Właściwości wody kranowej – jakie są normy i czy warto zbadać jakość wody w domu?

Na terenie wielu rejonów Polski możemy zaobserwować występowanie twardej lub bardzo twardej wody. Do szacowania twardości wody pitnej stosuje się Polską Normę PN-ISO 6059:1999. Dopuszczalna twardość wody pitnej mieści się w zakresie 60 do 500 mg CaCO3/dm3. Woda o zawartości do 100 CaCO3/dm3 jest uważana za bardzo miękką. Przedział 100 – 200 CaCO3/dm3 to woda miękka. Jeśli posiadamy w domu wodę z zawartością 200 – 350 CaCO3/dm3 oznacza to poziom średnio twardy. Testy wskazujące wartość wody w przedziale 350 – 500 CaCO3/dm3 oznaczają wodę twardą. Wskaźnik powyżej 550 CaCO3/dm3 wskazuje na wodę bardzo twardą.

Jeśli posiadamy w domu twardą wodę, musimy liczyć się z obecnością osadu kamiennego. Kamień będzie zmniejszał żywotność sprzętu AGD. Co więcej, może zmniejszyć wydajność ogrzewania poprzez zmniejszenie przepustowości rur w instalacji. Dużą niedogodnością mogą być też reakcje po kąpieli. Twarda woda prowadzi do matowienia włosów, może podrażniać skórę i zmniejszać skuteczność działania środków czystości.

Z powyższych względów warto zbadać twardość wody w domu. W ofertach producentów znajdziemy różnorodne testy, które umożliwią szybkie i skuteczne sprawdzenie twardości wody. Czym zbadać wodę w domu? Gdzie dokonać pomiaru? I jak zmierzyć wodę? Poniżej przybliżymy kilka praktycznych wskazówek.

Gdzie i jak sprawdzić twardość wody?

Gdzie wykonać profesjonalne testy? Najdokładniejszy sposób na sprawdzenie jakości wody

Osoby chcące wykonać testy jakości wody mogą zbadać ją samodzielnie lub powierzyć sprawdzenie cieczy ekspertom. Gdzie zlecić jakość wody w sposób profesjonalny? Badanie możemy wykonać w jednostkach sanepidu oraz w firmach, które zajmują się pomiarami oraz procesem uzdatniania wody.

Gdzie zbadać jakość wody? Na terenie całego kraju działają liczne laboratoria, które mogą precyzyjnie określić jakość wody. Nie jest to jedynie sprawdzenie twardości, ale i wszystkich najważniejszych parametrów. Profesjonalne, wykonane w laboratorium testy to najlepsza opcja dla właścicieli studni, którzy chcą bezpiecznie wykorzystywać wodę do celów spożywczych. Możemy też zbadać wodę pobieraną z wodociągu. W taki sposób dowiemy się o najważniejszych parametrach wody i będziemy mogli zadecydować o ewentualnym montażu dobrze dopasowanych filtrów do wody. Niektóre z nich nadają się do instalacji przy początkowym punkcie poboru wody. Jest to skuteczny sposób na poprawienie wody na potrzeby całego domu.

Polecane produkty do uzdatniania wody - sprawdź ceny

Jak zmierzyć twardość wody? Domowy sposób na wstępne sprawdzenie wody

Jeśli zastanawiasz się czym i jak zmierzyć twardość wody, nie musisz zaczynać od zaawansowanych metod pomiarowych w laboratorium. Istnieje też prosty domowy sposób, który z łatwością wykonasz samodzielnie. Czym zbadać twardość wody i jak zmierzyć poziom wapnia i magnezu?

Najprostszy domowy sposób wykorzystuje trzy rzeczy. Jest to półlitrowa butelka, 350 ml wody i płyn do mycia rąk. Sposób polega na przeanalizowaniu ilości piany. W jaki sposób wykonać domowy pomiar? Jest to tak zwany test na pianę. Wystarczy, że wlejemy do butelki 350 zimnej wody, a do niej 10 kropelek mydła w płynie. Następnie energicznie potrząsamy butelkę i analizujemy ilość piany. Jeśli na powierzchni pojawiło się dużo gęstej piany, oznacza to niski poziom twardości wody. Jeśli natomiast w wodzie znajduje się jedynie kilka bąbelków, dolewamy kolejne 10 kropel mydła w płynie i powtarzamy czynność. Pojawienie się gęstej piany po dolaniu 20 kropel mydła w płynie oznacza wodę średnio twardą. Domowy sposób może też obejmować analizę wody twardej i bardzo twardej. Jeśli uzyskaliśmy gęstą pianę dopiero po dolaniu 30 kropel mydła, może to oznaczać, że w domu znajduje się woda twarda. Jak zmierzyć wodę bardzo twardą? Zakłada się, woda, która pieni się dopiero po dolaniu minimum 40 kropel mydła, jest już bardzo twarda.

Domowy sposób na sprawdzenie twardości wody nie jest bardzo dokładny. Efekty pomiaru mogą być uzależnione od jakości mydła w płynie. Dlatego możemy też zbadać twardość wody za pomocą bardziej miarodajnych testów. Sprawdź także ten artykuł ze sposobami na twardą wodę.

Czym i jak zmierzyć wodę w kranie? Popularne testy twardości wody

Jak sprawdzić twardość wody w domu? Kolejnym sposobem jest wykorzystanie testów, które nabędziemy w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. W ofercie sprzedaży znajdują się między innymi testy paskowe i kropelkowe.

Test paskowy pozwala na uzyskanie bardzo szybkiego wyniku. Pomiar jest prosty i z łatwością wykonamy go samodzielnie. Dodatkowy atut tego rozwiązania to atrakcyjna cena. Paski pomiarowe mogą kosztować kilka do kilkunastu złotych. Niektóre z nich nadają się też do wykonania jakości wody w basenie (mierząc jednocześnie zawartość chloru).

Jedynym istotnym mankamentem testów paskowych jest ich mniejsza dokładność. Mimo tego produkty mogą pomóc nam w przybliżonej ocenie twardości wody z kranu lub ze studni. Wystarczy zastosować się do instrukcji obsługi testu i porównać kolor paska z próbnikiem (po określonym czasie pomiaru).

Alternatywą są testy kropelkowe, które wykorzystują metodę miareczkowania. Metoda wymaga nieco większej precyzji podczas pomiaru, przy czym daje większą dokładność. Z pewnością nie warto wybierać najtańszych, niesprawdzonych testów. Znacznie większą dokładność zapewniają testy znanych producentów. Większość z nich wskazuje wyniki w skali niemieckiej.

  • Woda bardzo miękka – 0-5 °dH.
  • Woda miękka – 5-10 °dH.
  • Woda o średniej twardości – 10-15 °dH.
  • Woda o znacznej twardości – 15-20 °dH.
  • Woda twarda – 20-30 °dH.
  • Woda bardzo twarda – powyżej 30 °dH.

Wiesz już, jak sprawdzić twardość wody w domu. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami na naszym portalu.

ikona podziel się Przekaż dalej