Osmoza wody, czyli co?

Filtr odwróconej osmozy – zasada działania

Ten system filtracji wody w opinii specjalistów uchodzi za najdoskonalszy z obecnie znanych. Dlatego też ta właśnie metoda oczyszczania wody zdobywa coraz większą popularność zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami. Jak działa filtr odwróconej osmozy?

Warto wyjaśnić przede wszystkim działanie dyfuzji, na którym opiera się zasada działania tego typu filtrów. Jak wygląda ona w praktyce? Jak działa? W środku filtra zamontowana jest specjalna membrana. Ma ona na celu zamianę roztworu zanieczyszczonego w taki, który jest zanieczyszczeń całkowicie pozbawiony. Co może się w nim bowiem znajdować przed zastosowaniem filtra osmotycznego?

  • Bakterie
  • Metale ciężkie
  • Wirusy
  • Rdza
  • Pierwotniaki
  • Piasek
  • Muł

Warto podkreślić jednak, że odwrócona osmoza nie jest pozbawiona wad, poprzez jej działanie również działające na ludzki organizm pozytywnie mikroelementy znikają z wody. Na szczęście znaleziono na to sposób w postaci mineralizatora. Umieszcza się go po to, by cenne pierwiastki jednak się w wodzie znalazły. Szukasz innych rozwiązań? Sprawdź także ten artykuł o metodach uzdatniania wody.

Odwrócona osmoza – wady i zalety

Jeśli mowa o zaletach tego rozwiązania, podkreślić warto przede wszystkim możliwość pozbycia się z wody różnego rodzaju zanieczyszczeń. Ten sposób jej uzdatniania sprawia, że ponad ich 90% zostaje usuniętych. Woda pozyskiwana w ten sposób uchodzi zatem w opiniach wielu specjalistów za najczystszą i najzdrowszą do picia.

Wadą osmozy wody jest zapewne to, że wraz z zanieczyszczeniami traci ona cenne składniki mineralne, które następnie uzupełnia się dzięki wspomnianemu już mineralizatorowi. Nie brak jednak bardzo sceptycznych opinii na temat sensowności jego zastosowania. Trzeba jednak podkreślić, że większość minerałów ludzki organizm czerpie jednak z pożywienia.

Ponadto filtry do wody wykorzystujące zasadę działania odwróconej osmozy to spory wydatek. Jak konkretnie kształtują się ich ceny? Najprostsze modele to koszt rzędu 300-350 złotych, za te bardziej skomplikowane zapłacić należy kwoty 600-800 złotych, nie brak także modeli, które kosztują ponad 2000 złotych. Im wyższy jest stopień filtracji (w najdroższych modelach bywa ośmiostopniowa), tym trzeba zapłacić więcej. Filtr wody odwróconej osmozy to zakup wart rozważenia.

Oczyszczanie wody pitnej metodą odwróconej osmozy

Warto wiedzieć, jaki odczyn ma woda oczyszczona metodą odwróconej osmozy. Pojawiają się bowiem głosy, że jest ona kwaśna. Nie jest to jednak prawda, w istocie jej odczyn jest obojętny w kierunku lekko kwaśnego. Najistotniejszy jest jednak fakt, że nie zakwasza ona organizmu.

Dzięki prostej zasadzie działania filtra jest on rozwiązaniem o długim czasie żywotności, zwykle szacuje się go na co najmniej 10-15 lat. Jednorazowy zakup to zatem inwestycja długoterminowa.

Warto podkreślić, że woda pozyskiwana tą metodą jest wykorzystywana w gospodarstwie domowym na szereg sposobów:

  • jako woda pitna
  • do mycia zębów i twarzy
  • do mycia warzyw i owoców
  • do użycia w żelazkach oraz ekspresach do kawy
  • do pielęgnacji wrażliwej skóry

Polecane produkty do uzdatniania wody - sprawdź ceny

Nowoczesne i skuteczne oczyszczanie wody

Osmoza wody a koszty użytkowania filtra

Sam zakup filtra nie zwalnia z kosztów jego eksploatacji. Te jednak nie należą do nazbyt wysokich. Szacuje się bowiem, że roczne korzystanie z niego w gospodarstwie domowym generuje koszty na poziomie 300 złotych. Filtr osmotyczny nie jest zatem rozwiązaniem drogim.

