wzorami, lepiej będzie wytapetować nią jedną ścianę (od przeciwnej strony okna). 

A jakie tapety do małego salonu?

W małym salonie nie sprawdzą się ciemne i intensywne tapety. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zakup produktów o lekkich, stonowanych barwach. Jeśli ściany salonu nie są zbyt równe, wówczas dobrze będzie zakupić grubszą tapetę o nieregularnej fakturze (najlepiej fizelinową lub winylową). Dzięki temu efektywnie ukryjemy wszystkie niedoskonałości ścian i sprawimy, że wnętrze będzie wyglądało bardzo elegancko.

Jeżeli chcesz obliczyć dokładny koszt tapetowania ścian w Twoim mieszkaniu, zachęcamy do skorzystania z kalkulatora kosztów remontu salonu lub sypialni.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii tapety