W porównaniu z zakupem wody butelkowanej (gdzie, przypomnijmy, wartość jednej butelki to przynajmniej 1,00 -1,20 złotych i to w przypadku wody źródlanej, mineralnej około 2,00 zł.) jest to bardzo opłacalna metoda.

Filtr odwróconej osmozy do uzdatniania wody, czyli odwrócona osmoza wody, zasada działania i filtr osmotyczny
Filtry odwróconej osmozy – rodzaje, ceny, opinie, zasada działania

Warto pamiętać również o tym, iż wkłady w urządzeniu należy wymieniać przynajmniej raz w roku. Co prawda niektórzy decydują się robić to samodzielnie, zaleca się jednak korzystanie z wizyt specjalistów, by nie utracić gwarancji.

Odwrócona osmoza - uzdatnianie wody pitnej a filtry

Jak już wspomnieliśmy, kluczowym elementem montowanego pod zlewem w gospodarstwach domowych urządzenia jest membrana. To właśnie ona ma za zadanie zatrzymać wszystko, co w niej niepożądane.

Warto jednak mieć na uwadze to, że określone filtry znajdujące w urządzeniu wspomagają działanie owej membrany. Mamy tutaj na myśli filtr węglowy, filtr z aktywnym węglem oraz filtr mechaniczny.

Dzięki działaniu filtra mechanicznego mającego na celu uzdatnianie wody jest ona klarowna, filtr z węglem aktywnym skutecznie usuwa chlor, natomiast węglowy jest odpowiedzialny za zatrzymywanie gazów znajdujących się w wodzie.

Nowoczesne membrany nanofiltracyjne w filtrach

Coraz częściej producenci filtrów do uzdatniania wody wyposażają je w specjalne membrany nanofiltracyne. Dzięki nim z wody pitnej wyeliminowane zostają takie substancje jak: azotany, pestycydy czy też metale ciężkie.

Z czego się je tworzy? Zwykle wykorzystuje się w tym celu syntetyczne polimery (octan celulozy albo poliamid). Zasada jest taka, że im membrana jest cieńsza, tym bardziej wydajna. Redukuje ona twardość wody i jednocześnie sprawia, że cenne składniki mineralne pozostają w niej.

Bardzo istotna jest przepustowość membrany. Im jest ona wyższa, tym więcej wody da się uzdatnić w określonym czasie (na przykład w ciągu doby). Warto jednak wiedzieć, że spora jej ilość kończy jako produkt uboczny procesu, jakim jest uzdatnianie wody. Szacuje się, że może być to około 70% całości. Co się z nią dzieje? W zdecydowanej większości przypadków przekazywana jest do kanalizacji.

Odwrócona osmoza i filtry osmotyczne – opinie

Z filtrów osmotycznych z powodzeniem korzysta się zarówno w przestrzeniach domowych, jak i w lokalach gastronomicznych czy dużych biurach. Opinie na temat tego stosunkowo nowego rozwiązania są bardzo dobre. Podkreśla się w nich opłacalność stosowania metody oraz bardzo dobrą jakość wody, jaką się w jej rezultacie utrzymuje. Jeśli chodzi o negatywy pojawiające się w opiniach, zwykle dotyczą one ceny filtrów odwróconej osmozy, które zdaniem niektórych są zbyt wysokie.

Jak działa tego typu uzdatnianie wody pitnej? Tak naprawdę mechanizm jest relatywnie prosty, a jeśli urządzenie jest regularnie poddawane procesowi konserwacji, spełnia swoje zadanie bez zastrzeżeń. Filtr osmotyczny to rozwiązanie na wiele lat. Opcja ta godna jest uwagi również z punktu widzenia ekologii, zaprzestanie kupowania wody w plastikowych butelkach to coraz powszechniejszy trend.

Wszystko wskazuje na to, że stosowanie osmozy wody z miesiąca na miesiąc będzie powiększało zasięgi swojej popularności. Trudno się temu dziwić, skoro ma ono szereg bezsprzecznych zalet (podobnie jak coraz bardziej powszechne przydomowe oczyszczalnie ścieków) i śmiało uchodzić może za rozwiązanie na miarę XXI wieku. Filtr wody odwróconej osmozy to wybór wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej